20. rocznica do dzisiaj niewyjaśnionej śmierci Dariusza Stolarskiego - obchody i konferencja naukowa

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

18 i 19 października w Płocku odbędą się uroczystości w związku z 20. rocznicą śmierci Dariusz Stolarskiego.

Jednocześnie, w auli płockiego ratusza zostanie zorganizowana konferencja naukowa pt.: "Darek Stolarski - 20. rocznica śmierci lidera młodzieży niepokornej; FMW - 30. Rocznica powstania".

Program obchodów:

18 X 2013 r.:

- 12.00- Tablica Dariusza Stolarskiego - składanie kwiatów zapalenie zniczy przez młodzież płockich szkół Małachowianki, Jagiellonki i Elektryka
- 12.15- Aula ratusza Urzędu miasta Płocka - konferencja naukowa - Darek Stolarski - 20. rocznica śmieci - lidera młodzieży niepokornej, FMW - 30. rocznica powstania
- 18.15- Nowe Kino Przedwiośnie - Przegląd Filmów o Niepokornych - "Nadchodzi nasz czas", "Stan wojenny w Płocku" oraz "Zadymy młodzieżowe w okresie stanu wojennego".

19 X 2013

- 16.45-Składanie kwiatów i zapalenie zniczy przy Grobie i pod Tablicą Dariusza Stolarskiego.
- 18.00- Msza za Ojczyznę za wstawiennictwem bł. x Jerzego Popiełuszkę (za śp. Dariusza Stolarskiego oraz za wszystkich bohaterów stanu wojennego)- Płocka Stanisławówka.
- 19.00 Koncert pieśni Tria Łódzko- Chojnowskiego - (pieśni i piosenki Jacka Kaczmarskiego)- )- Płocka Stanisławówka.

Patronat Honorowy nad Obchodami objęli:

- biskup płocki- Piotr Libera
- prezydenci Płocka i Kutna - p. p. Andrzej Nowakowski i Zbigniew Burzyński
- rodzice Darka Stolarskiego
- przew. Rady Miasta Płocka - p. Artur Jaroszewski
- Zofia i Zbigniew Romaszewscy - opozycjoniści
- przew. Regionu Płockiego NSZZ Solidarność - p. Wojciech Kępczyński
- prezes IPN - dr Ł. Kamiński
- płoccy parlamentarzyści

Program konferencji naukowej: "Dariusz Stolarski - 20. rocznica śmierci - lidera młodzieży niepokornej, FMW - 30. rocznica powstania"

- prowadzenie: Bogdan Rymanowski
- miejsce konferencji: AULA płockiego ratusza
- uczestnicy: młodzież szkół: Liceum im. Marszałka St. Małachowskiego, Liceum im. Wł. Jagiełły, ZSZ nr. 2 im. Marii Skłodowskiej- Curie oraz nauczyciele historii i WoS płockich szkół średnich.

11.55- Zbiórka pod Tablicą Dariusza Stolarskiego (róg Starego Rynku i Jerozolimskiej)i składanie kwiatów i zapalenie zniczy
12.00- 12.15 - Aula Płockiego Ratusza -
przywitanie - Mariusz Nosarzewski,
12.20- Otwarcie konferencji - Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski,
12.30- Jacek Pawłowicz (IPN - Warszawa – Płock) - Darek Stolarski - Lider młodzieży niepokornej,
12.45- Jacek Sikora (Kutno) – Darek Stolarski oraz powstanie regionu Płock – Kutno,
13.00- Jacek "Wiejski” Górski (Warszawa) - Powstanie FMW oraz FMW w Warszawie
13.15- Wojciech Woźniak i Robert Naklicki (FMW Szczecin) - FMW na Pomorzu Zachodnim)
13.30- Mariusz "Powstaniec” Roman (FMW - Gdynia) - FMW w Gdyni oraz o powstaniu Ogólnopolskiej Konferencji Środowisk Młodzieżowych,
13.45- Robert "Jacek" Kwiatek (FMW Gdańsk) - FMW na Pomorzu oraz Powstanie Stowarzyszenia FMW,
14.00- Robert Kubicz (FMW Kraków) - FMW w Małopolsce i o stowarzyszeniu FMW.

________________________________________________________

17 października mija 20 lat od śmierci Dariusza Stolarskiego, działacza opozycyjnego, którego ciało znaleziono na przystanku na Podolszycach. Okoliczności jego śmierci wciąż pozostają nieznane, a w oficjalną wersję wydarzeń jego przyjaciele nigdy nie uwierzyli.

