Jakby dzieło Czyngis-chana
„To największa tragedia tego typu w historii świata. Zginęła cała elita Narodu i Państwa. Efekt można porównać jedynie do rzezi mongolskich po wzięciu stolicy któregoś z podbitych państw.”
18 września w Oratorium Św. Antoniego w klasztorze OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się spotkanie autorskie z Arturem Dmochowskim, połączone z projekcją znanego wszystkim filmu „List z Polski”. Wśród zgromadzonych obecny był senator Wiesław Dobkowski.
Artur Dmochowski to znany dziennikarz, publicysta, dziennikarz. Autor pierwszej biografii Kurasia - Ogień. Zginął za Polskę bez komunistów (1985) oraz książki Wietnam. Wojna bez zwycięzców (1991). Organizator i kolporter wydawnictw podziemnych w PRL-u. Później redaktor „Nowego Dziennika – Polish Daily News” w Nowym Jorku, dyr. programowy TV Wisła, organizator i dyrektor TVP Historia. Obecnie – dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennej”.
Właśnie od pytania o wrażenia z lektury tego dziennika rozpoczął spotkanie gość Klubu GP. Artur Dmochowski zauważył, że gazeta została całkowicie przemilczana przez tzw. medialne ośrodki opiniotwórcze. Dla przykładu – w TVP Info podczas codziennego przeglądu prasy nawet słowem nie wspomniano o nowym wydawnictwie. Pomimo braku reklam w mediach, udało się osiągnąć przyzwoity pułap stu tysięcy sprzedanych egzemplarzy dziennie. Dziennikarze ujawnili też kilka bulwersujących spraw, których mainstream nie mógł już przemilczeć. Dobrym przykładem jest sprawa nagrań Tomasza Lisa i jego wypowiedzi na temat stacji TVN. Poważniejszą sprawą jest poszukiwanie trzech miliardów złotych, które „zniknęły” z budżetu państwa polskiego.
Następnie Artur Dmochowski przeszedł do głównego tematu spotkania, czyli filmu „List z Polski” oraz książki pod tym samym tytułem. Odpowiadając na pytanie, dlaczego zajął się tak trudnym tematem powiedział, że przede wszystkim było dla niego od początku jasne, że Tragedia Smoleńska to największa tego typu katastrofa w historii świata. Zginęła cała elita Narodu i Państwa. Efekt można porównać jedynie do rzezi mongolskich po wzięciu stolicy któregoś z podpitych państw. „Chcieliśmy wraz z Mariuszem Pilisem, aby problem podjęła Telewizja Polska. Niestety, obydwaj zostaliśmy pozbawieni możliwości jakiegokolwiek wpływu na podejmowane tam decyzje po tym, jak wyrzucono nas z tej instytucji. Ciekawe przy tym jest, że za „złych pisowskich rządów” zajmowałem się organizacją kanału TVP Historia, Mariusz TVP Info. Po odejściu naszej ekipy Telewizja Polska, za „oświeconych rządów Platformy”, przestała się rozwijać. Zarząd nie chciał też podjąć tematu Tragedii Smoleńskiej. Jedynym filmem wyemitowanym przez TVP była rosyjska propagandówka pt. „Syndrom Katyński”. Fakt, że placówka odpowiedzialna za informowanie polskiego widza nie podjęła próby opisania najważniejszego wydarzenia w Wolnej Polsce, jest sam w sobie oburzający. Wspieranie się na produkcji rosyjskiej dodaje całej sprawie niepokojącego wydźwięku. Na szczęście Mariusz Pilis miał bardzo dobre kontakty w państwowej telewizji holenderskiej, z czasów gdy tworzył dla nich reportaże z wojny czeczeńskiej. I dla tej właśnie instytucji stworzyliśmy swój film” – tłumaczył kulisy powstania reportażu Artur Dmochowski.
„Już w cztery dni po emisji w telewizji holenderskiej młodzi, wykształceni ludzie z portalu Rebelya.pl dokonali tłumaczenia na polski (film powstał w wersji angielskiej). W ciągu roku film w internecie obejrzało dwa miliony ludzi. Jest to wynik porównywalny do oglądalności najbardziej popularnych programów telewizyjnych. Okazuje się, że internet stają się w dzisiejszych czasach swoistą furtką do wolności, podobną do bibuły w latach komuny” – dodał dziennikarz.
„Gdy zaczęliśmy zbierać materiały do filmu, uświadomiliśmy sobie jak szeroką i głęboką była dyplomacja polityczna prowadzona przez Lecha Kaczyńskiego. Jak wiele zrobił przy tak małych możliwościach, danych mu przez rząd Donalda Tuska. Lech Kaczyński odbył podczas swojej kadencji około trzystu wizyt zagranicznych. W Kijowie bywał co najmniej co miesiąc. Często przebywał na Litwie. W porównaniu z Bronisławem Komorowskim, który poprzestał na jednorazowych spotkaniach z prezydentami mocarstw, jawił się tytanem pracy u podstaw. Bowiem Lech Kaczyński miał jasno postawiony cel – stworzyć blok suwerennych państw Międzymorza, które mogłyby odgrywać rolę gracza liczącego się w polityce międzynarodowej. A jaki cel stoi przed Bronisławem Komorowskim?”
