Petycja do Ministra Sprawiedliwości

Obrazek użytkownika Uparta
Ogłoszenie

 

Minister Sprawiedliwości

Prokurator Generalny

Zbigniew Ziobro


 


 

PRZEDMIOT PETYCJI:

Apeluję do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego o:

1) podjęcie wiążących decyzji o przywróceniu do śledztwa w sprawie śmierci ks. Jerzego Popiełuszki prokuratora Andrzeja Witkowskiego,

2) osobiste wsparcie i nadzór nad śledztwem,

3) informowanie opinii publicznej o najważniejszych decyzjach podjętych w tej sprawie.


 

Sprawa wyjaśnienia wszystkich okoliczności śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki łączy ze sobą wiele środowisk, domagających się rzetelnego i uczciwego śledztwa. Ja również do nich dołączam.

Niestety, pomimo dużego zaangażowania wielu ludzi, również znanych osobistości, do dnia dzisiejszego nie wiadomo, czy podjęte będą jakiekolwiek konkretne działania w tej sprawie.

Czy te wszystkie wnioski, petycje i apele kierowane do polityków od momentu wygranej przez Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych, zostały przez obecne władze odrzucone? Nic nie wiadomo, jaki będzie dalszy los tego śledztwa.

Przypomnę, pokrótce, działania, jakie podejmowały różne środowiska w sprawie śledztwa dotyczącego śmierci Kapelana “Solidarności”.

Prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak, Przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Senatu, wystosował w imieniu środowisk naukowych skupionych w AKO apel w sprawie wyjaśnienia okoliczności śmierci bł. ks. Popiełuszki i wsparcia petycji o przywrócenie śledztwa prokuratorowi Andrzejowi Witkowskiemu (źródło: ]]>http://ako.poznan.pl/6518/]]>):

“Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy!

W imieniu członków AKO Poznań oraz członków pozostałych Klubów AKO w Polsce, zwracam się z gorącą prośbą i apelem do wszystkich Polaków, którym droga jest pamięć o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, o wsparcie starań ludzi dobrej woli, którzy domagają się uczciwego wyjaśnienia wszystkich okoliczności męczeńskiej śmierci patrona Solidarności.

Odzyskaliśmy niepodległość także dzięki ofierze Księdza Jerzego. Dlatego mamy obowiązek stać po stronie prawdy i dążyć do jej całkowitego ujawnienia.

W sposób szczególny zwracam się do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pana dr Andrzeja Dudy, by autorytetem swojego urzędu poparł starania o realizację tego celu, dziś jeszcze możliwą.

Apeluję do wszystkich mediów – publicznych i prywatnych, tradycyjnych i elektronicznych o informowanie opinii publicznej o działaniach podejmowanych w tej sprawie.

Prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak
Przewodniczący AKO Poznań

Zapraszamy do podpisania petycji:
]]>http://www.petycjeonline.com/do_kamstw_o_mierci_ksidza_jerzego_popieuszki]]>

O inicjatywie tej profesor opowiedział również w swoim wystąpieniu w Telewizji Republika z dnia 17 października 2015 roku.

To nie jedynie wystąpienie polityków Prawa i Sprawiedliwości w tej jakże ważnej sprawie.

Z inicjatywy poseł Anny Fotygi w Parlamencie Europejskim w Brukseli 1 grudnia 2015 roku odbyło się spotkanie z autorami książek o życiu i śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Łukaszem Kudlickim i Wojciechem Sumlińskim.

Uczestnicy spotkania wskazywali, że mimo upływu 30 lat, wciąż nie znamy okoliczności oraz prawdziwych mocodawców zabójstwa księdza Jerzego.

“Ciągle jesteśmy daleko od prawdy o śmierci bł. ks. Jerzego. Ważne jest, by takie spotkania jak to, uświadomiły wszystkim decydentom, że wyjaśnienie tej sprawy – podobnie jak katastrofy smoleńskiej – jest kwestią przyszłości Polski, przyszłości narodu” – powiedziała Anna Fotyga.

Obecny na spotkaniu poseł Jan Wojciechowski poparł postulat przywrócenia prokuratora Andrzeja Witkowskiego do śledztwa i przypomniał, że osobiście miał okazję pozytywnie ocenić profesjonalizm prokuratora. Europoseł stwierdził, że będzie to możliwe po dokonaniu zmian ustawowych.

Stanowisko to poparła Anna Fotyga, wskazując, że przywrócenie połączenia funkcji ministra i prokuratora generalnego jest częścią programu obozu Prawa i Sprawiedliwości.

Prokurator Andrzej Witkowski, który w latach 1990-1991 i 2002-2004 prowadził śledztwo w sprawie zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki, w sierpniu 2015 roku przeszedł w stan spoczynku.

Dziś wyraża gotowość do podjęcia śledztwa:

“Prokuratura odzyskała instrumenty do skutecznej walki z przestępczością. Jestem gotowy do służby.  Czekam na decyzję w tej sprawie” – powiedział Radiu Lublin prokurator Witkowski.

Prośbę o przywrócenie na stanowisko wysłał do prokuratora generalnego w dniu wejścia w życie ustawy o prokuraturze.

Wraz z wygraną w wyborach parlamentarnych Prawa i Sprawiedliwości pojawiła się szansa na ponowne objęcie przez niego śledztwa w tej sprawie. W związku z tym dziennikarz Wojciech Sumliński, Stefan Truszczyński, prezes SDP Krzysztof Skowroński, działaczka opozycji antykomunistycznej Jadwiga Chmielowska wystosowali do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy petycję.

Akcję zbierania podpisów pod petycją prowadziły także środowiska polonijne w Ameryce, m.in. polsko-polonijna gazeta internetowa “Kwarum”.

Petycję podpisało w sumie kilkanaście tysięcy osób, w tym również prof. Wiesław Binienda i prof. Kazimierz Nowaczyk.

Podobną petycję, skierowali do Prezesa Rady Ministrów RP Beaty Szydło, kibice przebywający na VIII Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców na Jasnej Górze 9 stycznia 2016 roku, w której postulowali o “ponowne rozpoczęcie śledztwa w sprawie zbadania okoliczności śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki pod przewodnictwem pana prokuratora Andrzeja Witkowskiego”.

Ksiądz Jarosław Wąsowicz, duszpasterz kibiców i organizator pielgrzymki, zapewnił, że:

“To nie są "żądania” kibiców, a lista spraw, które według nas są najważniejsze i przy realizacji których polski rząd będzie miał nasze pełne wsparcie".

W marcu 2016 roku, grupa działaczy opozycji demokratycznej z posłem Kornelem Morawieckim wystosowała list do Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry z apelem o podjęcie działań, które umożliwią rzetelne dokończenie śledztwa w sprawie zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz postulowali o przywrócenie do tego śledztwa prokuratora Andrzeja Witkowskiego.

Prawo i Sprawiedliwość to partia postrzegana przez wyborców jako partia wartości. Nie zrealizowanie postulatów o wyjaśnienie wszystkich okoliczności śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki będzie postrzegane przez osoby, które opracowały petycje i złożyły pod nimi podpisy, a także wielu intelektualistów katolickich, jak i zwykłych wyborców Prawa i Sprawiedliwości, jako sprzeniewierzenie się przez Waszą partię fundamentalnym dla nich wartościom.

Wiele osób czeka na decyzje rządzących w tej ważnej dla Polaków sprawie.

Z wyrazami szacunku,

Iwona Bąk

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)