Czy zapis z kokpitu jest oryginalny?

Obrazek użytkownika Alef-1
Blog

Poniedziałkowa konferencja prokuratorów NPW nie dała odpowiedzi na wiele pytań, w szczególności na jedno podstawowe: - Czy taśma znajdująca się w siedzibie MAK

, jest tożsama z tą, która była zamontowana w rejestratorze CVR samolotu TU-154M numer boczny 101, podczas jego startu w dniu 10 kwietnia 2010 roku?

Nie podano żadnych danych, na podstawie których można udzielić odpowiedzi na tak zadane pytanie.

Otrzymaliśmy natomiast pozytywną odpowiedź na inne pytanie: - Czy zapis na kopii, która jest w posiadaniu IES jest identyczny z zapisem na taśmie zdeponowanej  w siedzibie MAK?

Prokurator Szeląg użył nastepującego sformułowania: - Kopia została wykonana w sposób ciągły.

Oznacza to, że podczas kopiowania z nośnika analogowego (taśmy magnetycznej) na nośnik cyfrowy nie nastąpiły żadne przerwy i  przekłamania, mogące mieć wpływ na jakość wykonanej kopii.

Zadaniem Instytutu Ekspertyz Sądowych było zbadanie, czy otrzymana kopia jest zgodna z zapisem na taśmie zdeponowanej w siedzibie MAK (ponieważ to właśnie ta taśma jest oryginałem dla kopii cyfrowej) oraz wykonanie na podstawie tej kopii stenogramu rozmów w kokpicie.
Na podstawie analizy przydźwięku sieci energetycznej, który wystąpił podczas kopiowania nośnika analogowego na nośnik cyfrowy uznano, że kopia cyfrowa jest tożsama z zapisem na taśmie oraz że ciągłość zapisu cyfrowego jest zachowana. Takie badanie nie oznacza, że zapis analogowy jest zapisem ciągłym, nie oznacza również, że jest zapisem autentycznym.

Używanie przez pułkownika Szeląga pojęcia „oryginalności nagrania” jest bezpieczne, ponieważ niewątpliwie oryginałem kopii cyfrowej jest taśma zdeponowana w siedzibie MAK.

Wniosek:

- w dalszym ciągu nie ma podstaw, by stwierdzić, że upubliczniony stenogram jest wiernym zapisem zdarzeń w kokpicie samolotu TU-154M numer boczny 101, mających miejsce w dniu 10 kwietnia 2010 roku, podczas lotu na trasie Warszawa – Smoleńsk.

PS
Jeżeli w ekspertyzie IES przesłanej do prokuratury opisane są badania, które mogłyby dać odpowiedź na zadane powyżej pytanie, to ten fragment lub całość ekspertyzy powinna zostać ujawniona publicznie, aby ostatecznie rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące autentyczności taśmy zdeponowanej w siedzibie MAK.

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Nie ma najmniejszych podstaw, aby wierzyć zapisom przekazanym z rosji.
Co więcej, utrzymywanie czarnych skrzynek w moskwie,
uzasadniać można byłoby jedynie, w kategorii fałszowania taśmy.
Wiadomo,że wielogodzinne użycie taśmy, powoduje
niepowtarzalne zużycie, spowodowane układem odczytu.
A oryginał skrzynek, rosja trzyma już blisko dwa lata.
Obecnie, taśma ze scenariuszem, może być już bardziej
"oryginalna", od tej która była wewnątrz, w trakcie zamachu.
Pozdrawiam serdecznie

"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#216365

Szlag mnie trafia, może byśmy zorganizowali jakąś grupę i sami po te skrzynki do ruskich pojechali?

Pozdrawiam

RB

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#216374

Witaj:)
Co ma wisieć, nie utonie.
Wszystko w swoim czasie...
Nawet Cezarów kostucha dopadła.
A na czekanie

Pozdrówka

"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#216385

FSB zorganizowało zamach!. Ta sama instytucja dostała do ręki, wszystkie pozostałe z zamachu elementy, po to by sprawę zagmatwać, sfałszować, uczłowieczyć i dopiero wtedy upublicznić. Na skrzynkach, nie ma nawet centymetra prawdziwej taśmy. Są poklejone fragmenty i skompilowane zapisy z 9 i 10 kwietnia. Prawdziwe, gdzie padły słowa o zamachu, na 100% spoczywają w sejfie Putina. Są odtwarzane dla poklasku kolesiów z tej samej platformy obyczajowej, jaką jest dzisiejsza Rosja!...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#216384

Przecież te taśmy mogą być zmanipulowane? Tyle miały, i co nikt ich niby nie to by było dziwne, choć nie wiem ..... Na pewno prawdę mi powie TVN ;( !

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#216436

Widać wyznają tę starą zasadę.