Podczas dyskusji padło wiele pytań z dziedziny współczesnych stosunków międzynarodowych. M.in. o obecne nastawienie Abchazów do Rosjan, czy grę pomiędzy Kijowem a Moskwą o powiększenie niezależności energetycznej Ukrainy.
Spotkanie zakończyło się spacerem po Starym Mieście, podczas którego członkowie Klubu GP opowiedzieli Arturowi Dmochowskiemu historię piotrkowskich zabytków.
Ps. Podczas spotkania poinformowano nas, że w nocy z soboty na niedzielę 24/25 września w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji tegorocznych wyborów parlamentarnych.
http://piotrkovskie.pl/index.php/glowna/miasto/250-jakby-dzielo-czygins-chana
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 2703 odsłony
Komentarze
Duż
19 Września, 2011 - 09:49
dzieje sie w Piotrkowie,brawo!
Dzięki - działo się
19 Września, 2011 - 14:23
Zobaczymy co będzie jeszcze. Na razie w planach (jeszcze przed wyborami) koncert Makowieckiego (w Radomsku Pietrzak, w Bełchatowie De Press) i być może spotkanie z Zybertowiczem.
Pozdrawiam.
Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!
Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!
Dziekuję ,to napawa nadzieją
19 Września, 2011 - 13:54
że również w innych miastach "idzie ku lepszemu".
Czasem wystarczy jedna sekunda aby zmieniło sie całe życie. Mamy jeszcze niespełna 3 tygodnie do wyborów . Oby ten czas wystarczył wielu do przejrzenia na oczy.
10 i pozdrawiam
Piotrkowski Klub działa sprawnie - a powstał rok temu
19 Września, 2011 - 14:21
Gdy Sakiewicz dziękował za obchody 10 Kwietnia w 2011 r. wymienił Warszawę, Kraków, Łódź i... Piotrków. Ludzie tutaj poczuli się docenieni, jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało. Natomiast w innych miastach jest z pewnością pełno takich wydarzeń. Powinno się o nich pisać jak najwięcej. Bo to właśnie jest działalność obywatelska, a nie umawianie interesów na cmentarzu lub płacenie 20 złotych za głos, jak to czynią partie z hasłami o "obywatelach" na sztandarach...
Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!
Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!
Piotrków górą.
19 Września, 2011 - 14:10
Dzięki za info o tak cennych inicjatywach i o treści spotkań.Tego trzeba Polakom.Informacji.
Pozdrawiam myślących.
Dzięki - przekażę obywatelom Miasta Trybunalskiego :-)
19 Września, 2011 - 14:17
Faktycznie, w tym tygodniu mieliśmy kilka ważnych dla naszego Miasta wydarzeń. Z pewnością zapronowaliśmy szeroką ofertę i pole do debaty dla czerwonych, zielonych i pomarańczowych. Niestety, nie stawili się by rozmawiać. Wolą wybijać szyby w Punkcie Informacyjnym w Gorzkowicach.
Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!
Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!
@BwS
19 Września, 2011 - 17:29
Dziś jakiś zabalsamowany "fan" palikmiota zaczął mi obiecywać "że uderzy mnie w mordę", kiedy poinformowałem go że tytułem Pan obdarza się ludzi z honorem a nie śmieci.
Z wrodzonej grzeczności nie zaprosiłem go na sprawdzenie szczęścia.
A wyraźnie nie brał pod uwagę, że na owo uderzenie musiałbym jeszcze pozwolić.
Pozdrawiam myślących.
No cóż...
19 Września, 2011 - 17:52
gdybym był złośliwy, to powiedziałbym, że "w mordę" brali nad Wołgą i próbują wprowadzić własne "obyczaje" nad Wisłą. Ale, że nie jestem złośliwy, to wcale tego nie mówię (ani nie piszę, naturalnie).
Pozdrawiam.
Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!
Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!
Kanał TVP Historia
19 Września, 2011 - 18:16
wyjątkowo nie odpowiada władzy skoro nawet w tygodniowych, drukowanych programach TV nie ma o nim informacji programowej. Chyba chodzi o to, żeby Polacy zbyt wiele nie dowiedzieli się o swojej historii.
Pozdrawiam
Szpilka
Pan Dmochowski
19 Września, 2011 - 18:26
wytłumaczył, że pozostawienie telewizji ma związek z partyjnym interesem PSL-u - po prostu dyrektorem telewizji został człowiek ludowców. I nie zgodzili się na "transformację" telewizji w TVP Dokument, co chciał zrobić Braun. Synekura pozostała i taką ma mieć funkcję. Nie powstają żadne nowe programy. A był już scenariusz filmu o Michniku...
Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!
Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!