Polska nauka po angielsku - cd

Obrazek użytkownika Mysz-Drobnicowiec
Kraj

Uznanie dla Pana Posła Artura Górskiego.
Wczoraj złożył bowiem "interpelację do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie wprowadzenia przez Narodowe Centrum Nauki języka angielskiego, jako języka urzędowego w wymaganych dokumentach".
Winna jestem tę informacje wszystkim, których zainteresowała moja poprzednia notka.
Jednocześnie, z wielkim smutkiem zawiadamiam, że środowisko naukowe nie ma ochoty walczyć o rangę polskiej nauki. Niektóre instytucje gotowe są nawet płacić za tłumaczenia (czy podatnika stać na to?), a ich szefowie uzasadniają racje urzędnicze tym, że projekty mają być przedstawiane zagranicznym recenzentom do oceny. Nadal nie rozumiem, dlaczego, mając własnych, naprawdę dobrych specjalistów, mamy poddawać się recenzjom obcych (przypominam - chodzi o polskie fundusze budżetowe). Co więcej, jestem pewna, że niektórzy z nas znajdą niedługo swoje pomysły w realizacjach zagranicznych (he, he, niemłoda już jestem, pod niejedną miotłą siedziałam i niejednym okrętem przemierzałam oceany). I wreszcie - zapiszczały urzędnicze donosicielki: pierwsza selekcja ma się odbyć pod kątem poprawności językowej projektu (co słabuje w angielskim - od razu ląduje w koszu). A na koniec smaczek największy - najprawdopodobniej żadnych zagranicznych recenzentów nie będzie, bo są zbyt kosztowni.
A zatem? Narodowe Centrum Nauki jako bank pomysłów? Kto sprzedaje/ kto kupuje?

Brak głosów

Komentarze

Kiedy Artur Górski złożył tę interpelację. Na jego stronie sejmowej, przynajmniej w tym roku, takiej nie widzę.
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/interpelacje.xsp?view=5&cat=G%C3%B3rski%20Artur&id=113
42. posiedzenie Sejmu zakończyło się 28.05. br. Następne 43. będzie w dniach 12, 13 i 14 czerwca 2013 r.

Vote up!
0
Vote down!
0
#360688

Przepraszam, pomyliłam się - pismo nosi datę 28 maja. Skierowane jest do Pani Barbary Kudryckiej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Sądzę, że datę należy traktować jako datę wpływu interpelacji, natomiast ogłoszenie zapewne nastąpi w toku najbliższego (?) posiedzenia. Proszę zwrócić uwagę na takie rozbieżności dat (wynikające, jak rozumiem, z procedur) w innych przypadkach.

Vote up!
0
Vote down!
0
#360705