Wyrok w procesie Agora kontra Rymkiewicz

Obrazek użytkownika Grzegorzq
Kraj

W dniu 21 lipca 2011 zapadło pierwsze roztrzygnięcie w procesie Agora kontra Rymkiewicz. Sędzia Małgorzata Sobkowicz-Suwińska ogłosiła wyrok:
"Sąd nakazuje Jarosławowi Rymkiewiczowi zamieszczenie w Gazecie Polska na drugiej stronie w ramce, w rozmiarze 15x16 cm, czcionką nie mniejszą niż 14 punktów, w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się wyroku oświadczenia następującej treści:
Oświadczenie Jarosława Marka Rymkiewicza
W wypowiedzi, której udzieliłem w „Gazecie Polskiej" artykuł „Pamięć i Krzyż” z 11 sierpnia 2010 r. sformułowałem nieprawdziwe, obraźliwe zarzuty i sugestie w stosunku do Gazety Wyborczej tym samym w stosunku do będącej jej wydawcą spółki Agora S.A. z siedzibą w Warszawie. Przyznaję, że te stwierdzenia nie miały oparcia w faktach, a jednocześnie mogły narazić Agorę S.A. na niekorzystne konsekwencje w prowadzonej przez nią działalności wydawniczej, a w szczególności na utratę dobrego imienia, wiarygodności, renomy, zaufania niezbędnego do prowadzenia takiej właśnie działalności. Przepraszam Agorę S.A. – wydawcę Gazety Wyborczej za udzielenie tej wypowiedzi godzącej w jej dobre imię i wiarygodność w opinii publicznej. Niniejsze oświadczenie składam w następstwie przegranego procesu sądowego. Jarosław Marek Rymkiewicz.
Zasądzam od pozwanego na rzecz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, Zakład dla Niewidomych w Laskach kwotę 5000 zł. Upoważnia powódkę Agora S.A. do umieszczenia oświadczenia w punkcie pierwszym wyroku na koszt pozwanego Jarosława Rymkiewicza w przypadku nie umieszczenia oświadczenia w zakresie i terminie jak w punkcie pierwszym wyroku. Oddala powództwo w pozostałym zakresie. Zasądza od pozwanego Jarosława Rymkiewicza na rzecz Agora S.A. 1210 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania w sprawie."

Ogłoszenie wyroku skutecznie zakłócił p. Jan Kossakowski – „Obrońca Krzyża”.

Oświadczenie Jarosława Marka Rymkiewicza wygłoszone po opuszczeniu Sali rozpraw:

„Wolność słowa będzie teraz w Polsce ograniczana, ale Wy moi drodzy nie zważajcie na to. Mówcie dalej, co chcecie. Pamiętajcie, że jesteście wolnymi Polakami. Gazeta Wyborcza nie będzie nami rządzić. Zarządowi Gazety Wyborczej i redaktorom Spółki Agora chcę przypomnieć stare polskie przysłowie: „Musi to na Rusi, a Polsce jak kto chce”. Nie zmusicie nas do milczenia, Rusi tu nie będzie.”

Brak głosów

Komentarze

Po pierwsze: Panie Grzegorzu, dzięki takim blogerom jak Pan, portal niepoprawni.pl zyskuje nie tylko dodatkową wartość publicystyczną, ale także informacyjną. Nie ma takiej kompletnej relacji ani na Nowym Ekranie, ani na salonie o mainstreamowych mediach nie wspominając.

Po drugie: sprawa jest oburzająca, ale może to i lepiej, że z konsumpcjonizmu wyrywa nas powoli nie tylko bieda ale i autentyczne zagrożenia duchowe, które przebijają się do naszej świadomości.

Sznur konopny czeka pod łóżkiem!

---
A na drzewach, zamiast liści...

Vote up!
0
Vote down!
0

---
A na drzewach, zamiast liści...

