Henryk Sienkiewicz: "nacjonalizm polski nie tuczył się nigdy cudzą krwią i łzami"

Obrazek użytkownika Andy-aandy
Nazwa serwisu: 
tvp.info
Cytat: 

„Noblista Henryk Sienkiewicz odpowiada prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu” – napisano na profilu Solidarnej Polski w mediach społecznościowych i dodano: „Warto znać klasyków”. O co chodzi?

11 listopada tradycyjnie największe obchody w Polsce przygotowali narodowcy. Politycy Platformy Obywatelskiej uważają, że środowiska prawicowe w tak ważnym dniu nie powinny mieć prawa maszerować ulicami stolicy.

– W Warszawie nie ma miejsca na nacjonalizm, symbole faszystowskie. Warszawa jest miejscem uświęconym polską krwią – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. Apelował, by Polacy myśleli o „nowoczesnym patriotyzmie, który sprawi, że Polska demokracja będzie silniejsza, bo tego nam dzisiaj trzeba”.

Słowa Trzaskowskiego skomentowano na oficjalnym profilu Solidarnej Polski – partii, której wielu polityków (m.in. Zbigniew Ziobro, Patryk Jaki, Janusz Kowalski, Jacek Ozdoba) brało udział w Marszu Niepodległości. „Noblista Henryk Sienkiewicz odpowiada prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu” – napisano.

Przypomnieli, jak w 1912 r. jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w. pisał: „Tylko nikczemne i złośliwe indywidua lub absolutni głupcy mogą porównywać nacjonalizm polski z hakatystycznym nacjonalizmem niemieckim lub z czarnosecinnym rosyjskim”.

Zobacz także: Radni PiS: Dochody Warszawy wzrastają, prezydent Trzaskowski nie inwestuje

Sienkiewicz dodawał, że „nacjonalizm polski nie tuczył się nigdy cudzą krwią i łzami, nie smagał dzieci w szkołach, nie stawał pomników katom”, lecz „zrodził się z bólu, największej tragedii dziejowej”.

„Przelewał krew na rodzinnych i na wszystkich innych polach bitew, gdzie tylko chodziło o wolność. Wybuchnął i rozgorzał w niewoli, jako poryw ku wolności. Wypisał na swych chorągwiach najszczytniejsze hasła miłości, tolerancji, oswobodzenia ludu, oświaty, postępu — i w imię tych haseł przechodził wraz z całą ojczyzną w osobach swych bojowników przez takie cierpienia, przez jakie, od czasów chrześcijaństwa, nie przechodzili bojownicy żadnej innej idei” – tłumaczył publicysta, nowelista i powieściopisarz.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)

Komentarze

Nienawidzący polskiego patriotyzmu i polskości, zbolszewizowany łgarz, narcyz i cynik Trzaskowski wzorem sowieckiego zbrodniarza Stalina nazywa polskich patriotów "faszystami"...

Jednocześnie ten bolszewicki łgarz finansuje z kasy m.st. Warszawy szkolenia walk ulicznych dla bandytów z bolszewickiej, zbrodniczej Antify oraz zatrudnia i finanssuje agenturę i zbrodniarzy z SB.

Łącznie z POstbolszewicką i mafijną PO Tuska - współpracują we wszystkich antypolskich działaniach podejmowanych przez mafie, ruską agenturę i lewackich degeneratów w UE i w Niemczech.

Po to, by zbrodnicze mafie z bolszewickiego UE znów mogły rabować i Polskę i Polaków, czyli "żeby było jak było".

Vote up!
2
Vote down!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1648421

H. Sienkiewicz odpowiada bolszewikowi Trzaskowskiemu

Vote up!
2
Vote down!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1648422