LIST GŁODUJĄCYCH DO MINISTER SZUMILAS

Obrazek użytkownika Blog głodujących
Blog

Wezwanie do merytorycznej dyskusji.

Kraków, 28 marca 2012 r.

Szanowna Pani

Krystyna Szumilas

Minister Edukacji Narodowej

Szanowna Pani Minister,

dziękujemy za zainteresowanie się /wprawdzie po dziewięciu dniach od rozpoczęcia głodówki/ podjętym przez nas protestem i zaproszenie do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Pragniemy jednak poinformować, iż nie tyle oczekujemy wyjaśnień i rozwiania „nieporozumień, jakie narosły wokół nauczania historii”, ile poważnego potraktowania przez Panią Minister padających zewsząd od czterech lat słów krytyki nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Wprawdzie bezpośrednim impulsem do rozpoczęcia naszego protestu były kwestie nauczania historii, ale problemy generowane przez nową podstawę programową i w konsekwencji nową koncepcję kształcenia ogólnego, szczególnie wyraźnie widoczne na poziomie szkoły średniej mają zdecydowanie szerszy charakter. Stąd też uważamy, iż punktem wyjścia do ewentualnych rozmów powinno być odniesienie się przez Panią Minister do dotychczas skierowanych do MEN petycji, listów i propozycji zmian podstawy programowej, wprowadzonej rozporządzeniem z 23 grudnia 2008 r.

Przed podjęciem niezwykle trudnej dla każdego z nas decyzji o przystąpieniu do protestu głodowego dokładnie zapoznaliśmy się ze zmianami wnoszonymi do polskiej oświaty przez ową podstawę. Odbyliśmy również serię rozmów z ekspertami ze środowisk akademickich oraz nauczycielami, docierając do ludzi o bardzo różnej wrażliwości politycznej. Ich wszystkich ogromne niepokoi nowa formuła kształcenia ogólnego dla szkół średnich, gdyż będzie ona początkiem takiej szkoły, która niewiele będzie miała wspólnego z liceum ogólnokształcącym.

Zdajemy sobie także sprawę, że młodzi ludzie, którzy podejmą naukę w szkołach ponadgimnazjalnych 1 września br., od trzech lat uczą się zgodnie z nową podstawą programową i mają ją kontynuować w pierwszej klasie szkoły ponadgimnazjalnej. Stąd też wszelkie jej zmiany dla tych szkół muszą być wprowadzane bardzo rozważnie, ale równocześnie dramatycznie mija czas na podjęcie związanych z tym działań. Właśnie brak reakcji Pani Minister oraz Pani poprzedniczki na wcześniejsze apele i petycje skłonił nas do desperackiego w istocie kroku.

Niestety stan naszego zdrowia uniemożliwia nam odbycie podróży do Warszawy, ale jesteśmy gotowi przyjąć Panią Minister w miejscu symbolicznym dla krakowskiej opozycji antykomunistycznej – Kościele pw. św. Stanisława Kostki i w towarzystwie naszych ekspertów przeprowadzić„merytoryczną dyskusję”.

Z serdecznym zaproszeniem i wyrazami szacunku,

uczestnicy protestu głodowego 

]]>Grzegorz Wszołek: Przemilczana głodówka- Teologia polityczna.]]>

28.03.2012 r.

Oby protest trwał jak najdłużej, oby panowie wytrzymali i dostali solidarne wsparcie w innych miastach

Rząd Donalda Tuska zmusił wręcz kilku krakowskich opozycjonistów z czasów PRL do podjęcia głodówki w obronie polskiej szkoły. Grozi nam prawdziwa degradacja nauczania w szkołach. Według rozporządzenia minister Hall, podpisanego tuż przed świętami Bożego Narodzenia 2009 r. , historia w klasach niehumanistycznych skończy się de facto na I klasie liceum. Potem uczeń może zdobywać wiedzę o swojskości lub roli kobiety w danej epoce. Bloki tematyczne będzie wybierał nauczyciel, dzięki czemu młodzi mogą w ogóle nie poznać najnowszych dziejów. Z bagażem wyrywkowej wiedzy z innych epok i bez umiejętności poruszania się w źródłach rozpoczną naukę na studiach.

Protest na Dębnikach w Krakowie trwa 10 dni i będzie trwał, dopóki MEN nie ujawni ekspertów, którzy doradzali minister Hall przy reformie podstawy programowej. Historycy – od Andrzeja Paczkowskiego po Andrzeja Nowaka – domagali się rozmów, podpisywali listy otwarte w obronie nauczania historii. Nic to nie dało – władza nie miała zamiaru konsultować się ze środowiskami akademickimi. Rada Wydziału Instytutu Historii UJ poparła w zeszły piątek postulaty głodujących. Henryk Głębocki w wywiadzie dla Salonu24 zaznacza, że: „(...) historii nie można uczyć tak jak matematyki, tylko raz, jak tabliczki mnożenia. Takie podejście, które wyrażają obrońcy polityki MEN, nie uwzględnia specyfiki przedmiotów humanistycznych. Prawdziwe rozumienie przeszłości i jej złożonych procesów musi być wykładane stosownie do poziomu rozwoju ogólnego młodzieży”. Niestety, nie rozumie tego Krystyna Szumilas, podobnie, jak wcześniej minister Katarzyna Hall.

