Parytet

Obrazek użytkownika Bacz
Blog

Zwolennicy ordynacji proporcjonalnej twierdzą, że jest to ordynacja dobra bo skład Sejmu dobrze oddaje podziały społeczne. Naprawdę jednak jest to tylko takie życzenie, w praktyce ono jest bardzo kiepsko realizowane. Jeśli naprawdę chcemy żeby Sejm był odwzorowaniem społeczeństwa to właściwym sposobem na wyłanianie Sejmu jest losowanie, prawa statystyki spowodują że w Sejmie będziemy mieli tzw. wiarygodną próbę społeczeństwa, taką jaką wybierają biura badań opinii publicznej. Najlepszym dowodem na to że ordynacja proporcjonalna nie powoduje wyłonienia Sejmu w składzie odwzorowującym skład społeczeństwa jest np. nadreprezentacja w Sejmie mężczyzn. Stało się to ostatnio głośnym problemem, choć różnych nadreprezentacji (np. zawodowych) można w Sejmie znaleźć mnóstwo.

Wiadomo, że w ordynacji proporcjonalnej partie aby mieć dobre wyniki muszą mieć strukturę wodzowską. W takiej partii najwięcej władzy ma wódz, a szeregowy poseł jest tylko lokajem - jak się lokaj nie słucha wodza to jest wymieniany na posłusznego.

Właśnie p. Tusk oznajmił że chce parytetu na listach PO. http://nczas.com/wiadomosci/polska/donald-tusk-chce-parytetu-na-listach-po/

Parytet wśród kandydatów na lokajów niewiele da bo wyborcy mogą kobiety wyciąć. Nawet jak by nie wycieli to i tak kobiety nie będą miały równego wpływu na politykę dopóki wódz będzie mężczyzną. Jak ma być równy wpływ kobiet i mężczyzn na politykę to wodzem partii powinna być co drugą kadencję kobieta. Proszę Panie Tusk, już długo Pan jest Przewodniczącym PO, niech Pan teraz udowodni, że pańskie intencje są szczere, niech Pan ustąpi i niech teraz partia wybierze na przewodniczącą kobietę.

Bacz

Brak głosów

Komentarze

Krzysztof J. Wojtas
Szuka Pan tematów. Jest tyle interesujących spraw o których rozmawiają ludzie inteligentni - wystarczy trochę wysiłku.

Tu pańskie uwagi można skwitować: prezentowany pogląd prowadzi do sugestii, że premierem ma być ktoś zupełnie bez jaj.
Tusk chyba nie ma, ale nawet te resztki powinno mu się amputować. Dla kobiet - konieczność podwiązania jajników.

Zadowolony?

Vote up!
0
Vote down!
0

Krzysztof J. Wojtas

#29475

a ja tych parytetów nie rozumiem. Jak mamy ten demokratyczny ustrój, to niech polityką zajmują się ci, którzy się do niej najbardziej nadają niezależnie od płci (choć wiadomo, że z reguły sprawniejszymi przywódcami są mężczyźni).

Inny absurd stanowi minister ds. dyskryminacji czy jak to się tam nazywa.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Vote up!
0
Vote down!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#29480

Jasne jest, że władzę powinni sprawować najlepsi, a nie przeciętni. Dlatego Sejm nie powinien być losowany, co by zapewniało bardzo dobre odwzorowywanie społeczeństwa, ani wybierany w wyborach proporcjonalnych, co kiepsko odwzorowywuje skład społeczeństwa, tylko powinien być wybierany w JOW-ach - gdzie się wybiera najlepszych.

Pozdrawiam
Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#29482