Francois Hollande: Władimir Putin powiedział mi, że nie chce anektować wschodniej Ukrainy

Obrazek użytkownika Mind Service
Artykuł

- Putin nie chce anektować wschodniej Ukrainy. Powiedział mi to - wyjawił Hollande w rozmowie z francuskim radiem Inter. - Chce nadal mieć wpływy. Chce, żeby Ukraina nie wstąpiła do NATO - dodał.

--------------------------------------------------

Tylko, czy ktoś rozsądny uwierzy Putinowi - notorycznemu kłamcy?

Każdy, kto choć trochę interesuje się matematyką, naukami ścisłymi zetknął się z Paradoksem Kłamcy.

Co charakterystyczne to to, że paradoks ten można rozwiązać w sposób logiczny. Otóż przyjrzyjmy się temu paradoksowi, gdy mamy na uwadze skończoną ilość takich kłamstw. Wtedy cała sprawa sprowadza się do dwóch przypadków.

Po pierwsze: ja teraz kłamię. - rozwiązaniem tego paradoksu jest to, że muszę dopowiedzieć: o czym ja kłamię? Wtedy mogę powiedzieć: ja teraz kłamię, że kłamię. Albo można tu podać rozwiązanie tego paradoksu, które przedstawił Alfred Tarski. Dochodzi tu bowiem do pomieszania języka z metajęzykiem, czyli inaczej mówiąc z językiem, które analizuje język( ten zwykły potoczny język). Słowo kłamać bowiem pełni tu podwójną rolę. Jest zarówno elementem metajęzyka. Czyli kłamie ocenia to zdanie. Z drugiej strony również pełni rolę zwykłego czasownika. Pomieszanie tych dwóch ról prowadzi do paradoksu. Ponadto z punktu widzenia metajęzyka zdanie:( teraz kłamię), nie jest skończone, brakuje mu informacji: o czym kłamię? Podobnie byłoby ze zdaniem: teraz mówię prawdę. I w tym przypadku mamy de facto do czynienia z paradoksem, wynikającym z pomieszania ról czasownika - mówić prawdę. Ale po prawdzie ten paradoks nie jest rejestrowany przez nas, bo brzmi on zupełnie poprawnie. Ale sensu stricte tu też mamy do czynienia z paradoksem.

I właśnie to jest po drugie: ja teraz kłamię, że kłamię. - Ale zauważmy, że tu nie ma żadnego paradoksu, tylko mamy tu do czynienia z podwójnym zaprzeczeniem

zob: http://www.eioba.pl/a/48c7/paradoks-klamcy-rozwiazanie

Twoja ocena: Brak Średnia: 3.9 (4 głosy)

Komentarze

Świat Zachodu stoi przed fundamentalnym pytaniem: jak ułożyć stosunki gospodarcze i współpracę międzynarodową nie z Federacją Rosyjską lecz z Faszystowską Rosją. Krajem, który zaczyna popadać w problemy gospodarcze i stosownie nakręca konflikty będące swoistą ucieczką do przodu. Podobne pytanie niewątpliwie zadają sobie nie tylko rządy wielu krajów, lecz także koła biznesowe. Wiarygodność Rosji poniosła straty po wojnie z Gruzją w 2008 roku, od tego czasu istotnie zmalał w Europie udział gazu i ropy importowanej z Rosji na rzecz północnej Afryki, Norwegii oraz Bliskiego Wschodu. Zapewne po awanturze krymskiej proces ten ulegnie przyśpieszeniu. Tym samym Rosja dodatkowo zbiednieje, ale zgodnie z logiką systemu autorytarnego – może być jeszcze bardziej agresywna.

]]>http://masz99.salon24.pl/573770,faszystowska-rosja]]>

Vote up!
3
Vote down!
-1

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1458916