Wspólny głos organizacji pro-life. Apelują do posłów o poparcie nowego projektu o ochronie życia poczętego

Obrazek użytkownika Jacek Mruk
Świat

http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/322608-wspolny-glos-organizacji-pro-life-apeluja-do-poslow-o-poparcie-nowego-projektu-o-ochronie-zycia-poczetego

Organizacje pro-life apelują do posłów o poparcie projektu zakazującego aborcji; projektem przygotowanym przez Polską Federację Ruchów Obrony Życia ma zająć się w czwartek sejmowa komisja ds. petycji.

Fundacja Pro - Prawo do Życia i inne organizacje zaangażowane w inicjatywę ustawodawczą „Stop Aborcji” skierowały w poniedziałek pismo do komisji, w którym wyraziły poparcie dla projektu przedstawionego przez Polską Federację Ruchów Obrony Życia (PFROŻ).

Projekt zakłada całkowity zakaz aborcji poprzez wykreślenie przepisów określających, w jakich sytuacjach można jej dokonać (gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki, istnieje podejrzenie nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego). Autorzy projektu przekonują, że nie oznacza to odstąpienia od ratowania życia matki w sytuacji, gdy ciąża zagraża jej zdrowiu lub życiu, bo działanie podejmowane wówczas przez lekarza, które zakończy się śmiercią płodu „nie jest aborcją”.

Projekt Federacji wprowadza też zakaz sprzedaży, nieodpłatnego udostępniania i reklamowania środków o działaniu poronnym i antyimplantacyjnym. Przepis ten - jak tłumaczą autorzy projektu - ma zapełniać lukę mogącą się pojawić przy okazji potencjalnego dostępu do tzw. aborcji farmakologicznej. Jest w nim również mowa obowiązku państwa objęcia instytucjonalną opieką rodzin, samotnych rodziców, rodziców wychowujących dzieci niepełnosprawne, oraz matek i dzieci, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że do poczęcia doszło w wyniku czynu zabronionego.

Projekt - w przeciwieństwie do rozpatrywanego w zeszłym roku projektu komitetu „Stop Aborcji” - nie przewiduje karania kobiet, które przerwały ciążę.

Po odrzuceniu tego projektu PFROŻ oceniła, że wprowadzenie do projektu karalności kobiet (do 5 lat więzienia), „wbrew woli większości obrońców życia i pomimo próśb kierowanych ze strony episkopatu”, doprowadziło do rozbicia i osłabienia ruchu pro-life w Polsce. W opinii PFROŻ zamieszanie wokół karalności kobiet przysłoniło nadrzędny cel projektu - lepszą ochronę życia poczętego i macierzyństwa, efektem był „bezprecedensowy ruch oporu przeciw zmianom obowiązującego prawa w kierunku pełnej ochrony życia poczętych dzieci”, odnosząc się m.in. do „czarnych protestów” i odrzucenia projektu „Stop Aborcji”.

W udostępnionym PAP piśmie do posłów Mariusz Dzierżawski i Jerzy Kwaśniewski z komitetu „Stop Aborcji” napisali, że projekt PFROŻ „jakkolwiek pozostawia bezkarnym zamach na życie dziecka, którego dopuszcza się matka, jednak stanowi istotną poprawę w stosunku do przepisów obowiązujących obecnie”.

Niezależnie więc od niedostatków projektu PFROŻ, które można wyeliminować w toku prac legislacyjnych, wyrażamy nasze jednoznaczne jego poparcie. Skierowanie go do dalszych prac uważamy za moralny obowiązek posłów

— czytamy w piśmie.

Jak podkreślili jego sygnatariusze, oświadczenie złożyli w imieniu organizacji zaangażowanych w prace Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji”, a także wielu innych organizacji prorodzinnych i pro-life w Polsce.

