Coraz dłuższe ręce fiskusa. Ministerstwo finansów skontroluje nasze konta bankowe?
Rząd nie ustaje w przychylaniu Polakom nieba. Jednym z ostatnich tego przejawów jest wysunięty przez Ministerstwo Finansów projekt nowej ordynacji podatkowej, który zakłada pełny i nieskrępowany wgląd wszystkich organów MF w finanse podatników – konta bankowe, operacje na rachunkach i przekazy pocztowe.
Projekt zakłada, że banki, fundusze ubezpieczeniowe i inne instytucje finansowe będą musiały przekazywać organom skarbowym wszystkie informacje o rachunkach klientów, dokonywanych wpłatach i wypłatach, a także kredytach i pożyczkach. Ministerstwo uzasadnia, że nowe rozwiązania i tak szeroki dostęp do tych informacji jest konieczny ze względu na walkę z oszustami podatkowymi oraz ma szczególne znaczenie dla skuteczności zwalczania naruszeń prawa w zakresie zaniżania podstaw opodatkowania i nieujawniania źródeł pochodzenia przychodów i majątku.
Pomysł krytykują jednak eksperci. Podkreślają, że zmiany proponowane przez resort Jacka Rostowskiego spowodują koniec tajemnicy bankowej. Przedstawiciele Związku Banków Polskich, Konfederacji Lewiatan oraz Krajowej Izby Radców Prawnych są zdania, że propozycja ministerstwa jest zbyt dużą ingerencją organów podatkowych w prawo do prywatności. Zwracają uwagę na ryzyko ujawnienia tajemnicy handlowej, kłopoty przy udzielaniu kredytów oraz na osłabienie zaufania obywateli do instytucji finansowych.
Projekt ministerstwa finansów jest krytykowany również przez niektórych przedstawicieli rządu. Wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj stwierdził, że projekt niewystarczająco uzasadnia konieczność poszerzenia uprawnień fiskusa. Entuzjastą pomysłu MF nie jest też kancelaria premiera, która domaga się, by resort szerzej uzasadnił konieczność zmian i ich skutki. Propozycja budzi też poważne wątpliwości Rządowego Centrum Legislacji.
Rząd podejmuje działania typowe dla sytuacji, gdy w budżecie brakuje pieniędzy – szeroko rozumiane tzw. dokręcanie śruby obejmuje nie tylko zwiększanie obciążeń fiskalnych, podatków i opłat, ale także wyjątkową, nawet dla organów skarbowych, koncentrację na „ściganiu”. Należy te urzędowe czynności ująć w cudzysłów, ponieważ, dysponując już odpowiednimi narzędziami, państwo próbuje sięgać po kolejne, które należałoby raczej zaliczyć do inwigilacji, a nie do walki z przestępczością skarbową. Wystarczyłoby zaś uprościć system podatkowy, a możliwości unikania opodatkowania będzie mniej. Jak jednak wiemy, socjalizm to ustrój, który bohatersko rozwiązuje problemy … nieznane w żadnym innym ustroju.
Read more: http://www.pch24.pl/coraz-dluzsze-rece-fiskusa--ministerstwo-finansow-skontroluje-nasze-konta-bankowe-,15736,i.html#ixzz2Wmp1VT6n
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 536 odsłon
Komentarze
Cudotwórcy...
21 Czerwca, 2013 - 16:34
... kombinują w jaki sposób dobrać się do prywatnych kont? Unia już zadbała o możliwość dostępu do kont. Cypr...
**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków
Re: Coraz dłuższe ręce fiskusa. Ministerstwo finansów skontroluj
21 Czerwca, 2013 - 20:47
Miej oko na swoje pieniądze: nowe zasady spłaty zadłużenia banków przez przejmowanie prywatnych kont "przeniosą straty banków na inwestorów".
Mac Slavo, SHTFPlan.com USA
Kiedy w tym roku rząd cypryjski zmusił posiadaczy rachunków do pokrycia strat banku większość świata zakładała, że będzie to jednorazowe wydarzenie, ograniczające się jedynie do Cypru.
Mimo, że ostrzeżenia wzywające deponentów do zabrania swoich pieniędzy z banków rozeszły się po całym świecie, niewielu potraktowało je poważnie. Być może teraz to przemyślą.
Wszyscy jesteśmy zaznajomieni z planami ratunkowymi banków, gdy rząd ratuje je dając im dziesiątki miliardów dolarów, aby zapobiec upadkowi. Ale czy kiedykolwiek ktoś słyszał o przejmowaniu rachunków oszczędzających (“bail-in”)?
Według Nikkei japońska Agencja Usług Finansowych będzie uchwalała nowe przepisy, które będą, w razie potrzeby, przenosiły straty banku na inwestorów poprzez mechanizm znany jako "bail-in". Mitsubishi UFJ (MTU), Mizuho Financial (MFG) i Sumitomo Mitsui (SMFG) są za propozycjami takich zmian. Chcą wydać rodzaj akcji uprzywilejowanych lub obligacji podporządkowanych, które będą wykorzystywane w takich przypadkach, stwierdzono w sprawozdaniu.
Cypr był próbą. Udaną próbą.
Jest to już oficjalna polityka Japonii, która jest poważnie rozważana w strefie euro i Stanach Zjednoczonych.
Ministrowie finansów strefy euro będą dyskutować w czwartek, by zdecydować, którzy wierzyciele stracą pieniądze i w jakiej kolejności w przyszłych programach ratunkowych banków, realizowanych przez blok funduszu ratunkowego Europejskiego Mechanizmu Stabilności.
Więc żeby było jasne, w ramach tych definicji wszyscy jesteśmy wierzycielami banku, a tym samym stworzone przepisy mają zastosowanie nie tylko wobec posiadaczy dużych ilości obligacji, ale każdego indywidualnego deponenta.
Zauważmy, że nie stwierdzono że "w przypadku gdyby były potrzebne przyszłe plany naprawcze banków." Ponieważ oni wiedzą co nadchodzi. Upadek światowego systemu finansowego jest przesądzony i to właśnie zostało potwierdzone przez ministrów finansów na całym świecie.
Kiedy w Stanach Zjednoczonych uderzy następny kryzys bankowy można mieć pewność, że wierzyciele (tj. poszczególni deponenci) będą zmuszeni do "spłacenia zobowiązań banków".
Biorąc pod uwagę fakt, że wtajemniczeni miliarderzy w szybkim tempie pozbywają się milionów akcji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten scenariusz może się wkrótce zrealizować.
* TREND TRAK
Tak więc, jeśli masz jakąkolwiek znaczną ilość pieniędzy w instytucjach finansowych, lepiej zastanów się dwa razy nad tym czy są tam bezpieczne...
* TREND TRAK tutaj:
http://www.prisonplanet.pl/ekonomia/miej_oko_na_swoje,p1544216892?sid=536508
****************************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków