Generał do lustracji. Reprezentował Polskę przy NATO
Generał brygady Andrzej Kaczyński, były dowódca w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego z zarzutem kłamstwa lustracyjnego. Instytut Pamięci Narodowej zarzucił mu zatajenie współpracy z kontrwywiadem wojskowym PRL-u i skierował sprawę do sądu - ustaliła "Gazeta Polska Codziennie". Cały artykuł na temat przeszłości wojskowego w czwartkowym wydaniu dziennika.
Generał będąc w latach 2005-2009 szefem Polskiego Narodowego Przedstawicielstwa Wojskowego przy Naczelnym Dowództwie Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SHAPE), miał poświadczyć nieprawdę podając w oświadczeniu lustracyjnym, że nie współpracował z organami bezpieczeństwa państwa.
Tymczasem jak wynika z akt zgromadzonych w IPN-ie, Kaczyński w okresie od października 1981 r. do października 1982 r. był zarejestrowany jako tajne źródło informacji kontrwywiadu wojskowego. Shape w belgijskim Mons, gdzie przebywał lustrowany generał, jest siedzibą Dowództwa Sił Sojuszniczych NATO ds. Operacyjnych.
Przypomnijmy, że osoba uznana prawomocnie przez sądy za kłamcę lustracyjnego nie może przez okres od 3 do 10 lat pełnić funkcji publicznych.
Zgodnie z ustawą lustracyjną, lustrowani są oficerowie powoływani na kierownicze funkcje w siłach zbrojnych. Ostatnio IPN lustrował m.in. b. dowódcę Pomorskiego Okręgu Wojskowego (POW) gen. bryg. Zygmunta Dulebę (warszawski sąd uznał go w styczniu br. prawomocnie za kłamcę lustracyjnego).
W listopadzie 2012 r. warszawski sąd wszczął proces b. wiceszefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Sławomira Dygnatowskiego, którego pion lustracyjny IPN podejrzewa o zatajenie współpracy z Wojskową Służbą Wewnętrzną - kontrwywiadem wojska w PRL - z lat 1979-1983. To najwyższy rangą lustrowany wojskowy.
W grudniu 2012 r. wszczęto też proces lustracyjny Jerzego Wiluka w związku z zajmowaniem przez niego stanowiska szefa Sekretariatu Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego.
http://niezalezna.pl/38412-general-do-lustracji-reprezentowal-polske-przy-nato
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 340 odsłon