Resort

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Resort

#216462

Do całości ekspertyzy dostęp będą mieli pełnomocnicy stron postępowania. Myślę, że zadbają o to, aby w pełni wyjaśnić poruszoną przeze mnie kwestię.

O ile płk Szeląg rozwodził się nad przydźwiękami sieci energetycznej, to w wypadku innych badań, szczególnie tych prowadzonych w Moskwie nie wypowiadał się zbyt szczegółowo.
Może nie rozumiał, o co w nich chodzi.

Według mnie na konferencję NPW powinien być zaproszony biegły z IES, który objaśniłby metodologię badań oraz ich wyniki. Nic nie szkodzi, że część osób nie zrozumiałaby tego.

W takiej sprawie nie powinno być żadnych niedomówień.

Pozdrawiam wszystkich

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Alef-1

#216465

Śledzę wątek autentyczności zapisu CVR od początku i stwierdzam cały szereg niejasności wymagajacych bezwzględnie wyjaśnienia. Podaję te które mam akurat na końcu języka zapraszając zainteresowanych do zgłaszania własnych uwag:

1) ta widoczna na filmie "moonwalkera" to CVR czy FDR i jaki był jej los pamiętnego dnia? pytam bo los kluczowego dowodu w śledztwie w spr. tragicznej śmierci 96 ludzi jest 1 kategorii ważności sprawą dla śledczych!!

2) jak to się stało, że w obecności polskich VIPów jeszcze 10.04.10 kluczowe dowody zostały przejęte przez służby FR - gdzie sa protokoły ich przekazania?

3) Jaka jest wykładnia prawna apriorycznego założenia władz FR, że wykluczony jest zamach? Efektem jego tolerowania przez władze RP jest fatalny dla efektów śledztwa fakt dysponowania dowodami przez podejrzanych o sprawstwo lub conajmniej współudział w zbrodni.

4) czy ktoś wytłumaczył fakt podania władzom RP jakiejś wczesnej wersji "stenogramu", nie podania nigdy tej ostatecznej oraz fakt braku sygnowania tego "dowodu" przez delegowanego do współpracy kpt B. Stroińskiego i jego wypowiedzi w mediach że "podpisywałem ale inną wersje"?

5) czy ktoś ze śledczył ustosunkował się do kilkudziesięciu zastrzeżeń poddawających w wątpliwość autentyczność "stenogramu" MAKowskiego?

6) gdzie są protokoły z bodajże 3-krotnego kopiowania taśmy magn. z CVR przez komisję Millera z powodu "braku końcóweczki"? to w praktyce stanowi powód do podważenia tego "kluczowego dowodu" w śledztwie NPW!!

7) jak się ma "brak końcóweczki" do zbyt długiego zapisu CVR (38min gdy w tym rejestratorze typu MARS używano 30min taśmy)?

8) gdzie jest raport z wyprawy polskich prokuratorów do Moskwy pod koniec 2011 i wykonanego badania rejestratora CVR MARS z wnioskiem cytuję z pamięci "badano ciągłośc taśmy w rejestratorze i nie stwierdzono fizycznej ingerencji" - to niesłychanie ważne badanie w kwestii oceny wiarygodności dowodu a podane było enigmatycznie!!

9) dlaczego wyniki pracy IES nad w.w. zapisem nie były podawane przez wiele miesięcy? coś się działo w tym czasie merytorycznego czy też trwały naciski na specjalistów z Krk by "podbarwili" raport??

10) jaka jest pełna treść raportu IES z Krk ? a szczególnie:

10a - jaka jest opinia o ciągłości zapisu CVR (możliwości edycji)?

10b - jaka jest pisemna ocena zachowania załogi w kryzysowej sytuacji?

10c - czy dokonano korelacji (synchronizacji) z zapisami rejestratora FDR i jaki jest oficjalny wniosek?

10d - czy podano interpretację odgłosów poprzedzających katastrofę?

10e - skoro istnieje domniemanie, że drzwi do cockpitu były otwarte, rozpoznano jakieś wykrzyczane przez pasażerów komunikaty np "o Boże, odpadło skrzydło" itp??

10f - jaka jest interpretacja spokojnego odliczania wysokości barycznej do 20m gdzie nastąpiło... no co??

10g - czy na 100% możemy odrzucić na podstawie w.w. ekspertyz teorie "panc-brzozy"? (co wynika z analizy zapisów pamięci TAWS)

10h - czy wyjaśniono powód 2,2s długości komunikatu przelotu nad BRL?

10i - czy wyjaśniono brak 5 alarmu TAWS zapisanego w jego pamięci a nieobecnego w "stenogramie" MAK?

10j - co właściwie znaczą przypisy "zapis przesłuchu międzykanałowego wspak"?

10k - co było głównym czynnikiem zakłócającym czytelność zapisu CVR - czy to był czynnik naturalny czy sztuczny i jakim algorytmem to odszumiono?