Władza zapewne obawia się rozprzestrzenienia strajku w innych miastach i dlatego stara się nie odpowiadać głodującym. Choć przecież wieniec z głowy ministrowi edukacji by nie spadł, gdyby pojawił się w Krakowie. Tak powinien działać ktoś, kto rzeczywiście chce reformować polską szkołę. Nie da się tego robić bez chęci rozmowy, podjęcia dialogu, wysłuchania drugiej strony.

Strajkujący się tym nie przejmują i nadal narażają zdrowie. Nie mogą jednak czuć się samotni – codziennie odwiedzają ich setki ludzi. Rozmawiają w świetlicy kościoła św. Stanisława Kostki o tym, co było wczoraj i o tym, co nastąpi jutro. Śledzą dyskusję w Internecie, czasem udzielają wywiadów resztkom mediów, które są zainteresowane pokazywaniem strajku. Spotykają się na koncertach z udziałem działaczy krakowskiej „Solidarności”. Wszystko po to, by ożywić ducha i pobudzić do działania ludzi. Mimo że spotykają się z murem obojętności w mediach, chcą wytrwać.

Różne opinie krążą w debacie publicznej na temat głodówki. Przeciwnicy twierdzą, że to nie jest dobry moment, niewłaściwy sposób protestu albo nie tak ważna sprawa. Co jest w tej chwili ważniejszego od edukacji przyszłych pokoleń? Jaki moment na powiedzenie „nie!” wydaje się najlepszy? Władza i tak stara się ignorować głodówkę. Wcześniej odprawiła z kwitkiem historyków, którzy domagali się konsultacji społecznych. Można rzec, że nie ma dobrego sposobu na to, by zmusić rząd choćby do rozmowy.

Głodujących odwiedzają niemal codziennie politycy, przybywają też historycy ze środowiska krakowskiego. Opozycja powinna być tam częściej i wywierać większy nacisk na władzę. Tylko w taki sposób można zmusić Krystynę Szumilas do tego, by zaczęła odpowiadać na konkretne postulaty. Oby protest trwał jak najdłużej, oby panowie wytrzymali i dostali solidarne wsparcie w innych miastach.

Grzegorz Wszołek

]]>wpolityce.pl/artykuly/25596-rada-ocenia-zmiany-w-programie-nauczania-liceum-jako-kolejny-znaczacy-krok-w-kierunku-obnizenia-poziomu-nauczania-polskich-szkol ]]>

]]>blog.rp.pl/wroblewski/2012/03/28/kto-nas-nauczy-historii/]]>

Brak głosów

Komentarze

nie lubi niczego z nikim konsultować. Nie sądzę aby Pani Szumilas zdecydowała się przyjechać do Krakowa. Jest to przecież stała praktyka obecnego rządu: wprowadzanie zmian bez oglądania się na opinie zainteresowanych środowisk.
Pozdrawiam Was głodujących i podziwiam Waszą konsekwencję.

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#240072

Szanowna Pani,
bardzo dziękujemy za komentarz i pozdrowienia.
Może uda się rozsadzić skorupę.

Pozdrawiamy

W obronie polskiej szkoły
Bronimy polskiej edukacji przed nieodpowiedzialnymi zmianami.

Vote up!
0
Vote down!
0

W obronie polskiej szkoły
Bronimy polskiej edukacji przed nieodpowiedzialnymi zmianami.

#240286

  Jak Ja  sprzeciwiam się "nierządowi" to jestem anarchista

Jak"nierząd"sprzeciwia sięNarodowi to to jest liberalizm............ 

                                                             

Vote up!
0
Vote down!
0

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#240291

gość z drogi

ten rząd boi się Historii,wszak Polskość to Nienormalnośc,PO co więc taki  

bagaż dżwigać...

pozdrowienia 

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#240352

Pięknie to Pani ujęła.

Pozdrawiamy

W obronie polskiej szkoły
Bronimy polskiej edukacji przed nieodpowiedzialnymi zmianami.

Vote up!
0
Vote down!
0

W obronie polskiej szkoły
Bronimy polskiej edukacji przed nieodpowiedzialnymi zmianami.

#240392

gość z drogi

kolejna jako wyraz wsparcia,za daleko do WAS,by 

Was wspierać,ale 

zawsze z Wami :)

serd pozdrawiam Głodujących

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#240412

Wsparcie nawet z daleka pozostaje nim i jest cenne.

Pozdrawiamy

W obronie polskiej szkoły
Bronimy polskiej edukacji przed nieodpowiedzialnymi zmianami.

Vote up!
0
Vote down!
0

W obronie polskiej szkoły
Bronimy polskiej edukacji przed nieodpowiedzialnymi zmianami.

#240434