Siedem bardzo chudych lat

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

Rządowa propaganda nie ustaje w obłudnym wmawianiu Polakom, jak to rząd PO – PSL skutecznie wynegocjował w Brukseli większe pieniądze dla polskich rolników, jaki to osiągnął w Unii wielki sukces.

Zapewnienia te nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, która jest taka, że w latach 2014-2020 unijnych pieniędzy dla polskich rolników będzie znacznie mniej.

Bruksela potwierdza

Pieniędzy będzie mniej zarówno na dopłaty bezpośrednie, jak i na rozwój obszarów wiejskich.

Dysponuję najświeższymi wyliczeniami opracowanymi przez ośrodek analityczny Parlamentu Europejskiego, które całkowicie zaprzeczają rządowej propagandzie.

Pieniądze na dopłaty bezpośrednie zmniejszają się niewiele, o jeden procent w porównaniu z latami 2007-2013. Niby niewiele, ale pamiętajmy, że w mijających latach dopłaty były: po pierwsze – niepełne, a po drugie – nierówne.

Dopłaty były niepełne, bo tak stanowił traktat naszej akcesji do Unii, że dopłaty dla polskich rolników zaczynały się od poziomu 25 procent pełnej kwoty, a w kolejnych latach były stopniowo zwiększane, by dopiero w 2013 roku dojść do pełnej, stuprocentowej płatności.

Dopłaty, nawet te pełne, 100-procentowe, są jednak nierówne, bo Polska znajduje się w gronie tych krajów, w których kwota dopłat na hektar jest znacznie niższa od średniej unijnej wynoszącej około 265 euro na hektar, podczas gdy w Polsce obecnie jest to około 215 euro za hektar.

Polska powinna zatem otrzymać na dopłaty znacznie większą pulę niż poprzednio, a otrzymała mniej.

Zabraknie pieniędzy na rozwój wsi

Prawdziwa klęska natomiast nastąpiła w funduszach przewidzianych na rozwój obszarów wiejskich. Chodzi tu o pieniądze, które są wypłacane na modernizację gospodarstw rolnych, na zakup maszyn i urządzeń rolniczych, na pomoc dla młodych rolników itp. Są to pieniądze na rozwój polskiego rolnictwa, na unowocześnianie polskiej wsi. Są to pieniądze pomagające polskiemu rolnictwu nadrobić lata zapóźnień, pomagające w dorównaniu polskich rolników do poziomu rolnictwa w zachodniej Europie.

Tych pieniędzy w poprzednim budżecie na lata 2007-2013 otrzymaliśmy 13,7 mld euro, czyli prawie 2 mld euro rocznie. To była największa krajowa kwota w całej Unii.

W budżecie na lata 2014-2020 wynegocjowanym (a raczej przyjętym, bo oni tak naprawdę nic nie negocjowali) przez rząd PO – PSL środki na rozwój obszarów wiejskich zmniejszają się do kwoty 9,7 mld euro, czyli o 4 mld euro mniej, niż było w poprzednim budżecie. Zamiast prawie 2 mld euro rocznie, będziemy mieli teraz do wydania już tylko 1,4 mld euro.

Zabiera Unia, zabiera rząd

Ale to nie koniec strat.(...)

http://www.naszdziennik.pl/mysl/54253,siedem-bardzo-chudych-lat.html

Brak głosów