Lista zdrajców i czy ksiądz może być skarbem regionu - na marginesie święta 3 Maja w Polsce powiatowej

Obrazek użytkownika Marek Ciesielczyk
Kraj

Zaabsorbowani "wielką polityką", nie zauważamy Polski prawdziwej, to jest tej powiatowej, gdzie korupcja, nepotyzm, niekompetencja (głównie rządzącego przy pomocy OSP PSL-u)osiągnęły niewyobrażalne rozmiary.

Na tak zwanej prowincji trudno być opozycjonistą wobec panujących układów choćby z tej prostej przyczyny, iż można albo stracić pracę, albo jej nie znaleźć z powodu wszechmocy wójta czy starosty.

Tu i ówdzie pojawiają się lokalne inicjatywy, które biją głową w mur i starają się zmieniać polska rzeczywistość powiatową. W północno-wschodniej części Małopolski leży jeden z najmniejszych powiatów w naszym kraju - powiat dąbrowski, zwany "zagłębiem polonijnym". Od wielu lat uciekają stąd za granicę młodzi ludzie w poszukiwaniu pracy.

W powiecie dąbrowskim, zwanym także Powiślem Dąbrowskim jest największe w Małopolsce bezrobocie, najniższe wynagrodzenia, najgorsze szkoły i od niedawna bardzo wysoka przestępczość. Od lat rządzi lub współrządzi tu PSL, gdyż teren to typowo wiejski, a potęga Pawlakowego OSP duża.

Od pewnego czasu działa tu jednak niezależne pismo i portal "Prawdę mówiąc", wydawane przez lokalnego przedsiębiorcę, który poszedł na wojnę z lokalnymi układami. Także od pewnego czasu stolica Powiśla - Dąbrowa Tarnowska ma niezwykłego księdza proboszcza - Stanisława Cyrana, który - nie upolityczniając wcale kazania - potrafi powiedzieć prawdę o ocenie katastrofy smoleńskiej czy też o tym, co to naprawdę jest patriotyzm. Tak też było 3 maja, gdy do kościoła przyszły lokalne władze i usłyszały, że patriotą nie jest ten, kto w czasie święta majowego niesie czerwony balonik, lecz ten, kto potrafi się zachować, jak np. rotmistrz Pilecki.

Na samych uroczystych obchodach 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, z oficjalnego tłumu wyłamał się także poseł PiS-u Michał Wojtkiewicz i zaczął mówić o zdrajcach, którzy zaprzepaścili to, co dawała nam Konstytucja 3 Maja. Co więcej, wręczył staroście i eurodeputowanemu publicznie broszurę na temat korzyści majątkowych targowiczan, wspominając o dzisiejszych zdrajcach narodu polskiego.

Ktoś mógłbym wzruszyć ramionami i powiedzieć, a co to takiego wielkiego, gdy ksiądz na mszy mówi o Pileckim czy też poseł w czasie oficjalnych uroczystości mówi o zdrajcach. W małym, powiatowym miasteczku to wielka sprawa, gdyż od 20 lat ludzie tu milczą, przyjmują z pokorą panowanie nieudaczników, którzy doprowadzili ten region do upadku ekonomiczno-kulturowego.

Tutaj można obejrzeć relację filmową z dąbrowskiego święta 3 Maja oraz kazanie księdza Cyrana i przemówienie posła Wojtkiewicza (nie wiem jeszcze, jak można "włożyć" bezpośredni link do filmu na You Tube?) -

http://www.youtube.com/watch?v=JPjQgeFFkR4

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.6 (głosów:2)

Komentarze

www.marekciesielczyk.com
Usiłowałem dodać zdjęcia do wpisu, ale bezskutecznie zarówno jako grafika jaki i załącznik. Czy można "wkleić" bezpośrednio link - klatkę z filmu z you tube?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

www.marekciesielczyk.com

#354826

polecam poradnik:
http://niepoprawni.pl/content/przewodnik/poradnik-bloggera

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#354832

Laczy nas jedno obaj jestesmy z Tarnowa i obaj reprezentujemy
prawice.
Znam Pana od wielu lat lecz ostatnio widzielismy sie ponad 10 lat temu.
Teraz to dziela nas tys.kilometrow ale jednocza poglady.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

PISowiec z Bostonu

#354913

że głos niezbyt wyrażny. Wiec trudno wysluchać.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

lupo

#354829

Kazanie księdza bardzo patryjotyczne,bardzo piękne,oby takich kapłanów Bóg dał całe legiony,bo purpuraci wolą kult złotego cielca,jak stanąć w obronie znieważanego Boga,wiary i Ojczyzny.

A pijawki z PSLu tak się wszędzie przyssały,i jako pasożyty wypijają krew z tego narodu.

pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#354851

ale równiez jego odbiorem przez Wiernych.
Nie zginie Kraj!

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#354856

Wiedzą że bez Boga i Kościoła Polski nie można sobie wyobrazić.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#354892

Niesamowite, świetnie zorganizowane i, co tu kryć, bardzo wzruszające. Naprawdę się wzruszyłam.
Warszawa powinna się uczyć, jak obchodzić taką rocznicę - oczywiście mam tu na myśli warszawskie obchody oficjalne.
Kazanie wspaniałe, więcej takich kapłanów.
Piękna młodzież, to bardzo budujące.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1
#355210