Mogiły powstańcze. Powstanie Styczniowe mogiła w Kodniu.
Mogiła wykonana z granitu. Płyta z napisem i orzeł. Napis na tablicy nagrobnej:
SKORO BÓG PODZIELIŁ LUDZKOŚĆ NA NARODY, DAJĄC KAŻDEMU Z NICH PEWNE ODRĘBNE CECHY, KAŻDY WIĘC NARÓD RÓWNE MA PRAWO DO SWEGO ISTNIENIA JAKO NIEZALEŻNA JEDNOSTKA ROZWIJAJĄCA ZE SWOBODĄ ZUPEŁNĄ TĘ MYŚL, KTORĄ STWÓRCA W JEJ ŁONIE ZŁOŻYŁ. UMIŁOWANIE OJCZYZNY I PONOSZENIE DLA NIEJ NAJWIĘKSZYCH OFIAR - TO NIE WYBÓR, A OBOWIĄZEK ODZIEDZICZONY W TESTAMENCIE NASZYCH OJCÓW - ROMUALD TRAUGUTT
Już od wczesnych godzin porannych 22 stycznia 1863 roku w różnych miejscach na ziemiach polskich zbierali się ludzie. Wyciągali z ukrycia broń, szykowali kosy, czekali na rozkazy.
23 stycznia 1863 roku rozegrała się w Kodniu bitwa, w której 250-osobowy oddział powstańczy, złożony głównie z drobnej szlachty podlaskiej, pod wodzą byłego oficera wojsk carskich Nęckiego (Nenckiego), rozgromił rosyjski park artylerii. Powstańcy uderzyli na Kodeń jak burza. Zadali Rosjanom znaczne straty, zdobyli broń i pieniądze, biorąc do niewoli 80 żołnierzy. Na miejscowym cmentarzu pochowano sześciu powstańców poległych w tych walkach.
Tak pisze w swych pamiętnikach powstańczych dowódca z Podlasia Roman Rogiński: „Przybyłem do Tuczny, gdzie zastałem Nęckiego, który w nocy 22 uderzył na Kodeń. Rosjanie byli nieprzygotowani. Wystrzałem z pistoletu powalił żołnierza na odwachu i sam uderzył w bęben na alarm, dając znak żołnierzom do odwrotu. Szlachta tymczasem rzuciła się kosami na postój i zdobyła odwach. Rosjanie rozbiegli się ze swym komendantem, tak że Nęcki zabrał ze 300 karabinów, wprawdzie starych, przerobionych ze skałkowych, lecz zawsze z bagnetami! Więc było już trochę broni palnej, przy tym zabrał mnóstwo gotowych ładunków i, co było najważniejsze, wziął przy tym do niewoli 80 żołnierzy, których zaprowadził do Tuczny.”
Artykuł ukazał się w gazetce Myśl Praska
link do gazetki: http://warszawa.prawicarzeczypospolitej.org/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=7&Itemid=138
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 4013 odsłon
Komentarze
Moment wybuchu powstania byl spiskiem Zydow z caratem
Ukryty komentarz
Komentarz użytkownika wilk na kacapy został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..
16 Stycznia, 2013 - 22:50
byl jka najbardziej niekorzystny dla Polakow odgraly emocje anie zdrowy rozsadek.
Polacy zawirzyli doradcom rzydowkim ktorzy przesiakneli do elipowstanczych.Brak broni byl jedna z podstaw kleski.Zydowscy zdrajcy Polski zostali za to nagrodzeni od Cara.250tys. najlepszych Polakow zostalo zeslanych w glab Rosji skad niewielu powrocilo.
Zgrabione przez Cra majatki powstancze zostaly dane lub za bezcen sprzedane Zydom ktorzy przyczynili sie do upadku powstania.Od tego czasu Zydzi stali sie wlascicielami kamienc dworkow czy ziemi.To o te dobra w tej chwili upominaja sie organizacje zydowskie o dobra zdrajcow V kolumny.
wilk na kacapy
17 Stycznia, 2013 - 08:20
Jan Bogatko
...żydzi nie mieli w Rosji (czyli w Polsce) wówczas prawa nabywania ziemi; beneficjantami byli głównie Rosjanie.
