Polskie dzieci i młodzież z Kresów Wschodnich ....

Obrazek użytkownika Krystian Frelichowski
Idee

Szanowni Państwo !

Po dwuletniej przerwie przybędą do nas ponownie polskie dzieci i młodzież z Kresów Wschodnich, a ściśle rzecz ujmując ze wschodniej Białorusi (Narowla, Mozyrz) to jest ziem odebranych Rzeczypospolitej podczas I rozbioru w 1772r. Przez 70 lat zamknięty i zakazany był kościół katolicki jak i nadawanie polskich imion. Wraz z nastaniem Rosji Sowieckiej zniknęli wszyscy nauczyciele języka Polskiego. Narowla bo wybuchu w Czarnobylu miała zostać wysiedlona. Tu też schroniła się część Polaków, którzy uciekli z „Rzezi Wołyńskiej”. Mimo tak okrutnych doświadczeń polskość tam się zachowała. Pobyt młodych kresowian ma służyć jej pogłębianiu i utrwalaniu. Jak zwykle liczymy na państwa pomoc, ofiarność, pomoc w pozyskiwaniu sponsorów, jak i symboliczne wpłaty na konto:

Fundacja Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości

ul. Magazynowa 1

85-790 Bydgoszcz

(KRS: 0000504066)

nr konta: 46 2490 0005 0000 4530 2892 6303

tytułem: Darowizna na cele statutowe pomoc polskim dzieciom z Białorusi

Jeszcze bardziej potrzebne są inne formy pomocy (tu liczymy na organizacje i stowarzyszenia): np. zorganizowanie im pobytu 1 lub 2 dniowego w Waszej miejscowości zapewnienie atrakcji poprzez pozyskanie dla nich np. darmowych wstępów do muzeów, na basen , karuzele itp. w zależności od tego co się u Was znajduje. W ubiegłych latach tego typu atrakcje zapewniły im kluby Gazety Polskiej z Chełmna, Poznania, Chojnic, Bydgoszczy w Krakowie zaś zapewniono im przewodnika. W Chełmży pobyt zorganizował klub Pro Patria

Tegoroczny pobyt rozpocząć ma się na początku sierpnia (5 lub 6) czas jego trwania zależy od każdego z nas.

Osoby zainteresowane proszone o kontakt z Przewodniczącym bydgoskiego Klubu Gazety Polskiej Krystianem Frelichowskim tel. 510005023 lub 502224137

więcej informacji:

http://niepoprawni.pl/blog/4739/byli-sa-beda-rzecz-o-polakach-na-bialorusi

http://www.klubygp.pl/wizyty-polskich-dzieci-z-bialorusi-w-chelmnie-i-poznaniu/

https://www.youtube.com/watch?v=TZBP44s0FsM

http://niepoprawni.pl/blog/krystian-frelichowski/kresowiacy-w-ojczyznie-relacja


 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:8)

Komentarze

Młodiez jak i dzieci sa tylko w jakims stopniu pochodzenia polskiego.Ci ludzie posiadają  przyzwyczajenia sposób bycia zachowania panujacy w kraju ich pochodzenia obywatelstwo tez prawdopodobnie posiadaja niepolskie.Sama pomoc jako taka jest dosc dyskusyjna bo to w moim rozumieniu jest przerabianie białorusina na polaka czesto bez zgody tego ostatniego.Rozumie pomoc dla rdzennych polaków wywiezionych tam przymusowo,ale kolejne pokolenie?Zbyt  wiele biedy mozna na co dzien zauwazyc u polskich dzieci i w  pierwszej kolejnosci nalezy tym dzieciom pomagac i walczyc o ich lepsza przyszłosc wykształcenie warunki bytowe w dorosłym zyciu.Bardzo czesto trzeba pomagac ich rodzicom,którzy niekiedy pogubili sie w tym polskim burdelu,który powstał po 1989 roku i popadli w alkoholizm lub inne skrzywienia zyciowe.To sa bardziej szczytne cele a nie apele o w sumie obce pochodzeniowo dzieci.Ja osobiscie nic nie mam pomocy obcym ale na pierwszym miejscu zawsze bede stawiał polskie dzieci a dopiero w miare mozliwosci moge myslec o innych z zagranicy nie koniecznie tej wschodniej.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

Jeszcze zaświeci słoneczko

#1535895

Panie weteran Polaków piszę się z wielkiej litery !!!, a jak Pan pomaga dzieciom z Polski?

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1536089

 

Dla dzieci z Polski zorganizowałem i przeprowadziłem ponad 30 obozów wędrownych, kolejny ma się rozpocząć w lipcu. Dodam jeszcze, że moi uczniowie towarzyszą swoim rówieśnikom z Białorusi w większości wycieczek.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1540111

Walka o zachowanie polskosci wszedzie a szczegolnie na kresach jest niezwykle wazna dla przyszlosci Polski.

Niestety na palcach mozna policzyc Polakow, ktorzy naprawde znaja historie. Tak wiec przypomne, ze obecna Bialorus to nie tylko potomkowie lechickich Buzanow ale i Radymicze z Kujaw i Wielkopolski, ktorzy osiedlili sie nad gornym i srodkowym Dnieprem jakies dwa tysiace lat temu. Do dzis cala Bialorus wlaczajac Smolenszczyzne bylaby etnicznie polska  gdyby plemiona te nie zostaly podbite przez skandynawskich Rusow, ktorzy potem przyjeli chrzescijanstwo od Grekow w liturgicznym jezyku bulgarsko-macedonskim. W ten sposob powstala Rus i jezyk ruski. Bez tego sila narzuconego porzadku rzeczy i jezyka nie byloby zadnej Rusi (Bialorusi, Ukrainy i nawet Rosji).

pozdrawiam,

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Vik

#1535955