Początki harcerstwa polskiego - recenzja książki "Gawędy instruktorskie"

Obrazek użytkownika kasiks
Kultura
Który harcerz nie znałby Alojzego Pawełka? Ten fenomenalny instruktor harcerstwa wychował niejedno już pokolenie. Alojzy Pawełek jest także autorem książek, w tym omawianej dziś. Gawędy instruktorskie to świetna propozycja na lato dla każdego, kto kiedykolwiek był harcerzem, lub po prostu są mu bliskie wartości przezeń wyznawane. Książka została po raz pierwszy wydana już w 1919 roku! Nietrudno zatem policzyć, że minęło prawie 100 lat. 100 lat temu nie było Mateusza Grzesiaka, mówców motywacyjnych i trenerów biznesu. Przywódctwa młodzież uczyła się w praktyce, na żywo, nie zaś z filmów na youtubie. Książka Pawełka miała nauczyć młodzież zarządzania grupą, kierowanie pracami drużyny harcerskiej. W pewnym sensie więc książka jest prekursorem współczesnych trendów :) Czy tylko dlatego warto po nią sięgnąć?
 
Wbrew schematom
 
Alojzy Pawełek działał nie tylko w Polsce, ale także w Bobrujsku, Kijowie i Riazanii. Zdobywał więc doświadczenie na wielu polach i płaszczyznach. Wszędzie przyglądał się pracy innych instruktorów, obserwował, które metody przynoszą pozytywne rezultaty, a które wprost przeciwnie - wywołują niechęć. A tych nie brakowało - instruktorzy nie mieli charyzmy, kierowali się schematami i każdego roku powielali te same pomysły i sposoby spędzania czasu. Główną tezą, jaka wyłania się z książki Pawełka jest to, że drużyna odnosi sukces, gdy na jej czele stoi osoba posiadająca wizję, cel i taka, która nie boi się pracy. I najlepiej, aby był to jeden człowiek :) 
 
Czy demokracja ma znaczenie?
 
Sukces zawsze, zdaniem Pawełka, zależy od jednej osoby. Bez znaczenia jest, czy styl rządzenia oparty jest na demokracji, czy na hierarchi. Bez osobistej dzielności, waleczności i prezentowanych wartości przez lidera, grupa nie odniesie sukcesu, a jej poszczególne jednostki będą odczuwały brak satysfakcji. Lider musi potrafić rozdzielać zadania, musi też egzekwować ich wykonanie. Co ważne, rozkazy muszą być sensowne. W przeciwnym razie lider dość szybko straci posłuch. Grupa doskonale wie, czy za władczą postawą kryje się pustka, czy autentyczna wiedza
 
W książce odnaleźć można uniwersalne zasady kierowania zespołem, dowodzenia i obejmowania stanowiska lidera. Mam wrażenie, że obecnie jest bardziej na czasie, niż kiedykolwiek. W czasach, kiedy każdy ma swój styl zarządzania, warto zapoznać się z technikami, które lata temu przynosiły pozytywne rezultaty. 
 
 
 
 
Autor: Alojzy Pawełek
 
Tytuł: „Gawędy Instruktorskie”
 
Wydawca: Oficyna Wydawnicza „Impuls”
 
Rok wydania: 2016
 
Format: 120 x 160 mm
 
Liczba stron: 128
 
Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:12)

Komentarze

Bylem harcerzem, podobalo mi sie ale teoretykow harcerstwa nie znam i o Pawelku nigdy nie slyszalem.

Niewatpliwie sa ludzie niezastapieni a dobrzy przywodcy niemal na wage zlota ale z jednym sie nie zgadzam. Ma znaczenie w jakim systemie zyjemy. W systemie totalitarnym jak za Stalina czy Mao przywodcy reprezentowali tepa sile a posluszenstwo osiagano batem i dopuszczeniem do koryta.

Przeciwienstwem jest demokracja, ktora naprawde daje szanse i pole do popisu dla utalentowanych. Tyle, ze dzisiejszym Swiecie demokracji nie ma poza Szwajcaria a i tam jest na cwierc gwizdka.

 

pozdrawiam,

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Vik

#1515575

wszędy

 

pamięć pierwszej

harcerskiej gawędy

w sercu jest mym

z losem idzie wszędy

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1515579