Niemcy w Polsce po wojnie

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Notka

Kim byli funkcjonariusze wrocławskich organów bezpieczeństwa zajmujących się problematyką niemiecką, jak kreślono obraz Niemca w „Tygodniku Powszechnym" po wojnie - to tylko niektóre z tematów, poruszanych podczas międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w dniach 28-29 listopada 2013 r. w Gliwicach.

Jak przyznaje dr hab. Adam Dziurok, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach to dobra okazja, aby spojrzeć na aktualny stan badań nad „problemem niemieckim" w Polsce Ludowej, jak również zastanowić się nad dalszymi perspektywami badawczymi.

- Losy ludności niemieckiej chcemy pokazać w całej złożoności, jako społeczności, która najpierw funkcjonowała we własnym państwie totalitarnym, a później doświadczyła losu ofiar w innym, czerwonym totalitaryzmie - mówi dr Dziurok.

Konferencję - "Władze komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce w latach 1945-1989" organizuje: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach.

Wystąpi imponująca liczba naukowców. Pierwszego dnia wygłoszone referaty dotyczyć będą m.in.: kierunków polityki władz, powojennych represji i antyniemieckiej polityki aparatu bezpieczeństwa. Drugi dzień konferencji poświęcony będzie mniejszości niemieckiej w perspektywie relacji RFN-PRL, obszarom życia codziennego, integracji i migracji, a także polityce wobec Żydów i ewangelików, sytuacjom lokalnym, obrazowi Niemców w propagandzie oraz wpływowi okupacji na postrzeganie Niemców.

Jak podkreśla Monika Kobylańska, rzeczniczka IPN w Katowicach, szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej IPN: www.ipn.gov.pl.

Wśród wykładowców wystąpi m.in. prof. Bogusław Kopka z Politechniki Warszawskiej (Niemcy i Polacy w obozach pracy administrowanych przez resort bezpieczeństwa publicznego w Polsce 1945–1950: terror i praca), dr Małgorzata Świder z Uniwersytetu Opolskiego ( Odniemczanie dla każdego czyli Śląsk Opolski w nowej rzeczywistości), dr Patryk Pleskot z Instytut Pamięci Narodowej z Warszawy (, Problematyka mniejszości niemieckiej w Polsce w stosunkach politycznych RFN–PRL w okresie „normalizacji" gen. Jaruzelskiego (1983–1988)). Dr hab. Adam Dziurok z IPN przedstawi wykład nt "Rozliczeń zbrodni niemieckich na Górnym Śląsku na przykładzie procesów byłych członków SA".

Obrady konferencji odbywać się będą w języku polskim i niemieckim (z tłumaczeniem symultanicznym). Dwudniowa konferencja będzie miała miejsce w Gliwicach („Nowe Gliwice" – Centrum Edukacji i Biznesu, ul. Bojkowska 37 ).

http://www.rp.pl/artykul/153227,1067869-Niemcy-w-Polsce-po-wojnie.html

Brak głosów