10l - co oznacza przypis "początek zapisu strony B taśmy" w świetle braku w stenogramie poprzedzającego komentarza "zakłócenie wywołane zmiana kierunku transportu taśmy" - wyjaśnic na 100% czy taka jest praca rejestratora MARS czy też tasma pracuje w nieskończonej pętli nadpisywanej co ok. 30min?

10m - na ile można odtworzyć poprzednie skasowane 'warstwy' zapisu fonicznego?

10n - co oznacza przypis - podaję z pamięci "4s przerwa w zapisie spowodowana uszkodzeniem mechanicznym "pomarszczeniem" taśmy" - dlaczego tego faktu nie odnotowano w 2011 badając stan fizyczny taśmy??

10o - jaka jest interpretacja rozpadu płatowca na podstawie badań IES w Krk i jak się ma ona do teorii "brzozy, urwanego skrzydła, półbeczki, kapotażu, natychmiastowej śmierci wszystkich na pokładzie  i rozpadu Tu154 na miliony drobnych fragmentów"?

10p - czy IES im Sehna badał "film 1:24" i jakie wyciągnął wnioski?

10q - jeżeli nie to kto takowe wnioski wyciągnał, bo jeszcze w 2010 podano oficjalnie że "nagranie po wstępnym badaniu uznano za autentyczne"?

10r - kto z IES podpisał się pod tekstem ekspertyzy?

10s - kto się zwolnił z IES w czasie badania w.w. dowodu?

10t - czy ktoś ze spec jalistów z IES uległ w tym czasie wypadkowi albo ktoś z rodzin pracowników?

Tyle moich watpliwości i pytań spontanicznie wyartykułowanych.

Postuluję uzupełnienie, korektę i usystematyzowanie wyżej naszkicowanej listy i przekazanie jej na ręce A. Macierewicza do zbadania.

pozdrawiam!

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart

#216507

Dziękuję za bardzo obszerny komentarz.

Postaram ustosunkować się do niektórych punktów z ww. listy i być może uda mi się coś dodać, tylko dzisiaj już nie zdążę.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Alef-1

#216518

opracujmy szybko katalog pytań do śledczych w sprawie Smoleńska by nie zdołano zrobić kolejnej medialnej przykrywki!

 

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, alldd meg a Magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart

#216530

Analogicznie do wniosku, że "jeżeli nie ma JEDNOZNACZNEGO DOWODU na to, że gen. Błasika nie było w kabinie pilotów, to znaczy, że był", można stwierdzić (wg tych mędrców), że skoro nie ma JEDNOZNACZNEGO DOWODU (nikt nawet nie próbował udowadniać), że zamachu nie było, to znaczy, że był. Ja bym poszła dalej tym tropem. JEŻELI NIKT JEDNOZNACZNIE NIE UDOWODNIŁ, ŻE NIE BYŁO ZMOWY TUSKA Z PUTINEM, że wyśle do Rosji "odpowiednio niezabezpieczony" samolot z Prezydentem Kaczyńskim, a Rosjanie będą już wiedzieli co z nim zrobić, TO ZNACZY, ŻE TAKA ZMOWA BYŁA. W jedno mogę uwierzyć, jeśli ktoś mnie skutecznie przekona, że sam Tusk nie spodziewał się aż takiej jatki i że wszyscy zginął.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Anka1

 

#216594

Święte słowa. I już nie dziwi dlaczego po ich publicznym wygłoszeniu na każdego nałożono by infamię i zwano "PiSowym pomyleńcem, który chce wykorzystać tragedię dla celów politycznych", a słowa 'mędrca' przechodzą bez echa. I to jest zacny dowód kto po której stronie stoi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#216683

Gdyby czarne skrzynki przebywały w ruskich rękach 10 godzin już byłyby bezwartościowe. A dziś....?

Tylko walka o władzę w Rosji może nam dać prawdę na tacy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#216528

oczywiście że sfałszowane bo to jest bolszewicka norma, ale ze sposobu sfałszowania dowodów mozna wyciągać znaczące wnioski

to własnie tu robimy!

 

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart

#216531

Równie dobrze uwierzę, jak powiedzą, że w trakcie kopiowania oba urządzenia pracowały na bateriach. To wszystko jest nieistotne. Liczy się tylko jedno: brak oryginałów taśm z rejestratorów na terenie RP. Co świadczy tylko o jednym: nadal są w kraju osoby, które mogłyby swoimi poczynaniami zaszkodzić waaadzy, i dlatego zrobi ona wszystko by te taśmy nie trafiły do kraju.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#216681

kto stwierdził ze taśmy są autentyczne kto miler paraluski przybył sikorski tusk putin  kanalie odwracaja uwage od rzeczywistej sytuacji i będą tak sie z nami bawic następne 4 lata to metoda foksdojcza i re-zydenta bolszewika odwlekac zagmatwac zeby nikt juz sie nie połapał

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#217227