Skandal w Teatrze Polskim w Bydgoszczy

Obrazek użytkownika Krystian Frelichowski
Kraj

           Recenzja Jarosława Reszki (Excpress Bydgoski), : 

„Naga kobieta z muzułmańskim hidżabem (chustą) na głowie zniża dłonie do swego krocza, chwilę majstruje przy nim, by wreszcie… wyjąć z waginy zrolowaną polską flagę. Flagę tę następnie rozwinie i zawiesi na uchwycie, z którym flaga powędruje wysoko nad scenę. Nie jest to bynajmniej kulminacja antykonsensusu. Na nią trzeba poczekać do zakończenia spektaklu. Widzimy w nim Chrystusa w cierniowej koronie, który wisi na krzyżu zmontowanym z kanistrów na benzynę. Chrystus nie umiera jednak. Po chwili schodzi z krzyża, by… zgwałcić wspomnianą muzułmankę w hidżabie.”

    W związku ze spektaklem Nese nasilije i vase nasilije, pokazywanym w Bydgoszczy w ramach Festiwalu Prapremier, podczas to którego miało miejsce bezczeszczenie flagi polskiej ja i obrażanie uczuć religijnych radni Grażyna Szabelska, Jarosław Wenderlich, Krystian Frelichowski złożyli w dniu 28 września zawiadomienie do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wcześniej podobne pismo złożyła posłanka Anna Sobecka, później Wojewoda Kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz

Art. 196. Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 137. § 1. Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.8 (głosów:17)

Komentarze

że zarówno organizator (organizatorzy) z Polski jak też dyrektor tego agranicznego "zespołu artystycznego" poniosą dotkliwą (materialną!) karę. Powinni na długo zapamiętać, że taki "występ" - występek nie popłaca.

Pzdr

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1520884

ja zaś miałbym dodatkowo nadzieję, że poczują się conajmniej niechciani, delikatnie mówiąc.

jak długo jeszcze zwykłe kanalie będą ukrywać się pod płaszczykiem ''sztuki''?

Tylko twarda polityka i masowe akcje spowodują, że prowokacje zaczną boleć bardziej prowokatorów.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1520890

I my płacimy za to badziewie. Nic bardziej mnie nie wkurza. "Nowa sztuka" to poszukiwanie pola dla skandalu. W ramach równowagi proponuję wystawienie spektaklu, w którym, na scenie, prostytutka z doopy wyciągnie flagę UE i ulepioną z plasteliny gębę Tindemmansa z rogami. To byłaby dopiero dekonstrukcja i odważna interpretacja rzeczywistości. Już słysze te "ochy" i "achy" "ludzi kultury" z Jandą na czele.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

Traczew

#1520892

Jest coś takiego jak "wolność sztuki". JEST. Tylko, że ta wolność polega na tym, by założyć "Teatr Eksperymentalny", zaryzykować pieniądze, opinię.

Ostatnie skandale dotykają teatrów mających w nazwie : POLSKI ! Te teatry, mające z założenia mieć profil dydaktyczno-patriotyczny, mają prawo ubiegać się o dotacje na promowanie kultury o takim właśnie profilu. 

Prowokacją jest, wzięcie dotacji na tradycyjną kulturę, sprzedanie karnetów na cały sezon, oszukanie poprzez rzucenie  tandetnego pokazu (semiporno, szarganie świetości).

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0


#1520894

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika 3671bajtuf został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

#1520910