Polscy bohaterowie mieli być bezimienni... Ujawniono nazwiska 16 kolejnych ofiar zbrodniczego komunizmu

Obrazek użytkownika Andy-aandy
Artykuł

       Dziś poznaliśmy nazwiska kolejnych 16 ofiar komunistycznego terroru. Wśród zidentyfikowanych znalazł się m.in. legendarny kapelan żołnierzy wyklętych ks. Władysław Gurgacz, ps. "Sem". Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych odbyła się dzisiaj w Pałacu Prezydenckim. "Wraz z nimi wszyscy Polacy odzyskują tożsamość" - napisał w liście do uczestników wydarzenia premier Mateusz Morawiecki.

Podczas dzisiejszej konferencji zostały ujawnione nazwiska i sylwetki kolejnych osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach prac prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

       – Naszą misją jest przywracanie tożsamości polskim bohaterom. To długa droga, która zaczyna się w archiwach, wiedzie przez prace poszukiwawcze w terenie, badania genetyczne w specjalistycznych laboratoriach i znajduje swój finał w bardzo uroczystym momencie wręczenia noty potwierdzającej tożsamość odnalezionej osoby i uroczystych pogrzebach. Mamy świadomość, że na ten moment rodziny czekają niekiedy przez kilkadziesiąt lat. Oddając bohaterów w ręce ich rodzin czujemy, że jesteśmy częścią tej wielkiej narodowej misji. Czujemy, że Polska się o nich upomniała. Jesteśmy dumni mogąc być tego świadkami

– mówił przed konferencją prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji, kierujący pracami poszukiwawczymi. (...)

       "Prześladowanym, potępionym i skazanym na zapomnienie. A jednak zwycięskim. Bo ani represje aparatu bezpieczeństwa, ani sądowe bezprawie, ani szkalowanie przez propagandę, ani nauczanie fałszywej historii w szkołach nie wymazały pamięci i prawdy o tych, którzy do końca walczyli o wolność narodu polskiego"

- zaznaczył Andrzej Duda. (...)

"Dzisiejsze wydarzenie to tryumf prawdy" - napisał w liście premier Mateusz Morawiecki.

"Losy bohaterów stawiających czoła dwóm totalitaryzmom sprawiają ból" - dodał.

Premier napisał, że anonimowa śmierć bohaterów walki podziemnej miała zadać dodatkowy ból ich rodzinom - nie mogły one godnie pożegnać członków swoich rodzin.

"Dzięki IPN to się dzisiaj zmienia, a odzyskanie tożsamości bezimiennych dotychczas ofiar to efekt usilnych starań Instytutu"

- napisał Morawiecki. "Wraz z nimi wszyscy Polacy odzyskują tożsamość" - dodał.

Wśród zidentyfikowanych znalazł się legendarny kapelan żołnierzy wyklętych, ks. Władysław Gurgacz ps. "Sem", skazany na karę śmierci, którą wykonano w 1949 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.

Podajemy pełną listę zidentyfikowanych:

zob. niezalezna.pl

[Nadtytuł mój- Andy]

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)