Msza w dniu Święta Niepodległości

Obrazek użytkownika Maria Kowalska
Blog

W dniu 11 listopada, o godzinie 12, w archikatedrze warszawskiej odbyła się uroczysta Msza św. za Ojczyznę, sprawowana z intencją Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę: „Z Maryją, Królową Polski, módlmy się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, o wypełnienie Jasnogórskich ślubów narodu”.

Msza rozpoczęła się z drobnym opóźnieniem wywołanym…zbyt duża liczbą przybyłych osób. Pierwotnie Eucharystia miała być sprawowana przy grobie Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego. Jednakże tuż przed godz.12, ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry, wyraził ogromne zaskoczenie ilością wiernych  i w związku z tym zdecydował, że Msza celebrowana będzie przy ołtarzu głównym.

Głównym celebransem był ks. infułat Jan Sikorski, ojciec duchowny archidiecezji warszawskiej, wieloletni proboszcz Parafii Św. Józefa na Kole, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W Liturgię wprowadził wiernych ks. Łukasz Kadziński, zagrzewając do modlitwy i poruszając uczucia patriotyczne. Oklaski rozległy się po odczytaniu przez tego młodego kapłana słów Prymasa Tysiąclecia:

Dla nas po Bogu największa miłość to Polska! Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej ojczyźnie i narodowej kulturze polskiej. Będziemy kochali wszystkich ludzi na świecie, ale w porządku miłości. Po Bogu więc, po Jezusie Chrystusie i Matce Najświętszej, po całym ładzie Bożym nasza miłość należy się przede wszystkim naszej ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze, z której wyrastamy na polskiej ziemi. I chociażby obwieszono na transparentach najrozmaitsze wezwania do miłowania wszystkich ludów i narodów, nie będziemy temu przeciwni, ale będziemy żądali, abyśmy mogli żyć przede wszystkim duchem, dziejami, kulturą i mową naszej polskiej ziemi, wypracowanej przez wieki życiem naszych praojców.

Wbijamy w ziemię polską głazy zasad moralnych i religijnych, po których można bezpieczną stopą przyjść do upragnionej, lepszej przyszłości. Te głazy to krzyż i Ewangelia, to służba Kościoła, miłość, ofiara i szacunek dla człowieka, to obrona praw ludzkich, ilekroć zajdzie tego potrzeba. Kościół święty, i w dziejach ludzkości, i w naszej ojczyźnie jest właśnie taki. Idziemy więc po kamieniach milenijnych, po tych Bożych światłach, od Dubrawy, Mieszka, świętego Wojciecha, Bolesława Chrobrego, od Gniezna, Krakowa, Wrocławia, Kołobrzegu, od Stanisława i Jadwigi aż po krzyż króla Zygmunta na placu Zamkowym w Warszawie i wołamy wszystkim, że trzeba raczej Boga słuchać aniżeli ludzi. To, czego nam dzisiaj potrzeba, dzieci Boże, to odwagi i męstwa. Nie tylko my – biskupi, ale i wy – rodzice, macie obowiązek upominać się o uszanowanie waszej pracy, waszego sumienia i waszej wolności, prawa do wypoczynku świątecznego, do wychowania chrześcijańskiego waszych dzieci i młodzieży, do sprawiedliwej zapłaty. Jest to wasz moralny obowiązek. Jeśli liczycie, że zrobią to biskupi, a wy jesteście wolni, to wybaczcie, ale jest to zwykłe tchórzostwo i brak odwagi, co jest największą szkodą w życiu i współżyciu społecznym. Obywatel zastrachany, tchórzliwy, milczący wyrządza największą krzywdę nie tylko sobie, ale i tym, którzy nim kierują.

Kazanie na temat polskiego patriotyzmu wygłosił ksiądz prałat Józef Maj, proboszcz najstarszej parafii warszawskiej – św. Katarzyny na Służewie. Zachęcił również w nim do przyłączenia się do modlitwy w ramach Krucjaty. Po Mszy świętej, kapłani, służba liturgiczna i wierni, przy śpiewie „Boże, coś Polskę” udali się do kaplicy bocznej, gdzie przy grobie Prymasa Tysiąclecia modlili się o jego rychłą kanonizację, jak również o kanonizację jego poprzednika, prymasa Augusta Hlonda. Również w tamtym miejscu ks. infułat Jan Sikorski odmówił „dziesiątkę” różańca z intencją Krucjaty Różańcowej.

Msza zakończyła się przed godziną 14. Archikatedra warszawska była wypełniona, szacunkowo przybyło ponad 1000 osób. Zachęcamy osoby, które posiadają ciekawe zdjęcia lub nagrania z tej uroczystości do przysyłania ich na adres sekretariat@krucjatarozancowazaojczyzne.pl lub o kontakt telefoniczny 532 998 998.

Tekst ze strony Krucjaty.

Do Krucjaty przystąpić można online:

http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl/deklaracja/

 

Brak głosów

Komentarze

przykro bylo patrzec na te paredziesiat wiernych w Kosciele !
Kto to tak zorganizowal ? Dlaczego nie zostalo to przez internet upowszechnione ?
Z organizacji "kolejowe trzy" !
richo

Vote up!
0
Vote down!
0

richo

#200332