BIEDA albo UBÓSTWO

Obrazek użytkownika dirtyman1960
Kraj

 

 

W krainie powszechnej szczęśliwości, w trakcie przygotowań do eurokokopiłkoszału, z końcem maja 2012 pojawił się raport GUS  "Ubóstwo w Polsce w 2011 r." sporządzony  na podstawie badań budżetów gospodarstw domowych.

www.stat.gov.pl/gus/5840_8292_PLK_HTML.htm  z tej strony pobrać można plik PDF zawierający szczegółowe wyniki badań GUSu przygotowane do przedstawienia na konferencji prasowej. Materiał nieduży - 18 stron - i warto je przeczytać.

Pozwolę sobie zacytować samo podsumowanie:


Po okresie spadku w latach 2006-2008, a następnie paroletniej stabilizacji, w 2011 r. odnotowano wzrost poziomu zagrożenia ubóstwem skrajnym w Polsce
. Zwiększenie się odsetka osób znajdujących się poniżej minimum egzystencji mogło być związane m.in. z realnym wzrostem granicy ubóstwa skrajnego przy jednoczesnym realnym spadku dochodów i wydatków gospodarstw domowych. Średnioroczne wartości koszyków minimum egzystencji w 2011 r. wzrosły średnio od 5,8 do 6,1%, w zależności od typu gospodarstwa, przy inflacji (wskaźnik CPI) na poziomie 4,3%2.

Brak zmian nominalnej wartości granic ubóstwa ustawowego od 2006 roku spowodował, że w ubiegłym roku wartość wskaźnika zagrożenia ubóstwem skrajnym była wyższa niż wskaźnika zagrożenia ubóstwem ustawowym.

Zarówno wysoka stopa ubóstwa, jak i jej wzrost w 2011 roku dotyczyły przede wszystkim osób zamieszkałych na wsi oraz w małych miastach, liczących do 20 tysięcy mieszkańców.

Podobnie jak w latach poprzednich, ubóstwem zagrożeni byli przede wszystkim mieszkańcy gospodarstw domowych z osobami bezrobotnymi (zwłaszcza wtedy, gdy głowa gospodarstwa domowego miała niski poziom wykształcenia), osób niepełnosprawnych oraz rodzin wielodzietnych.

W wymiarze terytorialnym zasięg ubóstwa był największy w regionach wschodnim i północnym, a w szczególności w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i świętokrzyskim.

 

Są to dane tyczące się tylko i wyłącznie ubóstwa. Dane tyczace się biedy są równie zatrważające. Z ciekawszych informacji związanych z tematyką biedy i zubożenia społeczeństwa dodać można:

W kwietniu liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 2,07 mln - jak podał GUS

Rząd zamierza wprowadzić podatek katastralny, prawdopodobnie będzie wynosił  1 proc. wartości nieruchomości rocznie o czym donoszą ostatnio wszystkie media niezalezna.pl/30336-podatek-wprowadzany-na-skroty

Wnioski każdy wyciągnąć powinnien sobie sam, dodam tylko,  że status materialny co drugiego Polaka określa słowo BIEDA albo UBÓSTWO.

 

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Proszę przeczytać ten artykuł : Anglia żałuje otwarcia rynku pracy dla Polaków to chyba nie trzeba tego komentować.

W Polsce jest bardzo ciężka sytuacja ekonomiczna wielu Polaków

Cytat z bham.pl

"Głęboko niepokojąca jest sytuacja, w której w kluczowych dla gospodarki gałęziach przemysłu, w budownictwie czy rolnictwie działają agencje pośrednictwa pracy zatrudniające nie mówiących po angielsku Polaków pracujących za miskę zupy. Ale to jeszcze nic, już niedługo zaraz po bankructwie Polski przyjedzie następna grupa Polaków. Wtedy to dopiero będzie cyrk na kółkach."

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#269160