Grudzień 70’ - prezydent, wina, odpuszczenie

Obrazek użytkownika Jan Bogatko
Blog

Puszczając mimo uszu gwizdy, p. prezydent (nie) wszystkich Polaków, Bronisław Komorowski,  wygłosił obowiązkowe przemówienie przy Pomniku Ofiar Grudnia 70’ w Gdyni.

 

Niektórym się wydawało, że p. prezydent pomylił miejsca pamięci: „Niech żyje Jaruzelski, twój brat“, wznoszono okrzyki. O szacunek dla instytucji państwa apelował szef komisji międzyzakładowej Stoczni Gdynia, Dariusz Adamski. Tym niemniej uznał on, że flirt władzy ze sprawcami

 

70’

 

uwłacza pamięci ofiar Grudnia. Podczas masakry w Gdyni w dniu 17 grudnia 1970 roku zginęło kilkaset osób. Sprawa tej zbrodni nie została nigdy do końca zbadana. Oficjalnie uznano, że władze zabiły 44 osoby. I ta zbrodnia pozostała bez kary, jak wiele innych, dokonywanych w

 

I PRL

 

od początku, do końca jej istnienia. Oburzające było przytoczenie przez p. prezydenta słów modlitwy: „Ojcze nasz – odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom“. Był to apel o szacunek dla zbrodniarzy. Tymczasem warunkiem odpuszczenia winy jest

 

żal za grzechy

 

ale tego komuniści nie złożyli, ani nie złożą, przekonani o słuszności swego działania, w czym ich utwierdza nie kto inny, niż sam p. prezydent, zapraszając zbrodniarza i kolaboranta do udziału w RBN. Lepiej byłoby, by p. prezydent zaniechał udziału w uroczystościach, których uczestników obraża samą swoją obecnością.

 

http://www.youtube.com/watch?v=QcaiSLdO9mw

 

 

Post scriptum: w 39. rocznicę  Grudnia 70’ prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi Zbyszka Godlewskiego, bohatera znanej ballady Krzysztofa Dowgiałły „Janek Wiśniewski padł“.

Tego dnia pracowałem jako robotnik transportowy w magazynach na Marynarskiej w Warszawie (jako relegowany student UW), wszyscy pracownicy słuchaliśmy RWE głodni prawdy.
Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Doskonały artykuł panie Janie, dziękuję......10.

Ma pan absolutną rację - komuchy nigdy nie przepraszały, nie przepraszają i przepraszać nie będą, a obecność Komorowskiego na uroczystościach rocznic tych niesamowitych, tragicznych mordów w Gdyni i kopalni "Wujek" , to policzek dla rodzin ofiar .

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#116777

Jan Bogatko

...dziękuję Panu za tę trzymającą mnie na duchu opinię,

pozdrawiam,

ps: ja wybaczam chętnie, ale po geście strony przeciwnej. Tak mnie (może źle?) wychowano.

Lista tych, którym chciałbym wybaczyć, jest, niestety, dość długa.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#116779

Pozdrawiam serdecznie, panie Janie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#116778

Komorowski wzorem Michnika chce zmienić historię, zdrajców uczynić bohaterami, a bohaterów warchołami.
Wszelkie zaszczyty mają przypaść Komorowskiemu - wielkiemu bojownikowi o wolność i demokrację i jego kumplom spod znaku UD/UW, z "Bolkiem" w przyczepce.

Pozdrawiam
Godziemba

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Godziemba

#116782

Jan Bogatko

...wie Pan, to nic nowego w dziejach. Pisałem o tym w odbrązowianiu dawnych i złoceniu nowych "bohaterów",

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#116792

 p. rezydent nie czytał Ewangelii. "jeśliby twój brat zgrzeszył przeciw tobie, A OPAMIĘTAWSZY SIĘ przyszedł do ciebie,wybaczysz mu..."  Żaden się nie przyznał do winy, żaden nie wyraził skruchy,żaden nie przeprosił. Dalej robią to samo, wybaczenie nie jest możliwe,ani niczym uzasadnione.

 Na marginesie: W ramach polityki miłości Rosja rozmieściła rakiety "Iskander" w obwodzie  Kaliningradzkim.Zasięg-500 km...... W kwestii formalnej-czy zdrajców się rozstrzeliwuje czy wiesza?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#116796

Taki Iskander to przecież 3,8 tony miłości.

PS. Zdrajców najlepiej rozstrzeliwać od razu na miejscu, co najwyżej za mur ich zabrać.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#116798

[quote=kmiećW kwestii formalnej-czy zdrajców się rozstrzeliwuje czy wiesza?

[/quote]
To się robi, co jest pod ręką. Proste;)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#116803

Jan Bogatko

...lud wiesza, państwo rozstrzeliwuje (wało),

pozdrawiam,

ps: tym cytatem z "Ojcze nasz" komuniści zawsze szantażowali chrześcijan, "przemawiając" im do sumienia. Sami jednak znali na własny użytek "żal za grzechy" w formie tzw. "samokrytyki".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#116807

z pewnością pozostanie na zawsze krwawiącą zadrą w sercach rodziców Zbyszka Godlewskiego. Jego matka jeszcze dzisiaj ze łzami w oczach mówi, że bardzo im brak syna. Kto im to wynagrodzi? Prezydent Komorowski apelem o wybaczenie? A jak wybaczyć rozkaz ówczesnego wiceministra spraw wewnętrznych Franciszka Szlachcica, który do elbląskich milicjantów powiedział, żeby lali tak aż krew będzie bryzgać po ścianach. I lali, lepiej niż w Gdańsku i Gdyni. Wyciągali ludzi z domów, zakładów pracy i tłukli pałami gdzie popadło, katowali bez litości. I chociaż w Elblągu bezpośrednio zginęły 2 osoby, to liczba tych, którzy w wyniku katowania poumierali później była bardzo wysoka. Lepiej aby Pan Prezydent się nie ośmieszał i nie odwoływał do modlitw.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#116811

Jan Bogatko

...jestem też za tym, żeby p. prezydent modlił się we własnym imieniu.

