IPN może składać nowe wnioski o uchylenie immunitetów oprawcom w togach

Obrazek użytkownika obiboknawlasnykoszt@tlen.pl
Kraj

Bardzo długo na to czekałem, że sędziowie stanu wojennego, którzy służyli wrogom Polski staną przed sądami i za swoją zdradę poniosą surowe kary, takie na jakie sami skazywali polskich patriotów.

 

[quote]TK: IPN może składać nowe wnioski o uchylenie immunitetów sędziów stanu wojennego IPN znów może wnosić o uchylenie immunitetów sędziów orzekających w oparciu o dekret o stanie wojennym - wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Wcześniej, w praktyce było to niemożliwe z powodu uchwały Sądu Najwyższego. Sześciu sędziów złożyło zdania odrębne. W ten sposób w środę rozstrzygnięto skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na niemożność ścigania sędziów, którzy w latach 80. orzekali kary na podstawie działających wstecz przepisów dekretu o stanie wojennym.

30 czerwca pełny skład TK odroczył bezterminowo badanie tego wniosku, złożonego jeszcze przez Janusza Kochanowskiego (zginął 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem).

Doszło wówczas do precedensowej sytuacji - głosy 14 sędziów podzieliły się równo na pół i nie udało się uzgodnić wyroku.

Rozprawę wznowiono w środę.

Po kilku pytaniach sędzi sprawozdawcy Marii Gintowt-Jankowicz, prezesa TK Bohdana Zdziennickiego oraz sędziów Teresy Liszcz i Adama Jamroza Trybunał zamknął rozprawę i sędzia Zdziennicki ogłosił, że sprawa została "dostatecznie wyjaśniona do wydania orzeczenia".

Było ono niejednogłośne; zdania odrębne zgłosili: Zdziennicki, wiceprezes Marek Mazurkiewicz oraz Ewa Łętowska, Stanisław Biernat, Jamróz i Mirosław Wyrzykowski.[/quote]

Więcej tu:

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/461618,tk_ipn_moze_skladac_nowe_wnioski_o_uchylenie_immunitetow_sedziow_stanu_wojennego.html

 

Zapamiętajmy nazwiska tych sędziów TK, którzy do samego końca bronili oprawców stanu wojennego i hańbiących uczynków swoich kolegów:

- Bohdan Zdziennicki,

- Marek Mazurkiewicz,

- Ewa Łętowska,

- Stanisław Biernat,

- Adam Jamróz,

- Mirosław Wyrzykowski.

PS
Bardzo dziękuję w imieniu swoim i moich Koleżanek i Kolegów dla śp. Janusza Kochanowskiego i śp. Janusza Kurtyce. Dziękuję.
Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

________________________________________________________________ "Nie martwcie się, jeśli nie stanowimy większości. Wszystko czego potrzebujemy, to mniejszość zamiłowana w rozpalaniu ognia wolności w umysłach ludzi." - Samuel Adams

#98624

Jan Bogatko

p.Zdziennicki jest wyjątkowym autorytetem...

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#98645

Dobrze, że TK zakwestionował tą oburzającą Uchwałę Sądu Najwyższego.

Może tragiczna śmierć Marka Rosiaka przemówiła w jakiś sposób sędziom TK do sumienia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#98688

Całe szczęście, że od sądu ostatecznego już się to towarzystwo(plus Bohdan Zdziennicki, Marek Mazurkiewicz, Ewa Łętowska, Stanisław Biernat, Adam Jamróz oraz Mirosław Wyrzykowski) tak łatwo nie wywinie. A już im bliżej niż dalej.
Pozdrawiam

Sigma

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#98706

 Nie bylbym takim optymista. To ze IPN moze takie wnioski skladac, nie znaczy, ze one zostana zlozone. A jezeli, to rozpatrzone beda pewnie po smierci delikwenta.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#98741

Niehrabia, masz rację.
Czekam na zakończenie śledztwa od 1990 roku w sprawie jaka miała miejsce w 1982 roku.
Śledztwo pojęte w 1990 roku "umarło dziwną śmiercią naturalną".
Obecnie od 2007 roku ponownie podjął je Instytut Pamięci Narodowej i toczy się pod górkę.
Wszystko co jest związane z rozliczeniem komuny jest jak wieczna praca Syzyfa.

Już tracę nadzieję, iż dożyję dnia kiedy zbrodniarze komunistyczni poniosą za swoje bestialstwa zasłużoną karę.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Obibok na własny koszt

#98764

IPN jeszcze długo bedzie miał co robić..nie rozliczone zbrodnie stalinowskie, nie roliczone zbrodnie PRLu, nie rozliczone zbrodnie lat 80tych, nie rozliczone zbrodnie lat 90tych-Raport Rokity..Wreszcie nie widac szans póki co do rozliczenia zbrodni Tusku -Komorusku, czyli zbrodni smoleńskiej, zamordowanie profesora Wróbla, pana Rosiaka..A to nie koniec zbrodni!! To jest dopiero rozgrzewka..Hitler ze Stalinem tez niesmiało zaczynali...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#98843