Z Prokuraturą jest gorzej niż w PRL
Rozmowa z Bogdanem Święczkowskim, byłym szefem ABW, prokuratorem w stanie spoczynku.
Stefczyk.info: trwa stan zawieszenia dotyczący przyszłości Andrzeja Seremeta. Premier Donald Tusk do dziś nie podjął decyzji dotyczącej sprawozdania prokuratora generalnego. O czym świadczy to opóźnienie?
Bogdan Święczkowski: Ono świadczy przede wszystkim o tym, że tzw. reforma prokuratury przeprowadzona przez Donalda Tuska i jego otoczenie była chybionym pomysłem, również w związku z podejmowaniem decyzji dotyczącej sprawozdania prokuratora generalnego. Błędem było nieokreślenie terminu, do którego premier powinien to sprawozdanie przyjąć. To jest oczywista wada ustawy, obok innych bardzo poważnych uchybień. Takie przepisy powodują, że prokurator generalny może być "szachowany" przez premiera. Hipotetycznie prokuratura może zatem ulegać politycznym naciskom. W ustawie jest zresztą więcej takich smaczków. To wszystko powoduje, że obecnie prokuratura może być dużo bardziej upolityczniona niż w poprzednim reżimie prawnym. W nim jasne było, kto i kiedy kieruje prokuraturą. Teraz wszyscy sądzą, że prokurator generalny kieruje całą strukturą, a tak naprawdę on kieruje jedynie prokuratorami Prokuratury Generalnej, a śledczy z jednostek terenowych nie są nawet bezpośrednio nadzorowani przez prokuratora generalnego.
W mediach co chwilę pojawiają się wiadomości o kolejnych zarzutach, aferach i korupcji, które dotyczą środowiska obecnej władzy. Czy brak decyzji dotyczącej sprawozdania może być próbą wywarcia nacisku w tych sprawach?
Wierzę, że prokurator generalny i prokuratorzy są niezależni i nie ulegają politycznym wpływom. Za to, że postępowania są prowadzone w taki czy inny sposób, nie odpowiada prokurator generalny. My nie wiemy, co jest powodem takiego zachowania Donalda Tuska. Ta sytuacja dowodzi, że premier rozmontowuje system bezpieczeństwa państwa. Trwanie w zawieszeniu prokuratora generalnego i jego zastępców rozmontowuje system, poczucie pewności i bezpieczeństwa prokuratorów. Ta sytuacja może wywołać niepokój, frustrację i niepewność. To kolejny element rozmontowania bezpieczeństwa Polski. Takie zachowanie Prezesa Rady Ministrów jest niedopuszczalne.
Jak Donald Tusk powinien się więc zachować?
Jeśli premier ma uwagi krytyczne w związku ze sprawozdaniem Prokuratora Generalnego to powinien je odrzucić i poddać pod głosowanie wniosek o odwołanie Andrzeja Seremeta. A jeśli on nie ma uwag, lub ma drobne, to powinien to sprawozdanie przyjąć już dawno temu. No chyba, że Donald Tusk ma problemy z percepcją i nie umie się skoncentrować na czytaniu dokumentów rządowych...
Ten stan zawieszenia wpływa na dociekliwość poszczególnych śledczych?
Mam nadzieje, że nie wpływa, ale wpływać może. Stan niepewności rodzi frustrację, niepewność i poczucie zagrożenia. To może, ale nie powinno, wywoływać różne reakcje negatywne. Prokuratorzy są zwykłymi ludźmi, podejmują różne decyzje życiowe, mają swoje uczucia. Stan niepewności nie służy im, ani państwu. Prokuratorzy są powołani do tego, by służyć państwu i walczyć o sprawiedliwość.
W mediach również sporo miejsca zajmują sprawy korupcyjne. CBA mówi, że mamy do czynienia z największą aferą korupcyjną III RP. Jak pan to ocenia?
Sfera informatyzacji zawsze była obszarem silnej korupcji, obok usług medycznych i szpitali oraz energetyki. W moim przekonaniu do tej pory ujawniono jedynie jedną niewielką odnogę olbrzymiego raka, który toczy państwo polskie przynajmniej od kilku lat. Afera korupcyjna jest duża, ale sądzę, że korupcja w energetyce, czy usługach medycznych jest znacznie większa. Sprawa afery informatyzacyjnej dotyczy środowisk władzy, więc należałoby powołać w tej sprawie komisję śledczą, ale sfera energetyki generuje znacznie wyższe łapówki niż inne. Pamiętajmy, że na jednej z komisji śledczych mówiono, że działka od kontraktu na dostawę ropy czy gazu wynosi od 2 do 5 procent. Setki miliardów złotych na surowce energetyczne generują więc gigantyczne łapówki. Obecna afera jest duża, ale skala korupcji w Polsce jest znacznie większa.
Rozmawiał Stanisław Żaryn
Czytaj oryginalny artykuł na: http://www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/niedopuszczalne-zachowanie-premiera-ws-seremeta,9180728596
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 324 odsłony