Walka o utacone mienie żydowskie może uderzyć w stabilizację Polski.

Obrazek użytkownika Łukasz Kuk
Świat


Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tematu odzyskiwania żydowskich majątków utraconych w czasie drugiej wojny światowej, który to temat jak bumerang powraca co kilka lat wywołując wśród społeczeństwa trudne do ukrycia emocje.

Tym razem środowiska żydowskie zniesmaczone ostatnią nieudaną próbą sprywatyzowania i sprzedaży lasów państwowych przez rząd Donalda Tuska ze środków których mieli wypłacić odszkodowania włączyli w tą batalie senat Stanów Zjednoczonych. 12 grudnia senat przyjął ustawę ''Justice for Uncompensated Survivors Today'' przyznającą Departamentowi Stanu prawo do wspierania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu i do pomagania kanałami dyplomatycznymi w odzyskaniu żydowskich majątków, których właściciele nie pozostawili spadkobierców.

Postulat może i byłby słuszny gdyby nie to, że Żydzi którzy w rezultacie wojny potracili majątki zadośćuczynienie już uzyskali. Stało się to po podpisaniu Traktatu między RFN a Izraelem w 1952 roku, w wyniku którego Niemcy wypłacili zadośćuczynienie w wysokości 3,5 miliarda marek. Dodatkowo Niemcy wspierały rozwój Izraela przez lata, a szacunki mówią, że wartość tej pomocy osiągnęła kwotę 60 miliardów marek.

Pomimo niezaprzeczalnych dowodów Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego próbuje zaangażować władze Stanów Zjednoczonych aby wymusiły kolejne ustępstwa i wypłatę pieniędzy za utracone mienie, a mowa jest o szacunkowej kwocie 65 miliardów dol. to jest mniej więcej równowartość rocznego budżetu Polski.

Polska nie może wygenerować takiej sumy w gotówce bez spowodowania natychmiastowej katastrofy ekonomicznej i społecznej. Jeżeli te roszczenia miałyby być zrealizowane w naturze tzn. w nieruchomościach, a to z kolei oznacza, że środowisko obdarowane takim majątkiem dysponowałoby nim na terenie Polski. Znaczy to tyle, że natychmiast zyskałoby dominującą pozycję ekonomiczną i polityczną. W rezultacie naród polski zostałby zepchnięty do drugiej albo trzeciej kategorii.

Pomijając fakt uzyskania przez środowiska żydowskie rekompensaty ze strony władz RFN roszczenia są bezpodstawne ponieważ dotyczą mienia bezspadkowego tzn. mienia do którego nie pretendują żadni spadkobiercy którzy mogliby się wylegitymować uprawnieniami w świetle prawa cywilnego. Są to zasady obowiązujące w wielu państwach ustanowione jeszcze w prawie rzymskim.
Definicja tego prawa brzmi tak; Jeżeli umiera obywatel państwa nie pozostawiający testamentu ani spadkobierców wtedy ten majątek dziedziczy państwo którego ten człowiek był obywatelem.

Sprawa wydaje się przesadzona z prawnego punktu widzenia, jednakże tajemnicą poliszynela jest co prezydent Andrzej Duda obiecał środowiskom żydowskim w trakcie spotkania które miało miejsce w Nowym Jorku podczas ubiegłorocznej wizyty?
Jak wspominał po spotkaniu Abraham Foxman lider Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL) wśród wielu omawianych kwestii poruszano także kwestię restytucji mienia zagarniętego po wojnie przez reżim komunistyczny.


zródło Stanisław Michalkiewicz
PAP
Money.pl
photo wikimedia commons 

Autor:

Planetaprzemian.blogspot.com

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)

Komentarze

Polska spłacała Żydów dwa razy. Drugi raz spłaciła zawierając umowę odszkodowawczą (indemnizacyjną) w 1960 r. z USA. Na jej mocy Polska przekazała 40 mln dol. na „całkowite uregulowanie i zaspokojenie wszystkich roszczeń obywateli Stanów Zjednoczonych, zarówno osób fizycznych, jak prawnych, do Rządu Polskiego” z tytułu wszelkich decyzji o przejęciu mienia. Ta suma miała zostać rozdzielona „wedle uznania Rządu Stanów Zjednoczonych”. Dalej umowa stwierdza: „Po wejściu w życie tego układu Rząd Stanów Zjednoczonych nie będzie przedstawiał Rządowi Polskiemu ani nie będzie popierał roszczeń obywateli Stanów Zjednoczonych do Rządu Polskiego”. Warto tu zauważyć, że strona amerykańska cały czas bardzo dokładnie przestrzega litery tego układu, bo Stuart Eisenstat jest tylko doradcą, a nie członkiem rządu, a wyrażane przez niego „rozczarowanie” z powodu wstrzymania prac nad polską ustawą reprywatyzacyjną nie stanowi przecież popierania jakichkolwiek roszczeń. W umowie czytamy też: „Gdyby roszczenia takie zostały bezpośrednio przedłożone przez Obywateli Stanów Zjednoczonych Rządowi Polskiemu, Rząd Polski przekaże je Rządowi Stanów Zjednoczonych”.

