Żadnych marzeń panowie - o rzetelnym śledztwie ws. mordu na ks. J. Popiełuszce

Obrazek użytkownika Uparta
Idee

Car Aleksander II: „Żadnych marzeń panowie, żadnych marzeń"

 

Prokurator Andrzej Witkowski, prowadzący śledztwo w sprawie zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki w latach 1990-1991 i 2002-2004, na spotkaniu promującym swoją najnowszą książkę w dniu 28 czerwca 2016 roku powiedział:

"Drodzy Państwo, życie w międzyczasie dopisało ad vocem do książki "Szukając sprawców zła". W tej części, w której rozstrzygnięcia najpilniej oczekiwałem.

W dniu 22 czerwca 2016 roku - jutro będzie tydzień, jak to się stało - ogłoszone zostało oficjalne stanowisko Prokuratury Krajowej, że brak jest podstaw formalno-prawnych do przyjęcia śledztwa dotyczącego uprowadzenia i zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki z IPN do Prokuratury Krajowej celem dalszego prowadzenia - o co najbardziej zabiegałem.

Jednocześnie dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu stwierdził wobec mnie, że nie widzi możliwości powierzenia mi prowadzenia tej sprawy w ramach struktur IPN."

Film: ]]>https://www.youtube.com/watch?v=LqzCiZvuCr4]]>

Przypomnijmy, że śledztwo to toczy się od 2002 roku do dziś, w ramach postępowania prowadzonego przez pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej. Można powiedzieć, że toczy się nieprzerwanie przez 14 lat. To śledztwo wydaje się być "w zamrażarce", nikomu nie przedstawiono zarzutów, nie sformułowano żadnych wniosków, nie ogłoszono wstępnych wyników. Redaktor Wojciech Sumliński wielokrotnie alarmował, że to śledztwo jest fikcją i toczy się tak długo, aby odwlec w czasie ujawnienie jego ustaleń opinii publicznej.

Śledztwo jest obecnie prowadzone. Chodzi jednak o to, aby zostało poprowadzone przez uczciwego i niezależnego prokuratora, który jest w stanie dokończyć wątki takie jak zaangażowanie struktur WSW w mord na ks. Jerzym i inne, niewygodne z punktu widzenia establishmentu III RP sprawy. Dokończyć je sprawnie i szybko oraz przedstawić wreszcie opinii publicznej swoje ustalenia. Może to zrobić tylko ktoś, komu rzeczywiście zależy na rzetelnym śledztwie.

"Jest cały szereg pytań, które pozostawiliśmy wraz z policjantami i innymi prokuratorami w aktach w 2004 roku, na które do tej pory nie ma żadnej odpowiedzi. Dotyczą szeregu wątpliwości, szeregu nowych okoliczności, nie wszystkie zostały upublicznione, są takie, o których państwo nie wiedzą, a które są bardzo istotne, są bulwersujące, wręcz krzyczą o to, żeby to wyjaśnić. Ja już sobie układałem, jakby to było, jakbym ja tę sprawę dostał, co byśmy zrobili". - mówił prokurator. - "Trochę lat przybyło, ale przybyło także doświadczenia".

Póki toczy się postępowanie, prokurator Witkowski ma zawiązane usta i nie może zdradzać szczegółów ustaleń, jakich dokonał prowadząc wraz z grupą śledczą tę sprawę.

W mojej ocenie, toczące się w nieskończoność śledztwo to taki "haczyk" na tych, którzy dążą do ujawnienia prawdy o śmierci Kapelana "Solidarności". Im dłużej obcuję z tą sprawą, tym większe mam przekonanie, że sposób prowadzenia śledztwa stanowi pewien sprytnie opracowany system, mający na celu długoterminowe ukrycie prawdy przed obywatelami.

Kiedy śledztwo prowadzone przez IPN ma szansę się zakończyć i czy wniesie jakieś nowe ustalenia do sprawy?

Leszek Pietrzak, współautor książki "Szukając sprawców zła", historyk, były członek Komisji Weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, próbował zasięgnąć tych informacji u źródła:

"W 2014 roku, jak przygotowywałem tekst rocznicowy z okazji 30-tej rocznicy tego mordu, skierowałem wówczas pytania do IPN, do pionu śledczego tegoż instytutu odnośnie tego śledztwa, co IPN zamierza w tym śledztwie zrobić, czy będzie przedstawiał komuś zarzuty, czy to śledztwo będzie trwało, będzie kontynuowane, kiedy będzie zakończone?