We wrześniu zeszłego roku Sejm skierował do dalszych prac obywatelski projekt komitetu „Stop Aborcji”, całkowicie zakazujący aborcji oraz wprowadzający kary dla kobiet, które jej się poddały. Jednocześnie posłowie odrzucili w pierwszym czytaniu projekt komitetu „Ratujmy Kobiety” liberalizujący prawo dot. przerywania ciąży. Wywołało to burzliwe reakcje, m.in. tzw. czarny protest zorganizowany jako wyraz sprzeciwu wobec zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji. Kilka dni później, na początku października, zgodnie z rekomendacją sejmowej komisji, do której trafił projekt, Sejm go definitywnie odrzucił.

lap/PAP

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.6 (głosów:10)

Komentarze

Takie jak i inne ustawy nakazy i ograniczenia mozna wprowadzac a panstwie,którego obywatele stanowia jednosc mają  prace sa patriotami mają stabilny i przejrzysty system parlamentarny.W ogólnopolskim rozumieniu demokracji króluje pojecie moja dupa moja sprawa i na razie  zadna   ustawa nie jest w stanie tego zmienic.Jesli bedzie kara to zawsze istnieje mozliwosc aborcji po za granicami,albo jak to juz było za Gomółki 100 piczek i Moskwiczek.Obecnie zycie jest bardzo ciezkie a dalej nie ma pewnosci ze jakis idiota na stołku nie zamkne kobiety za to ze zaszła w ciąze albo nie ma pieniedzy na wykarmienie dziecka lub tez nie dostała zgody na ciąże.To panstwo absurdów i wielorakiej interpretacji tego samego zagadnienia i nie widac checi zmian tego podejscia do zagadnienia.Reasumujac;w naszym prawodastwie zawsze mozna zrobic z mysiej cipy  wór na mąkę a nazwe dodruje zamawiający.Ogólne  polskie bagno.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

Jeszcze zaświeci słoneczko

#1529981

Polecam zapoznać się z projektem

Żeby potem błyszczeć intelektem

Pozdrawiam

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1530059

Co to się dzieje, że jak totalna opozycja dołuje - wyłazi temat aborcji? To chyba nie przypadek, skoro żaden prawdziwy katolik nie przeprowadzi aborcji. Zakaz ma dotyczyć walczących z Kościołem i z Polską...

Czyżby zatem to była prowokacja by obudzić komunistyczne demony? 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

M.Pyton

#1530011

Insynuacje to system bezpieki

Więc po co tu są te z podeszwy fleki?

Pozdrawiam

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1530060

... morderstwo nazywane jest jakimś innym słowem - tu "aborcją" ? Dlaczego nie ma wogóle mowy o karaniu sprawcy , czyli tego , który rozrywa obcęgami dziecko ?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

spider

#1530030

Zbrodnia zawsze zbrodnią jest zwana

Przez liberałów malowana

Mianem aborcja dla rozmycia

Bo to morderców system życia

Pozdrawiam

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1530061

Cieszy ta nowa inicjatywa Ruchów Obrony Życia w Polsce. Zażarta walka z abrocją trwa! Czas jest dobry ponieważ opozycja nie może się pozbierać, po ostatnich batach oraz po wyjściu na jaw kompromitujacych faktów względem jej liderów w tym imć Kijowskiego. Wszyscy Obrońcy życia winni się zjednoczyć, by dać skuteczny odpór tym siłom, które będą b. mocno protestować, jak zwykle zresztą i żywo atakować, jakiekolwiek antyaborcyjne akcje i przejawy. Z Bożą pomocą zwyciężymy! 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Sławomir Tomasz Roch

#1530031

Widzę że pałkownik Tobie przyłożył

Za to dla Boga świeczkę Twoją włożył

Zaszczyt u Boga nie ma równych sobie

Bóg staje nie przy każdym w każdej dobie

Życie to jest Dar nie do rozpoznania

U tych co mają chęć do mordowania

Pozdrawiam z Panem Bogiem

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1530063