https://www.tygodnikprzeglad.pl/polska-juz-zaplacila/

*

… do 1900 roku, amerykański syjonizm ograniczał się do Żydów imigrantów (aszkenazyjskich Chazarów), i masa amerykańskich Żydów (głównie niemieckich „zachodnich „sefardyjskich) była temu przeciwna. Ale do 1910 roku, milion żydowskich emigrantów przybył do Ameryki z Rosji, i syjonistyczne lobby zaczęło stanowić znaczącą liczbę głosujących. Dziś Żydzi stanowią około 3% amerykańskiego społeczeństwa, ale zajmują mniej więcej 90% wszystkich kluczowych stanowisk w amerykańskiej administracji. Tak jak w Rosji po rewolucji bolszewickiej, liczebnie Żydzi stanowili około 10% populacji, podczas gdy liczba Żydów w bolszewickim rządzie wynosiła około 90%. Inny ciekawy „przypadek”, prezydent USA Franklin Roosevelt (z żydowskiej rodziny) miał 72 doradców, kiedy wprowadzał USA w II wojnę światową, z których 52 było znanymi Żydami.

„Jak mówi dobrze wypróbowany i sprawdzony truizm: ci, którzy odmawiają wyciągnięcia wniosków z historii są skazani na ich powtórzenie” – Iwan Fraser

PS

„Jestem przekonany, że prześladowanie Żydów nie jest w żadnym znacznym stopniu z powodu uprzedzeń religijnych. Nie, Żyd jest zbieraczem pieniądza. Uczynił to końcem i celem swojego życia. Robił to w Rzymie. Robi to do dziś. Jego sukces zrobił z niego wroga całej ludzkości” ~ Mark Twain

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

casium

#1554983

A co zrobić z  Jeszywas Chachmej Lublin, hebr. ישיבת חכמי לובלין (Lubelska Szkoła Mędrców) – założoną w Lublinie przez rabina Majera Jehudę Szapirę w 1930 roku.

Historię pominę ale stronę własnościową tylko przypomnę /za Wiki /:

  - W 1964 roku The Theological Seminary Yeshivath Chachmey z Michigan otrzymało za budynek odszkodowanie w wysokości ok. 177 tys. ówczesnych dolarów.

  - Jesienią 2003 roku gmach został zwrócony Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie (z filią w Lublinie).

Jak widać za obiekt wypłacono odszkodowanie w gotówce aby po latach ten sam spłacony w całości obiekt oddać żydom w prawowite posiadanie.

Czy ta prywatyzacja /nie wiem, może reprywatyzacja/ nie powinna być potraktowana jak np. nieruchomości w Warszawie i nie powinna zająć się tym komisja min. Jakiego?

W odzyskanym dwukrotnie /w gotówce i w naturze/ obiekcie jest prowadzona działalność hotelarsko-gastronomiczna niewiele mająca wspólnego z dawnym przeznaczeniem budynku. Taką samą działalność mógłby prowadzić polski 'biznesmen' a nie żydowski no i fundusz miasta tylko by na tym zyskał.

Ale cóż zrobić, widocznie "żydowski łeb" potwierdził przewagę do interesów nad 'polaczkami'.

Władze m.Lublin musiały wiedzieć, że  nieruchomość jest spłacona wobec tego kto i na jakiej podstawie wydał decyzję o przekazaniu obiektu żydom? - pytanie ciągle pozostaje bez odpowiedzi i chyba tak pozostanie na wieki wieków.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

To ya.

#1555022

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika ety został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

nwt w Śwęt.

Mtnc, rzplnny jk wsz n NP wr c d mn. Mówłm n będę sę węcj pwtrzć, kżdy pns knskwncj swch czynów, djsz dpy, b jstś krwą t jst twój prblm. 

J n mm z wm nc wspólng, mszę sę jdnk brnć tyl.

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-3
#1555024

...czy ktoś w końcu wypi...li tego gnoja z portalu?.
W czyim interesie jest to, by to coś funkcjonowało na "Niepoprawnych" ?.
Dziwi mnie również milczenie zazwyczaj niezwykle aktywnych pałkarzy...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1555050

Czekam niecierpliwie na prawdziwą "dobrą zmianę"...
Czy doczekam ?... zaczynam wątpić...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1555068