Tych pytań skierowałem kilka i otrzymałem taką dość lakoniczną odpowiedź na pytanie, kiedy to śledztwo się zakończy (oczywiście, mając na myśli, że zakończy się ono pozytywnie, czyli przedstawione zostaną zarzuty innym osobom niż te, które zostały skazane w 1985 roku).

I wśród tych odpowiedzi, które padły, było m.in. takie zdanie, że w chwili obecnej trudno jest przewidywać, kiedy śledztwo zostanie zakończone.

Drugi zakres tej odpowiedzi brzmiał tak, że IPN zakomunikował, że, cytuję: "Zgromadzone wszystkie materiały nie dają podstaw do przedstawienia zarzutów innym osobom niż skazanym w tzw. procesie toruńskim".

Te dwie odpowiedzi mocno zastanawiają. Jak powiedziałem, październik 2014 rok - taka była odpowiedź IPN.

Mamy w tej chwili czerwiec 2016 roku, śledztwo to nadal trwa, prowadzi je ten sam prokurator. Ale też nic nie wskazuje, nie mamy komunikatu, który by mówił o tym, że z tym śledztwem coś dzieje się szczególnego, że ono będzie zakończone, umorzone czy będą przedstawione zarzuty innym osobom. Tego nie wiemy.

Wygląda na to, że to śledztwo, w mojej ocenie, zakończy się poprostu niczym. To jest tylko kwestia czasu, kiedy ono zostanie ostatecznie umorzone.

I pozostaniemy przy tej wersji, jaką ustalił nam proces sprawców przed sądem wojewódzkim w Toruniu w 1985 roku. Taki scenariusz w mojej ocenie grozi temu śledztwu."

Tyle z relacji pana Leszka Pietrzaka (zob. film: ]]>https://www.youtube.com/watch?v=LqzCiZvuCr4]]>).

Rzeczywiście, mamy rok 2016 i częściowo nowe kierownictwo IPN. Zamierzam zapytać pracowników tej instytucji o perspektywy tego śledztwa. Gdy otrzymam odpowiedź, podzielę się nią z Czytelnikami Niepoprawnych.

 

Uparta

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (22 głosy)

Komentarze

"Im dłużej obcuję z tą sprawą, tym większe mam przekonanie, że sposób prowadzenia śledztwa stanowi pewien sprytnie opracowany system, mający na celu długoterminowe ukrycie prawdy przed obywatelami."

 

Mam podobne odczucia co do Smoleńska.

Vote up!
13
Vote down!
0
#1515938

zyja jeszcze ludzie , udupieni w te  zbrodnie. Wazni ludzie . Tak sie przynajmniej wydaje decydentom wznowien sledztw.

Nie rozumiem jednak jaka sila , jaki DUCH mogl przekonac J.Kaczynskiego aby nie DRAZYC...

 

Kurewski ten swiat sie staje.

Sorry za slowo ... SWIAT.

 

 

 

Vote up!
3
Vote down!
0

richo

#1516052

Niestety IPN pod "rządami" prezesa Kamińskiego stał sie dyspozycyjnym wykonawcą poleceń politycznych. A panu prokuratorowi witkowskiemu za miast podziękowań "podziękowano" w Prokuraturze Krajowej w ten sposób...oznacza to,że sitwa trzyma sie jeszcze mocno...

Vote up!
7
Vote down!
0

Yagon 12

#1515944

Zastanawiam się dlaczego " sitwa trzyma się jeszcze mocno." Ile to "jeszcze" ma trwać?

Vote up!
8
Vote down!
0
#1515947

już "szczęśliwie" na wylocie i reforma sądownictwa już chyba też rozpoczęta. Prawdopodobnie wszyscy nie zdajemy sobie sprawy - jak bardzo skorumpowany, "zasitwiony", całkowicie zdeprawowany jest obecny system administracyjny i prawny w Polsce. Tego, co niszczono przez kilkadziesiąt lat - przy najlepszej woli i znacznych wysilkach - raczej nie da się uzdrowić w ciągu kilku miesięcy. Może zobaczymy poprawę, gdy "wyleci" Rzepliński i "zreformuje się" TK?

