TK nie wyklucza: „Orzeczenia TSUE mogą zostać usunięte z polskiego porządku prawnego”

Obrazek użytkownika Apoloniusz
Nazwa serwisu: 
niezalezna.pl
Cytat: 

Jeżeli TSUE dalej będzie kwestionował wyroki polskiego Trybunału Konstytucyjnego i poddawać w wątpliwość status jego sędziów, TK nie wyklucza, że zostanie zbadana zgodność z Konstytucją orzeczeń wydanych przez TSUE, włącznie z usunięciem ich z polskiego porządku prawnego - powiedział w uzasadnieniu do wydanego dziś wyroku sędzia TK Bartłomiej Kochański.

W dniu dzisiejszym Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów Konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm są niezgodne z Konstytucją. Trybunał stwierdził też niekonstytucyjność przepisów Traktatu o UE w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę w traktatach, a Konstytucja nie jest najwyższym prawem w RP.

Za niezgodne z Konstytucją uznane zostały również przepisy europejskie, które uprawniają sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Bartłomiej Sochański podkreślił, że według ugruntowanego stanowiska Trybunał Sprawiedliwość UE i jego orzecznictwo "rozwija, a także współtworzy porządek prawny UE, a w konsekwencji również i Polski".

"Ponieważ wszelkie prawo UE, jako hierarchicznie podległe konstytucji RP, objęte jest kognicją Trybunału, należy skonstatować, że nie tylko akty normatywne w rozumieniu określonym w orzecznictwie TSUE, ale również samo to orzecznictwo jako część porządku normatywnego Unii Europejskiej może podlegać - z punktu widzenia zgodności z najwyższym aktem prawa – ocenie Trybunału" – stwierdził sędzia.

Jak podkreślił, dotychczas – "w duchu zasad lojalnej współpracy" – Trybunał "powstrzymywał się od wykonywania tej konstytucyjnej kompetencji".

"Niemniej, jeżeli praktyka progresywnego aktywizmu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej polegająca w szczególności (…) na podważaniu pozycji Trybunału, kwestionowaniu powszechnej mocy jego wyroków i wreszcie podawaniu w wątpliwość statusu sędziów Trybunału nie zostanie zaniechana, Trybunał nie wyklucza, że skorzysta z rzeczonej kompetencji i podda ocenie wprost zgodność z konstytucją orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, włącznie z usunięciem ich z polskiego porządku prawnego" – powiedział sędzia

jeden z komentarzy:

Andreu2  07.10.2021 22:42

A już się obawiałem,że skapitulują. Odetchnąłem.

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)