Dariusz Stolarski od sierpnia 1980 do grudnia 1981 był jednym z najmłodszych działaczy płockiej Solidarności. Po ogłoszeniu stanu wojennego, jako nastolatek, zaangażował się w działalność konspiracyjną. Kiedy doszedł do wniosku, że starsi koledzy z „S” są zbyt mało aktywni, swoje sympatie przeniósł na Konfederację Polski Niepodległej.

W marcu 1986 roku został aresztowany za działalność niepodległościową. Trafił do wiezienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, z którego wyszedł w trzy miesiące później na mocy amnestii (czerwiec 1986 r.). W maju 1988 był jednym z założycieli Płockiej Rady „Solidarności”. Nie godząc się z ustaleniami Okrągłego Stołu, opuścił ją w kwietniu 1989, po czym skoncentrował się na działalności w Federacji Młodzieży Walczącej w Płocku, której był współzałożycielem (wraz z ludźmi, których poznał podczas głodówki w podkutnowskim Głogowcu).

Darek Stolarski to jeden z założycieli płockich struktur FMW, oraz brał udział w tworzeniu MRK „S” Region Płock, Płockiej Rady „Solidarności”, Płockiego Klubu Politycznego i KPN, PPS, PPN, PPZ oraz działającym przy parafii św. Stanisława Kostki w Płocku Duszpasterstwie Akademickim „Petroklezja”. Organizuje z przyjaciółmi z FMW kolportaż prasy podziemnej oraz obserwację funkcjonariuszy SB i akcje ulotkowe, malował napisy na murach wraz z Krzysztofem Kowalskim ( np. 17 IX 1939- IV Rozbiór Polski - FMW).

Wspólnie z Komisją Zakładową NSZZ „Solidarność” MZRiP Federacja zorganizowała w sierpniu i wrześniu 1988 r. wiece poparcia dla akcji strajkowych robotników Wybrzeża i Śląska.

Uważając, że porozumienia Okrągłego Stołu to przejaw kolaboracji z władzami komunistycznymi, płockie struktury FMW odmówiły współpracy z Komitetem Obywatelskim i zbojkotowały czerwcowe wybory 1989 r.

Darek Stolarski był jednym z przedstawicieli płockiej Federacji, który wziął udział Ogólnopolskiej Konferencji Środowisk Młodzieżowych, 4-5 lutego 1989 roku w gmachu Politechniki Warszawskiej. Prowadził też szeroko zakrojoną działalność edytorską, wydając „Orlęta” czyli pismo FMW w Płocku oraz pisma młodzieżowe „Elektryk”, „Jagielloniak”, „Małachowiak”.

Chcąc dalej działać na rzecz budowy nowej polskiej rzeczywistości, w 1990 roku odnowił swoje kontakty z KPN- em. Po wyborach 1991 roku został dyrektorem biura poselskiego Michała Tokarzewskiego z KPN- u. Wystartował w wyborach samorządowych, ale zabrakło mu kilku głosów, aby wejść do Rady Miasta.

W niedzielę 17 października 1993 roku ciało Darka Stolarskiego zostało odnalezione na jednym z przystanków autobusowych na Podolszycach. Anonimowy policjant, który pojawił się na miejscu zdarzenia, mówił, że Darek leżał na ławce, rękami obejmując jeden ze słupków. Z tyłu głowy miał trzy centymetrową ranę. Według biegłych z warszawskiej Akademii Medycznej, przeprowadzających sekcję zwłok, nie mogła ona być przyczyną śmierci. Z oficjalnego komunikatu wynikało, że ze względu na zmiany miażdżycowe przyczyną zgonu Darka mogła być niewydolność oddechowo- krążeniowa (czyli zawał serca). Co zdarzyło się tamtej nocy między 1 a 2, wciąż pozostaje tajemnicą.

Tablica upamiętniająca śp. Dariusza Stolarskiego została odsłonięta i poświęcona 24 października 2009 r. W16. rocznicę śmierci ten niezłomny działacz niepodległościowy odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. W Płocku radni uhonorowali jedno z rond przy ul. Gałczyńskiego Jego Imienia.

http://wpolityce.pl/depesze/63129-20-rocznica-smierci-dariusza-stolarskiego-obchody-i-konferencja-naukowa

Brak głosów

Komentarze

Płock: Pamięci Dariusza Stolarskiego z FMW

http://www.bibula.com/?p=14950

Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#416015