Mnie już także raczej niewiele lat zostało do "szczęśliwego zakończenia", jednak wierzę - że jeszcze zobaczę wolną Polskę!

Pozdrawiam!

Vote up!
4
Vote down!
-2

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1515986

....."W mojej ocenie, toczące się w nieskończoność śledztwo to taki "haczyk" na tych, którzy dążą do ujawnienia prawdy o śmierci Kapelana "Solidarności". Im dłużej opcuję z tą sprawą, tym większe mam przekonanie, że sposób prowadzenia śledztwa stanowi pewien sprytnie opracowany system, mający na celu długoterminowe ukrycie prawdy przed obywatelami."....
Przecież podobnie toczą się wszystkie śledztwa w tzw. wolnej Polsce. Wszystkie dotychczasowe śledztwa w sprawie seryjnych samobójców, wszelkich afer, "wypadków drogowych" itp. Nie ma znaczenia czy to sprawa Olewnika czy Popiełuszki i innych kapłanów.Podobnie bądzie z Amber Gold i Smoleńskiem. Taki mamy rząd na jaki sobie zasłużyliśmy. Tylko całe,uświadomione ,solidarne ,uczciwe społeczeństwo może tę stuację zmienić. Pozdrawiam

Vote up!
9
Vote down!
-1

Verita

#1515949

Bo nadal panuje dziwna biurokracja

Czy potrzebne będą dziś nowe wybory?

By wygonić do śmietnika te potwory

Pozdrawiam

 

 

Vote up!
5
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1515951

...to my, czyli Niepoprawni ,musimy wyjść ze śmietnika. Pozdrawiam

Vote up!
6
Vote down!
0

Verita

#1515958

Klara Zych i cała jej rodzina (kuzyństwo włącznie z dynastią Arpadów) gwałtu, dokonanego na Klarze przez agenta Habsburgów i Joannitów, Kazimierza Wyrodnego (zwanego później "Wielkim"), dezertera z miejsca gwałtu, jak również z bitwy pod Płowcami, nie przeżyła

http://en.wikipedia.org/wiki/Záh_(gens)

Potomkowie niemowląt sprzedanych przez "chrześcijański zakon" Saracenom, Żydom i Turkom jako niewolnicy, prawdopodobnie teraz wracają do ojczystej Europy jako uchodźcy. 

Nad Wyszehradem ciąży fatum wiszącej tam nad bramą zamku uciętej głowy bohatera-patrioty Felicjana ! 

 

Do dalszych ofiar tego znakomitego rodu należał też ksiądz Sylwester Zych

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Zych

 

Inni członkowie rodu są nadal prześladowani (tortury, okaleczenia, eksmisje, napady, kradzieże, wypędzenia…)

http://niepoprawni.pl/blog/sbbwinteriapl/1289-ostatni-sejm-cywilizacji-piastow

 

A nacja prawnicza zlicza profity z toczących się w nieskończoność "procesów" !

http://niepoprawni.pl/blog/gorylisko/niemcy-najwiekszym-zlodziejem-euro-w-tym-cyrku-zwanym-unia

 

 

 

Vote up!
4
Vote down!
0
#1516002

utrzymywanie w mocy ustawy 1066, skrywany dalej aneks do raportu WSI  i granie glupa ze rozliczamy PO za przekrety  przekonalao mnie ostatetecznie, ze roznica miedzy PiS i PO jest tak jak miedzy ... Szkocja a Francja.

Czy w Polsce zyja jeszcze ludzie nieumoczeni, niesterowalni,  ktorzy mogliby poprowadzic ten kraj do STANIA SIE POLSKA? 

Vote up!
3
Vote down!
0

richo

#1516051

Przyznam,że wątpię aby udało się po tylu latach zdobyć dowody procesowe. Ale pole dla formułowania hipotez i poszlak przez historyków można poszerzyć ujawniając i odtajniając. Mam nadzieję,że nowe kolegium IPN potrafi mniej lękliwie podejść do tej sprawy
Na dzisiaj śledztwo służy tylko tym ,którzy chcieliby ukrycia ich udziału.

Vote up!
3
Vote down!
0
#1516110