Czas wyobrazić sobie Polskę - Ewa Stankiewicz w Kanadzie

Obrazek użytkownika Aleksander Rybczyński
Historia

"Od wyobraźni zależy, czy będziemy mogli zawalczyć o wolną Polskę". Te słowa Ewy Stankiewicz są pięknym komentarzem do patriotycznego maratonu, nazwanego "Nocą wolności", której uczestnikami byliśmy 6 października 2012 w Centrum Jana Pawła II w Mississauga w Kanadzie.

Emigranci zawsze zabierali w sercach cząstkę wolnej Polski i pielęgnowali tę miłość na obczyźnie. Począwszy od Wielkiej Emigracji po powstaniu listopadowym, skończywszy na emigracji z kraju perelowskiego komunistycznego reżimu, ci którzy wyjeżdżali z ojczyzny potrzebowali wyobraźni, by stworzyć wizję Polski marzeń wolnych Polaków.

Do takich marzycieli i idealistów przylecieli goście z Polski: Ewa Stankiewicz - reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, prezes Stowarzyszenia "Solidarni 2010", walczącego o prawdę w sprawie katastrofy smoleńskiej i stworzenie warunków do prawdziwej demokracji w Polsce; poseł Prawa i Sprawiedliwość Artur Górski - przedstawiciel opozycyjnej partii do kontaktów z emigracją kanadyjską i litewską; Jan Pietrzak - legenda kabaretu, satyry i prawdziwie niepodległej wyobraźni twórczej, która zawsze prowadziła nas w przestrzenie wolnej, pozbawionej cenzury myśli.

Miejmy nadzieję, że niezapomniane spotkanie w Toronto nie zakończyło się tylko wspólnym odśpiewaniem ciągle aktualnej piosenki "Żeby Polska była Polską" i będzie trwało dalej. Jak powiedziała bowiem na spotkaniu Ewa Stankiewicz: powinniśmy docierać z informacją do ludzi, wspierać istniejące niezależne media, a także powoływać własne - nawet nieprofesjonalne, ale kierujące się wiernością prawdzie i faktom. Powinniśmy zrobić burzę mózgów, zbierać się i naradzić, co możemy dzisiaj zrobić dla Polski.

"Jedno jest pewne, jeśli nie kiwniemy palcem – myśląc że inni mogą więcej, są do tego powołani, co ja mogę – więc jeśli KAŻDY, kto widzi co się dziej nie włączy się do pracy – stracimy państwo – tak już się działo w historii."

Wywiad z Ewą Stankiewicz:
http://marszpolonia.com/2012/10/03/demokracja-nie-jest-utopia-ewa-stankiewicz-w-kanadzie/

Brak głosów