Bydgoszcz: Ofiarom stalinowskiego terroru - osłonięcie tablicy

Obrazek użytkownika Krystian Frelichowski
Idee

Z inicjatywy Poseł na Sejm Tomasz Latosa zostanie odsłonięta tablicy upamiętniającą osoby deportowane z Fordonu do sowieckich łagrów w lutym i marcu 1945 r.

 

Niedziela 12 czerwca
godz. 10.30,
Bydgoszcz: Rynek w Fordonie.

Odsłonięcia dokona Poseł na Sejm Tomasz Latos

Miesiąc po wkroczeniu wojsk radzieckich do Fordonu zaczęły się aresztowania i wywózki osób. Według dotychczasowych badań ustalono, iż z Fordonu deportowano 102 osoby, w tym 75 mężczyzn i 27 kobiet. Aresztowania i wywózki ofiar nastąpiły w dwóch etapach: 24-25 lutego i 15-16 marca 1945 r. Z ogólnej liczby 102 zatrzymanych, 10 osób, w tym 6 mężczyzn i 4 kobiety, zostało zwolnionych względnie zdołali uciec z transportu. W transporcie zmarło 3 mężczyzn m.in. Windmuller, w czasie przemarszu przez Bydgoszcz - zwłoki jego wrzucono do Brdy.

W obozach na terenie ZSRR osadzonych zostało 89 osób, w tym 66 mężczyzn i 23 kobiety. Fordoniacy znaleźli się w takich obozach przymusowej pracy jak Biełoreck (Baszkirska ASSR), Berezówka, Dniepropietrowsk (USRR), Mińsk, Róża, Krzywy Róg, Orsk, Skapino (Rosyjska Fed. SRR), Zaporoże (USRR). Nie udało się ustalić miejsca wysyłki dla 31 osób wywiezionych z Fordonu przez wojska sowieckie. Aresztowania odbywały się najczęściej nocą.

Fundatorem i wykonawcą tablicy jest Firma Kamieniarskiej Zaorski Lech & Syn,

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)