Pismo i portal „Prawdę mówiąc” mają już dwa lata

Obrazek użytkownika Marek Ciesielczyk
Kraj

 

normal">Media, które walczą o prawdę w Polsce powiatowej

W czerwcu 2011 roku, to jest jeszcze kilka miesięcy przed powstaniem programu telewizyjnego, który później przyjął tę samą nazwę, zaczął funkcjonować w Małopolsce miesięcznik i portal internetowy  „Prawdę mówiąc”, których nie udało się zniszczyć żadnej z lokalnych „grup trzymających władzę”, mimo wielokrotnych prób.

normal">Polska powiatowa nad Wisłą wpadła w panikę

line-height:115%">„Prawdę mówiąc” dotychczas obejmowało swym zasięgiem jeden z najmniejszych powiatów w Polsce (ok. 60 tysięcy mieszkańców) – powiat dąbrowski. Jest to najbiedniejszy powiat w Małopolsce – z najwyższą stopą bezrobocia (21%), najniższym średnim wynagrodzeniem miesięcznym, szkołami, uzyskującymi najgorsze wyniki nauczania w Małopolsce oraz wyjątkowo wysokimi wskaźnikami przestępczości (zwłaszcza narkotykowej).

line-height:115%">Swój tragiczny los powiat dąbrowski, zwany także Powiślem Dąbrowskim, zawdzięcza głównie długoletnim rządom PSL, choć – paradoksalnie – najwięcej zwolenników ma tutaj PiS, który jednak jest teraz w opozycji. Powiśle Dąbrowskie zwane jest także „zagłębiem polonijnym”, gdyż wysokie bezrobocie zmusza miejscową ludność (zwłaszcza młodzież) do masowej emigracji (głównie do USA).

line-height:115%">Od ponad 20 lat mieszkańcy pozbawieni byli dostępu do faktycznie niezależnych mediów, skazani na lewicowo-liberalny miesięcznik „Kurier dąbrowski” (wydawany i redagowany przez b. dziennikarza organu Komitetu Wojewódzkiego PZPR – Jerzego Rzeszutę, a później przez nie mniej lewicowo-liberalnego dziennikarza Pawła Srokę, który obecnie jest współpracownikiem państwowej telewizji TVP).

line-height:115%">Gdy więc dwa lata temu pojawił się nowy, faktycznie niezależny miesięcznik (papierowy) oraz jego internetowa wersja 115%">www.prawdemowiac.pl 115%"> układ rządzący powiatem dąbrowskim wpadł w panikę.  Taka reakcja była tym bardziej uzasadniona, gdy okazało się, że wydawcą jest całkowicie niezależny (także finansowo) lokalny przedsiębiorca i wieloletni samorządowiec Robert Kądzielawa, a redaktorem naczelnym profesor politologii i analityk wielu instytucji naukowych w USA, Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii – dr Marek Ciesielczyk (patrz: line-height:115%">www.marekciesielczyk.com 14.0pt;line-height:115%">) .

line-height:115%">Najpierw próbowano rozbić nową inicjatywę, „ciągając” jej autorów po sądach. Wkrótce jednak okazało się, że redaktor naczelny i wydawca wygrywają wszystkie potyczki policyjno-prokuratorsko-sądowe. Próbowano więc zastosować inną metodę – zastraszania właścicieli sklepów, w których można było kupić „Prawdę mówiąc”. Jednak i ta taktyka nie przyniosła spodziewanych skutków.

line-height:115%">Tylko w jednej miejscowości na terenie powiatu, w Radgoszczy nie znalazł się ani jeden odważny sprzedawca, który chciałby mieć w swoim sklepie „Prawdę mówiąc”. Jednak i to także obróciło się przeciwko lokalnej władzy, gdyż pismo rozdawane jest  każdego miesiąc pod kościołem, co skutkuje znacznie większą liczbą czytelników niż w czasach, gdy „Prawdę mówiąc” można było jeszcze sprzedawać w jednym ze sklepów w Radgoszczy.

line-height:115%">Wersja papierowa pisma dociera do co szóstej-siódmej rodzimy w powiecie dąbrowskim (jest ich w sumie ok. 15 tysięcy), zaś portal internetowy ma ok. 7 tysięcy niepowtarzalnych czytelników, co oznacza, iż dociera do co drugiej rodziny na terenie Powiśla Dąbrowskiego.

line-height:115%">Portal ma sporo czytelników także za granicą – w USA (Illinois, Nowy Jork, Kalifornia, Arizona), Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, a nawet na Dominikanie, w Chinach czy Mongolii!

line-height:115%">Od niedawna pismo zaczęło wchodzić na rynek medialny kolejnych dwóch powiatów – miasta Tarnowa (120 tysięcy mieszkańców) i ziemskiego powiatu tarnowskiego (ok. 200 tysięcy mieszkańców).

line-height:115%"> 

normal">O czym pisze „Prawdę mówiąc”?