#171693

Dziękuję za komplementy. Postaram się na nie zasłużyć. Sprawa jest dla nas hańbą, jeśli nie wybronimy Poety - cóż będziemy warci. Film jest przydługi. Niebawem podmienię wersję na poprawną.
Pozdrawiam,
Grzegorz

Vote up!
0
Vote down!
0
#171698

Panie, jakie komplementy? To jest kawał dziennikarskiej roboty, jakiej nam w Polsce brakuje!

Rymkiewicz duchowo tylko na tym zyska, jako artysta broniący prawdy i wolności słowa, ma szansę zaświecić przykładem kolejnym. gazetowyborczowe odstraszanie może mieć efekt uboczny albo - jak Bóg da - efekt bumerangu. Wyjdzie z tego dobro, ale oczywiście nie samoistnie, tylko temu dobru trzeba pomóc.

---
A na drzewach, zamiast liści...

Vote up!
0
Vote down!
0

---
A na drzewach, zamiast liści...

#171699

O ile wiem wiele nauk humanistycznych zyje z porownan, to podstawowe narzedzie pracy np.historyka, etyka, prawnika itd. Nie mowiac juz o publicystyce czy sporze politycznym. Czy nazywanie mnie oszlomem, bydlem itd. nie narusza moich dobr osobistych. Rozumiem, ze od tej chwili nie bedzie wolno mowic , ze Adolf Hitler byl jednym z najwiekszych zbrodniarzy w historii ludzkosci, bo moze to naruszac dobra osobiste jego potomkow.

 

Pytanie: a moze zaczac prowadzic liste "pro systemowych" sedziow, z sentencjami wydanych przez nich wyrokow wraz z uzasadnieniem oraz adresem sadu i adresem domowym. Niech wejda od "panteonu polskiej jurisprudencji" razem z Zarako-Zarakowskim, Wolanska,  Michnikiem itd. ? 

Vote up!
0
Vote down!
0
#171701

Z ostatnim też tak zrobilismy, to jest bardzo ważna informacja.

Z uszanowaniem

Redakcja portal.arcana.pl

Vote up!
0
Vote down!
0

Redakcja portal.arcana.pl

#171702

http://www.youtube.com/watch?v=tf3k0-TwwlI

Vote up!
0
Vote down!
0
#171704

wbrew wszystkiemu to agora jest stroną przegraną, a moralnie pan Rymkiewicz rośnie w siłę

Vote up!
0
Vote down!
0
#171705

Grzegorzu, wielki szacunek za Twoją pracę.
Śledzimy ten żenujący proces o wolność słowa w Polsce na
http://hej-kto-polak.pl/wp/?p=3629

Twoje filmy i szybkość ich zamieszczania są cennym uzupełnieniem.

Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#171706

gość z drogi

dzięki serdeczne za RELACJĘ z pierwszej ręki,to naprawdę świetna robota

re wyroku,mam nadzieję,ze po pisemnym uzasadnieniu,prawnicy w imieniu POETY

odwołają się od owego "werdyktu"

gratuluję "sendzinie" ciekawe,czy ma poczucie tego co zrobiła

Poeto,jesteśmy z Tobą

panie Grzegorzu,jeszcze RAZ dzięki za przekaz

10

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#171709

"czerwona sprawiedliwość". A swoją drogą, czy sędzina nie jest spokrewniona z czytelniczką tory, Wolińską. Bardzo podobna i ona i wyrok!.

Vote up!
0
Vote down!
0
#171713

Jan Bogatko

...za wolność słowa. Uważam, że nowy rząd będzie musiał przeforsować ustawę, zabraniającą mediom wytaczanie procesów krytykom.

Pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#171719

Orzeczenie sądu okręgowego w Warszawie wobec prof. Jarosława Marka Rymkiewicza jest kolejnym etapem ograniczania wolności słowa. Po usunięciu z mediów publicznych dziennikarzy krytycznych wobec władzy, próbach przejmowania i zastraszania mediów prywatnych, przyszedł czas na przemoc sądową. W ostatnim okresie pojawiło się wiele kontrowersyjnych decyzji sądów wobec dziennikarzy i polityków opozycji. Po raz pierwszy w wolnej Polsce sądzono poetę. Potężny koncern medialny sympatyzujący z obozem władzy spowodował skazanie człowieka, którego życiowy dorobek powinien być dumą dla każdego Polaka i każdego utożsamiającego się z dorobkiem kulturalnym Europy.