Do powstania musiało dojść w tym okresie, a nie w innym (m.in. branka) i to była nasza, szlachecka, czyli polska sprawa.
Pozdrawiam,
Jan Bogatko
Wydawalo mi sie zawsze ze jesli jakis dom stoi to na ziemi ,
Ukryty komentarz
Komentarz użytkownika wilk na kacapy został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..
18 Stycznia, 2013 - 05:57
a nie w powietrzu i ze teren do niego przylegly zzeby dojechac tez jest ziemia tak ze jak najbardziej Zydzi w nagrode za zdrade Polski od Cra dostali obok kamienic domow i dworkow tez i ziemie przylegla nie moawa tu o hektarach ale zawsze jakas ziemia.
Mysle ze pan zapomnial o udziale Kronenberga.
Tu daje link do jednego ze zrodel opisujacych niechlubny udzial Zydow w Powstaniu Styczniowym.Zreszta nie dziwi mnie fakt niecheci do wspominania i omawiania tego tematu w ostatnich czasach za PRLu i teraz.
Sporo o tym pisal Dmowski dlatego sie tez jego za to atakuje miedzyinymi.
http://myslnarodowa.wordpress.com/2012/08/24/zydzi-powstanie-styczniowe-antypolski-wymiar/
To ze powstanie bylo sprowokowane w najbardziej korzystnym momencie dla Cra to nie ulga kwesti jak i to ze powstancy nie dysponowali nawet w minimalnym stopniu broni jak mogli by sie przeciwstawic okupantowi.
Źle oceniony komentarz
Komentarz użytkownika Anvelsleben nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.
Przydałby się Wilk na prusaki i pruskie pachołki18 Stycznia, 2013 - 12:38
Powstanie Styczniowe to operacja pruskiego wywiadu, działającego w oparciu o wrogich Polakom rezydentów-Żydów - i polskich naiwnych konspiratorów pokroju Bobrowskiego. Operacja ta miała na celu po pierwsze - uniemożliwić zawiązanie sojuszu francusko-rosyjskiego, który mógł przeszkadzać w zjednoczeniowych planach Bismarcka. Po drugie - po raz kolejny wbić klin między Polaków i Rosjan, bo wobec złagodzenia kursu przez carat Polacy mogliby ponownie podnieść sprawę scalenia ziem polskich w przypadku wojny rosyjsko-pruskiej. Oczywiście to godziło w żywotne interesy Prus. Zalecam więc Panu stosowanie podejścia cui prodest - niekiedy zamiast wilkiem na kacapy trzeba być wilkiem na prusaki (i ich obcych etnicznie pachołków). Bismarck zgarnął całą pulę, co przypieczętowała konwencja Anvelslebena. Rosja na tym traktacie straciła, bo do pokonania powstania nie potrzebowała niczyjej pomocy, zaś konwencja związała jej ręce w sprawach europejskich, co szybko wykorzystał Bismarck w kwestii holsztyńskiej i szlezwickiej.
Palmer...
18 Stycznia, 2013 - 12:59
...nie wygłupiaj się :-)))!
Powstanie
17 Stycznia, 2013 - 08:25
Jan Bogatko
...Autorowi "10" za nie czytany temat. A tu podobno prawica? I jedna uwaga: nie było wśród szlachty podziału na drobną i niedrobną w sensie prawnym. Ten podział czcili komuniści; drobna szlachty - niemal proletariat, niedrobna - krwiopijcy.
Pozdrawiam,
Jan Bogatko
Prawica Rzeczypospolitej
17 Stycznia, 2013 - 12:31
Gazetka Myśl Praska to kwartalnik pomysł wydania specjalnego przyszedł mi niedawni. Tematy prawie wszystkie sam opracowywałem, przekopałem tony materiałów. W ciągu kilku dni napisałem artkuły dodałem kalendarium obchodów i złożyłem i wydrukowałem. Zdaje sobie sprawę że jest trochę niedociągnięć, ale najważniejsze, że ludzie to wydanie już czytają.