„Prawdę mówiąc” od samego początku demaskowało niekompetencję lokalnej władzy, jej prostactwo, brak inteligencji i kultury. Na łamach pisma i na portalu ukazało się np. nagranie skandalicznych wypowiedzi starosty dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego, skierowanych - w budynku starostwa, w czasie narady służbowej (!) - do podwładnych, urzędniczek. Oto niektóre słowa starosty: mso-fareast-language:PL"> 

mso-fareast-language:PL">Kwiatkowski do sekretarki: „…Jeszcze worek (z herbatą, przyp. red.) przynieś, bo chyba sobie swój włożę … (do szklanki, przyp. red.)  …Aśka, kurwa jego mać … Jeszcze jedno pytanie Aśka, czy między kobietą a mężczyzną może dojść do stosunku w biegu …kobieta z podniesioną spódnicą szybciej ucieka niż chłop z opuszczonymi portkami ...”.

line-height:115%">Słuchaj nagranie:

14.0pt;line-height:115%">http://www.youtube.com/watch?v=5pjk6_-Fhvs

 

W innym numerze „Prawdę mówiąc” opisało poranne przeszukanie mieszkania młodego mieszkańca Dąbrowy Tarnowskiej przez miejscową policję, która na polecenie miejscowej prokuratury (jej szef jest kolegą starosty) szukała ulotek z podobizną starosty i wysokością jego zarobków, które kilka dni wcześniej ktoś rozlepił na przystankach na ternie powiatu!

Gdy po odbudowie miejscowej synagogi i niezapłaceniu wynagrodzenia kilku dąbrowskim firmom, które ją remontowały, na jednym z bilbordów przy drodze Tarnów – Warszawa ukazała się reklama artykułu, opublikowanego w „Prawdę mówiąc”:  Żydzi mają synagogę, a nasze firmy nie dostały kasy”, wicestarosta Robert Pantera i burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek skierowali do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez „Prawdę mówiąc” (polegającego rzekomo na antysemityzmie /sic!/), a o całej sprawie szeroko pisała „Gazeta Wyborcza”. Prokuratura oczywiście odmówiła wszczęcia śledztwa. Decyzję tę podtrzymał sąd, gdy władze lokalne odwołały się od postanowienia prokuratury, korzystnego dla redakcji i wydawcy.

Niedawno redaktor naczelny został uhonorowany na wniosek Prezesa IPN przez Prezydenta RP jednym z najwyższych odznaczeń państwowych – Krzyżem Wolności i Solidarności – między innymi za walkę o wolne słowo w czasach PRL-u, następnie jeden z portali w Szkocji przyznał temuż redaktorowi nagrodę „Waleczne Serce” za wieloletnią walkę o prawdę, zaś Prezydium Kongresu Mediów Niezależnych” nominowało „Prawdę mówiąc” do swej głównej nagrody za obronę prawdy w mediach.

Spółka KR Media, która wydaje „Prawdę mówiąc”, wbrew nadziejom lokalnego układu władzy, odnotowała zysk finansowy za rok 2012, co jest bardzo dużym sukcesem finansowo-organizacyjnym tego typu lokalnego przedsięwzięcia medialnego.

Wielu specjalistów medialnych, obserwujących działalność „Prawdę mówiąc”, twierdzi, iż gdyby w każdym polskim powiecie funkcjonowały takie właśnie media, Polska byłaby zupełnie innym, uczciwym i racjonalnym państwem.

line-height:115%">Patrz:

14.0pt;line-height:115%">http://www.youtube.com/watch?v=4Upfs-jdMOo

14.0pt;line-height:115%">http://www.youtube.com/watch?v=fRTfPnImqj0Normal
0


21


false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

DefSemiHidden="true" DefQFormat="false" DefPriority="99"
LatentStyleCount="267">
UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Normal"/>
UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="heading 1"/>


UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Title"/>

UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtitle"/>
UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Strong"/>
UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Emphasis"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Table Grid"/>

UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="No Spacing"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light List"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 1"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 1"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 1"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 1"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 1"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 1"/>

UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="List Paragraph"/>
UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Quote"/>
UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Quote"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 1"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 1"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 1"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 1"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 1"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 1"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 1"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 1"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 2"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 2"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 2"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 2"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 2"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 2"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 2"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 2"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 2"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 2"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 2"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 2"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 2"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 2"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 3"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 3"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 3"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 3"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 3"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 3"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 3"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 3"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 3"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 3"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 3"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 3"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 3"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 3"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 4"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 4"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 4"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 4"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 4"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 4"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 4"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 4"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 4"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 4"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 4"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 4"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 4"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 4"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 5"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 5"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 5"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 5"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 5"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 5"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 5"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 5"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 5"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 5"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 5"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 5"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 5"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 5"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 6"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 6"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 6"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 6"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 6"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 6"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 6"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 6"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 6"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 6"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 6"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 6"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 6"/>
UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 6"/>
UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Emphasis"/>
UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Emphasis"/>
UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Reference"/>
UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Reference"/>
UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Book Title"/>/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US;}

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

grzebać w powiatowym układzie.

oto przedmiot sporu

Pomoc dla firm -

dajcie ludziom wolność gospodarczą -

Pomoce, dotacje , zapomogi = nieefektywna gospodarka

Wiem - odwołujecie się do prostych (prastarych ) metod .

Bić żyda i utopić swoich -

 

brama na świat 

 Za tą bramą nowiuśka droga :)))))) (ok. 1500 m)  

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#369326

www.marekciesielczyk.com
dlaczego?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

www.marekciesielczyk.com

#369561

www.marekciesielczyk.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

www.marekciesielczyk.com

#369562

www.marekciesielczyk.com
5 minut później ???? ciekawe

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

www.marekciesielczyk.com

#369563