Przed wydaniem wyroku sąd pozwolił na publiczne poniżenie poety, kiedy to adwokat wydawcy "Gazety Wyborczej" wypominał profesorowi Rymkiewiczowi jego pochodzenie. W ustnym uzasadnieniu orzeczeniu sądu znalazło się stwierdzenie, które musi poruszyć każdego kochającego wolność słowa. Winą profesora Rymkiewicza jest to, że wypowiadał się niezgodnie z zadanym mu przez dziennikarza tematem.

Procesy o ochronę dóbr osobistych zawsze budzą silne kontrowersję, bo stwarzają ryzyko cenzury. Ochrona dóbr nigdy jednak nie może być pretekstem do narzucania ludziom przedmiotu dyskusji. Ta skłonność zarówno władzy, w tym władzy sądowniczej, wynika, z przenikania do naszego życia komunistycznej mentalności państwa totalitarnego. Sądy nie są po to, by poprawiać ludzkie poglądy, ale by chronić prawa.

Dzisiaj sąd naruszył jedno z najbardziej podstawowych praw do swobody wypowiedzi. Ci, którzy to sprawili, biorą na siebie odpowiedzialność za niszczenie życia publicznego w Polsce i oddalanie naszego kraju od tego co tkwi w fundamentach Europy.

Każdego zapraszamy do poparcia listu. Podpisy z imieniem i nazwiskiem prosimy wysyłać na adres: poparcie@niezalezna.pl

Rozwojowa lista sygnatariuszy:http://niezalezna.pl/13551-list-otwarty-w-sprawie-prof-rymkiewicza

Vote up!
0
Vote down!
0
#171725

to już najwyższy czas...

= >>bez światłocienia<<

Vote up!
0
Vote down!
0

 
=
&gt;&gt;bez światłocienia&lt;&lt;

#171757

mam nadz. Rymkiewicz sie jej nie przestraszy-

inna sprawa to konsekwencje-

finansowe czy może nawet więzienne..?

czeka nas chyba kolejna zrzutka (na grzywne ) dla patrioty

 

= >>bez światłocienia<<

Vote up!
0
Vote down!
0

 
=
&gt;&gt;bez światłocienia&lt;&lt;

#171761

czekam na nr konta.Tyle mogę zrobić.
Hańba,to za mało powiedziane.

Vote up!
0
Vote down!
0
#171796

Polska dla Polaków!

Nie dla zdrajców,

złodziei i łajdaków.

-----------------------

Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

Vote up!
0
Vote down!
0

Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

#171858

Gazeta Polska - video http://vod.gazetapolska.pl/300-rymkiewicz-skazany

Dzisiaj sąd naruszył jedno z najbardziej podstawowych praw do swobody wypowiedzi. Ci, którzy to sprawili, biorą na siebie odpowiedzialność za niszczenie życia publicznego w Polsce i oddalanie naszego kraju od tego co tkwi w fundamentach Europy. Każdego zapraszamy do poparcia listu. Podpisy z imieniem i nazwiskiem prosimy wysyłać na adres: poparcie@niezalezna.pl LIST OTWARTY W SPRAWIE PROF. RYMKIEWICZA

 

Swoje poparcie można zadeklarować przesyłąjąc mejl z imieniem i nazwiskiem na adres: poparcie@niezalezna.pl

Pozdrawiam PS

Vote up!
0
Vote down!
0
#171898

gość z drogi

są petycje,które Muszą byc podpisane,nie ze wierze w ich skuteczność,

ale Dlatego, by

"rzadzący" wiedzieli ,iż nie mają mojej zgody NA bezprawne działania, nie po TO walczylismy przed laty o Wolność słowa,by dzisiaj Gazety,typu mieszadło

zamykały nam usta,wszystkich nie zamkną,kiedyś było nas DZIESIĘC Milionów

podpiszmy wiec Listę Obecności kolejny RAZ, w słusznej sprawie

dycha

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#171907