Bo trzeba działać ,a nie gadać.
@woj.sławek
17 Stycznia, 2013 - 10:05
Nazwa tytułowej miejscowości brzmi Kodeń. Taka forma występuje w tekście. A więc tytuł powinien brzmieć: "...mogiła w Kodeniu".
Pozdrawiam
w Kodniu
17 Stycznia, 2013 - 11:29
Przymiotnik od Kodeń (gen. sg. Kodnia i w Kodniu) brzmi
kodeński. Natomiast terenowe nazwy mieszkańców mają postać:
-dla mężczyzny - Kodeniec, dla kobiety - Kodenka.
Gaertner: Gramatyka współczesnego..., s. 275
Podobnie nikt nie powie w "Chodelu" (też w Lubelskiem) tylko w Chodlu.
Pozdrawiam
cui bono
cui bono
@synteticus
17 Stycznia, 2013 - 11:48
Nie wiem. "W Kodniu" mi nie brzmi ;-). Niech się wypowie "ochotnicza policja ortograficzna" czyli @markowa. Albo @proxenia... ;-)
Pozdrawiam
Mogiły powstańcze. Powstanie Styczniowe mogiła w Kodniu.
17 Stycznia, 2013 - 12:14
Tytuł brzmiał: Mogiły Powstańcze
Resztę dodałem w ostatniej chwili dla jasności gdzie się ta mogiła znajduje.
Po tych wszystkich wywodach stwierdzam, że może brzmi to nie gramatycznie. Ale teraz dokładnie wiadomo gdzie się mogiła znajduje.
Napisać złożyć wydać gazetkę to połowa sukcesu, druga połowa to kolportaż. W środę miałem 3 tyś szt. Do niedzieli rozdam prawie wszystko.
@woj.sławek
17 Stycznia, 2013 - 12:27
Komentarz nie dotyczył tekstu, ale nazwy w tekście występującej.
Re: @woj.sławek
17 Stycznia, 2013 - 12:40
Artykuł miał korektę, ale mogłem coś zmienić w trakcie składania. Przyzna się jestem dyslektykiem czy dys-coś i zawsze miałem z tym problemy.
@woj. sławek
17 Stycznia, 2013 - 13:20
Jeśli korektor tak zdecydował, to jego odpowiedzialność ;-).
Ponieważ - jak słusznie zauważyła @markowa - "i bądź tu mądry", to najbezpieczniej było napisać "Mogiła Powstańcza w miejscowości Kodeń" ;-).
Słownik Henryka Gaertnera cyt. przez @synteticusa wypowiada się za odmianą "w Kodniu", ale jest to słownik z roku 1934.
Ja nie wiem, jaka forma jest aktualnie poprawna i obowiązująca. Po prostu "w Kodniu" mi nie brzmi ;-).
Ale jest to w sumie sprawa drugorzędna wobec treści tekstu.
Pozdrawiam
ja jestem Ochotnicza Straż Ortograficzna
17 Stycznia, 2013 - 12:44
ale w gramatycznej kwestii - wg mnie w Kodniu. Odpowiedniki: Solec - w Solcu, Krzemieniec - w Krzemieńcu, ale np. Lubiń - w Lubiniu, Kamień - w Kamieniu. I bądż tu mądry.
Bóg - Honor - Ojczyzna!
Też uważam, że w Kodniu.
17 Stycznia, 2013 - 13:19
I ciekawostka:
Owszem, Lubiń - w Lubiniu, ale Lubin - w Lubinie...
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
Re: Też uważam, że w Kodniu.
17 Stycznia, 2013 - 13:42
Tubylcy też piszą w Kodniu.
http://www.koden.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=13&menu=41&strona=1
@ma
17 Stycznia, 2013 - 14:07
Ja - jako tubylec - jestem warszawiakiem. A nie poprawnym warszawianinem :-)))!!!
Ciekawe, co z krakowiakami? Tymi od górali ;-)?!
Re: Też uważam, że w Kodniu.
17 Stycznia, 2013 - 15:24
Lepsza rzecz: Ostrów Mazowiecka i Ostrów Wielkopolski :-)