Ostatnio odnoszę wrażenie, że poucza on Kościół, jaką drogą powinien on iść.

Wątpię, by takie prerogatywy nadawała mu konstytucja.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#116817

Tyle idiotyzmów za zaledwie kilka miesięcy prezydentury? Aż strach się bać co zaserwuje do końca kadencji.
Tak, proszę Państwa! Wybrano nam idiotę i impertynenta na prezydenta.
Parawanik to dla Tuska?

Jest taki paragrafik w KK:

art. 239
§ 1. Kto utrudnia lub udaremnia postępowanie karne, pomagając sprawcy przestępstwa, w tym i przestępstwa skarbowego uniknąć odpowiedzialności karnej, w szczególności kto sprawcę ukrywa, zaciera ślady przestępstwa, w tym i przestępstwa skarbowego albo odbywa za skazanego karę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W sam raz na Bronka i paru kumpli ze śledztwa smoleńskiego...
Pozdrawiam.
contessa

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#116841

Gmorowski jest idiota albo Polaków ma za idiotów, tertium non datur, oto komunikat PAP Z wp sprzed godziny:
Pod Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 "Aniołem Wolności" na szczecińskim pl. Solidarności rozpoczęły się obchody 40. rocznicy tamtych wydarzeń. Mieszkańcy miasta i przedstawiciele lokalnych władz zebrali się przed monumentem, by oddać hołd ofiarom. Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że "bolesne i wstydliwe" jest to, iż procesy związane ze zbrodniami czasów komunistycznych ciągną się tak długo i że nie udało się nadal ukarać winnych. "Żyjemy w Polsce praworządnej, aczkolwiek niedoskonałej - po tych słowach prezydenta rozległy się gwizdy zgromadzonych.
I to mówi osobnik, który zbrodniarza czasow komunistycznych, "boleśnie i wstydliwie" NIE UKARANEGO do dziś , zaprasza do rady bezpieczeństwa narodowego !!!
Można "pęc" z bezsilnej wsciekłości na takie w żywe oczy łajdactwo.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#116850

Delikatnie to ujęłaś. To sq... oj, łajdactwo i jawne, ordynarne kpienie sobie z Polaków. Albo nieznajomość znaczenia słów, których używa, w co raczej nie wierzę, chociaż... u półgłówków nigdy nic nie wiadomo.

Pozdrawiam.
contessa

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#116858

Czego? Przecież mógł zorganizować w Burdelerze uroczysty raut dla "ofiar grudnia" . Zaprosić towarzysza generała który już 40 lat bohatersko znosi niezasłużone obelgi. Towarzysza Kiszczaka tego co mógł wymorować dziesiątki a rękami płatnych bandziorów tylko tysiące zgładził i nie wszystkich męczył przed zabójstwem.Mógł sprosić kapusi tamtych czasów np. Bolka, tych którzy co dnia z katów czynią bohaterów ,a z ofiary określają mianem rozpasanego motłochu (Michnik, Olejnik i reszta tej komuszej sfołoczy).Dzieciom Kociołka wręczyć pamiątkowe garnuszki z ręcznie malowanymi herbami MO , WP i ZOMO.Niechy leciał na tej bibce modlitwą powszechną , te tłuki uznaliby to za świetny żart.
Tymczasem czereśniak chciałby i tu i tu. I głosy wyborcze zyskać i szefostwu tyłek wylizać- tak się nie da.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#116866

costerin

w ciemno sie pod nim podpisuje.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

costerin

#116903

Jan Bogatko

...trzeba by poprosić na pewno na tym forum prawnika, by sporządził wniosek o ściganie do indywidualnego podpisywania,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#116906

Jan Bogatko

... w tym szaleństwie MUSI tkwić jakaś matoda, mme,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#116908

Zatkało mnie to, jak pseudo katolicy powołują się wybiórczo na słowa Ewangelii, zupełnie Jej nie znając i nie rozmumijąc. Powołują się na słowa, które im wydają się potrzebne do uzyskania swojego celu. Czyli taka manipulacja ma nas wbić w kompleks, bo oni wiedzą lepiej. Nie wiedzą lepiej a gorzej i w ogóle nie mają mandatu do pouczania. Cały czas chodzi o zawłaszczanie historii. Być po stronie właściwej, żeby lepiej wypaść w mediach, o nic więcej nie chodzi. O prawdę historyczną, o sprawiedliość - po co wracać do starych nie rozliczonych zbrodni. Wybierzmy Przyszłość - to hasła postkomunistów cały czas aktualne. Zamieść pod dywan niewygodne fakty, a ludziom zaświecić wieńcem i żądać przebaczenia. terka

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 - terka

#116921

Jan Bogatko

...p. Komorowski, jak i p. Tusk, kierując się czczym populizmem, jak i sama korzystająca ze wparcia lobby kryminalistów partia PO, jest w stanie latać z Pismem Swiętym, jeśli może go użyć jako bat na opozycję. PO to grabarze Polski i stale, codziennie od nowa, musimy sobie uzmysłowiać tę prawdę.

Pan Komorowski posunął się do tego stopnia, że miał czelność skytykować duchownego za treść kazania. Jakoś wtedy sobie nie przypomniał cytowanego teraz opatrznie w Gdyni fragmentu modlitwy.

Dawno nie czułem takiego niesmaku.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#116938