Nie mamy swej reprezentacji w Sejmie !

Obrazek użytkownika Marek Ciesielczyk
Kraj

Jeden z konstytucyjnych przymiotników, określających wybory w Polsce, wskazuje, iż powinny one być proporcjonalne. Tymczasem by wprowadzić do Sejmu posła jeden z komitetów wyborczych musiał zdobyć ponad trzy razy więcej głosów niż inny, ubiegający się o taki mandat parlamentarny!

Na wszystkich kandydatów do Sejmu Prawa i Sprawiedliwości głosowało ponad 900 tysięcy wyborców mniej niż na wszystkich kandydatów KO, SLD i PSL w sumie. Tymczasem w Sejmie znajdzie się aż 235 posłów PiS i tylko 213 posłów KO, SLD i PSL.

Na wszystkich kandydatów PiS do Sejmu głosowało aż ponad 2 miliony wyborców mniej niż na wszystkie pozostałe komitety, które będą mieć swoją reprezentację w Sejmie w liczbie 224 posłów. Tak więc ugrupowania, na które głosowało aż ponad 2 miliony więcej Polaków będą miały w Sejmie o 11 posłów mniej niż o wiele od nich słabsze PiS.

Dlaczego te dwa miliony Polaków nie będą miały swej reprezentacji w Sejmie mimo, że ludzie ci brali udział w wyborach i głosowali na komitety, które przekroczyły wymagany ustawą próg 5 procent?

Zawdzięczamy to niejakiemu Victorowi D’Hondtowi, belgijskiemu prawnikowi, który w roku 1878 (!) opracował wyjątkowo skomplikowaną procedurę podziału mandatów parlamentarnych po wyborach. Obowiązująca w Polsce metoda D’Hondta jest sprzeczna z artykułem 96.2 Konstytucji RP, który mówi: „Wybory do Sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym”.

Na jeden mandat poselski, zdobyty przez PiS, przypadało nieco ponad 34 tysiące głosujących, w przypadku KO musiało to być już prawie 38 tysięcy, SLD – ok. 47 tysięcy, PSL- prawie 53 tysiące, zaś Konfederacja potrzebowała aż ponad 114 tysiące głosów, by wprowadzić do Sejmu jednego posła, czyli ponad trzy razy więcej niż PiS. Gdzie tu zatem jest wymagana przez Konstytucję RP proporcjonalność?

Zarówno te irracjonalne dysproporcje jak i opisany wyżej fakt pozbawienia ponad 2 milionów głosujących na parlamentarne ugrupowania Polaków reprezentacji w Sejmie daje podstawy do twierdzenia, iż obowiązująca obecnie w Polsce ordynacja wyborcza (z XIX–wieczną (!) metodą podziału mandatów parlamentarnych) jest sprzeczna z Konstytucją RP, zdrowym rozsądkiem i wszelkimi zasadami sprawiedliwości i zasługuje na jak najszybszą zmianę.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 1.5 (głosów:5)

Komentarze

- a oni już będą wiedzieli co zrobić z takimi jak ty mącicielu (ty z małej litery).
Uważam że polskie Służby Specjalne na wzór Putinowskich powinny się tobą zająć w trybie pilnym.

Ja wiem kim ty jesteś i jest szansa że sie spotkamy niedługo. Piłsudski takich jak ty wieszał na szubienicy po za kolejnością i było trochę spokoju w kraju do napaści 1939 roku i kolejnego rozbioru.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

Polko i Polaku zacznij działać dla Polski zanim znowu obudzisz się na Syberii albo nad dołem Katyńskim.

Konfederacja to bolszewicko-faszystowska agentura i zdrajcy.

#1606332

Z jednej strony racja, bo system faktycznie jest chory. W TV podawali najpierw, że PiS miał 43,5% i wyliczyli im 239 mandatów - Konfederacja wtedy miała 6,6% i wyliczali jej 13 mandatów. Później PiS na końcu miał 43,6% (czyli nieznacznie wzrosło) ale wyliczyli im juz tylko 235 mandatów (czyli spadło) - i to samo z Konfedracją, której poparci na koniec wzrosło do 6,8% a ilość mandatów spadła do 11.

CHORE

 

I inaczej bym odbierał Pańskie słowa, gdyby nie to, że ten chory system jest u nas od 30 lat i "dzielnie" służył antypolakom. Obecnie jak służy bardziej polskiej opcji, to pan się zerwał z wielkim larum - gdzie pan był jak POwcom przez 8 lat ten system słuzył? Gdzie Pan był jak wcześniej sld, uw i inne lewactwa z tego korzystały??? Patrząc po zdjeciu nei urodził się pan wczoraj.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1606358

- "po owocach ich poznamy" - może ktoś założyć maskę na twarz jaką tylko chce ale po jego uczynkach i słowach go poznamy kim jest naprawdę.

Bolek do dziś powiada że kocha Matkę Boską i nosi ją nawet w klapie marynarki ale trzyma z obcymi bandytami którzy już oficjalnie w Polskim Sejmie dążą do rozbioru Polski.

Bolkowi nikt juz nie wierzy i nie uwierzy - gonią tą zdradziecką świnię nawet jego kumple z platformy ubeków.

Nam mówią zabijając naszego Prezydenta "Polska zdała egzamin" i "Polaki nic się nie stało" !! i wielu im wierzy i nawet oddaje im Polskę na tacy 13-go października 2019 roku za którą w Powstanie Warszawskie życie oddawały nawet 12 letnie dzieci.

Czy stać Was na to smartfoniarze i czipsojady aby z bronią w ręku zawalczyć o Ojczyznę ? - tu pytanie kieruję w szczególności do młodych wyborców dla których to wszystko się dzieje.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Polko i Polaku zacznij działać dla Polski zanim znowu obudzisz się na Syberii albo nad dołem Katyńskim.

Konfederacja to bolszewicko-faszystowska agentura i zdrajcy.

#1606369

wyborczej nie wymyślił PIS. Ona obowiązuje od dawien dawna i jakoś nikt nie tłukł garnków z tego powodu.

Co do Pana postulatu o unieważnieniu wyborów - absolutnie Pana popieram!!!

Doprowadźcie do unieważnienia wyborów i rozpisania nowych a wtedy poliżecie 3% od dołu i nie dostaniecie nawet kasy na przetrwanie. Powodzenia!

Pozdro

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Piter1

#1606387