Argumenty propagandystów EJ od lat te same

Obrazek użytkownika Mirosław Dakowski
GospodarkaNormal
0
21


false
false
falseMicrosoftInternetExplorer4
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

Argumenty propagandystów EJ od lat te same

Mirosław Dakowski

 

Przecież zasoby kopalne się wyczerpują!

Pogląd, że „zasoby kopalne się zauważalnie wyczerpują” jest anachroniczny. Przy stałym wzroście zużycia nośników rośnie też ilość lat, na jakie starczą poznane i udokumentowane (dla danego roku analizy) zasoby tak ropy, gazu, węgla, jak i piasków i skał bitumicznych czy hydratów metanu. Por. np. ciągle aktualny artykuł Wojny o energię opublikowany w paru czasopismach, który najłatwiej znaleźć na stronie www.Dakowski.pl , lub argumenty i odnośniki w książce „Energetyka dla użytkowników i sceptyków” (Dakowski, Wiąckowski, tamże). Na podstawie takich danych można śmiało stwierdzić, że tak znaczne zmniejszenie zasobów dostępnych węgla w Polsce (z trzystu lat przy obecnej eksploatacji do 30-50) jest świadomie popełnioną zbrodnią rządzących.

 

Ale elektrownie jądrowe nie emitują CO2...

Od lat domagamy się, ciągle bezskutecznie:

Przed podjęciem decyzji politycznych i finansowych na temat EJ w Polsce konieczne jest zbadanie zasadności roli CO2 w zmianach klimatu, oraz antropogennych przyczyn efektu cieplarnianego. Rola trzech postaci wody (lód, płyn i gaz) to, według poważnych badań, więcej niż 95% udziału w Efekcie Cieplarnianym, a rola działalności człowieka jest więcej niż wątpliwa. Wygląda na to, że podatek od CO2 jest bezczelną formą rabunku krajów, w tym Polski.

 

Czy Ej to najtańszy sposób zaspokojenia głodu energetycznego?

Przed konferencjami promocyjnymi na temat EJ konieczne jest zorganizowanie konferencji naukowych, t.j. z referatami ew. koreferatami przedstawiającymi pełną gamę argumentów, tak technologicznych, jak ekonomicznych oraz dotyczących bezpieczeństwa. Takich w Polsce NIE MA.

            Na świecie, przy podejmowaniu decyzji kapitałochłonnych, szeroko stosuje się metodę "least cost analysis" - ANALIZY NAJMNIEJSZYCH KOSZTÓW. Polega ona w przypadku energetyki na tym, że określa się koszty uzyskania jednej kilowatogodziny z różnych nośników energii, jak też poprzez różne technologie poszanowania energii. Dla przykładu: w transporcie miejskim chodzi o ilościowe porównanie zalet i wad tak różnych rozwiązań, jak: metro, szybki tramwaj, autobusy w porównaniu z samochodami i budową podziemnych garaży, czy parkometrami, aż po zastąpienie części transportu miejskiego sprawnymi faxami i pocztą elektroniczną czy też siecią dróżek rowerowych. "Ustawia się" te sposoby od najniższych kosztów do najwyższych - i realizuje głównie te pierwsze. Koniecznym jest uwzględnienie przy analizie kosztów czynników traktowanych ciągle jeszcze jako "zewnętrzne": n.p. zdrowia i życia ludzi po ew. katastrofie.

 

A jak wygląda zapotrzebowanie na energie elektryczną?

Moce szczytowe a moce podstawowe:

   W "Raporcie w sprawie Elektrowni Jądrowej Żarnowiec (Zespół Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki , t.zw. Zespół Wierusza) pisaliśmy już w 1990 r.:

            Należy podkreślić sprawę często przemilczaną w ekspertyzach i publicznych wypowiedziach niektórych ekspertów. Gospodarka Polski od lat ma głównie kłopoty z brakiem mocy szczytowych elektrowni, zwykle w grudniu i styczniu, a nie z zaspokojeniem potrzeb energetycznych. Tymczasem elektrownie na węglu brunatnym oraz elektrownie jądrowe należą do urządzeń pracy ciągłej, dostarczających podstawową, nieelastyczną część energii elektrycznej. Do elektrowni zaspokajających potrzeby szczytowe należą elektrownie opalane gazem lub olejem opałowym.

            W skali kraju konieczne jest podwójne zróżnicowanie źródeł energii. Z jednej strony konieczne jest zróżnicowanie nośników energii pierwotnej. Z drugiej zaś zróżnicowanie krajów, z których te nośniki importujemy.

            Z żalem stwierdzam, że profesorowie i publicyści pałający miłością do energetyki jądrowej nigdy nie odpowiedzieli na pierwszą z powyższych uwag. Zaś w sprawie zróżnicowania źródeł, dwadzieścia ubiegłych lat możemy uznać za zmarnowane; nie było żadnych spójnych wysiłków rządów w tym kierunku. Natomiast w sprawie trzeciej - braku zróżnicowania kierunków - popełnione w tym dwudziestoleciu błędy strategiczne ważą na naszej niezawisłości gospodarczej.

 

Jaka więc jest alternatywa?

   Znów, jak przed paru laty, oraz przed ćwierć wiekiem (np. po Czarnobylu!!) na łamach prasy lansowany jest pogląd, że alternatywą do brudnej i drogiej energetyki węglowej jest nowoczesna i coraz bezpieczniejsza (nowe "generacje"!) energetyka jądrowa. I to ośmielają się mówić na tle zdjęć z plonącej Fukushima!

   W kraju rządzonym przez rozsądnych ludzi prawdziwe kryteria wyboru byłyby inne. Powtarzam je: Z jednej strony - zmniejszenie energochłonności oraz rozwinięcie i użycie przyjaznych środowisku (i naszej kieszeni!) energii odnawialnych. Z drugiej zaś – rozważenie budowy elektrowni węglowych czy jądrowych. Ten drugi kierunek potrzebuje centralnego sterowania oraz armii nie odpowiadających później za swe decyzje urzędników. Ten pierwszy zaś kreuje dużą ilość tanich inwestycyjnie miejsc pracy oraz umożliwia powstawanie małych, rozproszonych źródeł energii, przynoszących niezależność energetyczną i finansową poszczególnym ludziom.

 

A KOSZTY?

Trzeba ciągle przypominać, że niepewność co do realnych kosztów produkcji 1 kWh energii "jądrowej" wyszła na jaw przy prywatyzacji energetyki brytyjskiej na przełomie lat 80-ych i 90-tych. Optymizm rządowych ekspertów oceniał koszt produkcji jednej kilowatogodziny energii elektrycznej na odpowiednik ok. 3-4 centów amerykańskich, a więc poniżej kosztów produkcji z węgla kamiennego. Przedsiębiorcy kupujący energetykę brytyjską ocenili jednak ten koszt na 16 centów - i elektrowni jądrowych nie kupili.

 

A przecież jest przykład Francji !

            Często podaje się przykład Francji, która opiera swą produkcję energii elektrycznej w 75-82% na reaktorach jądrowych. [Te "procenty" zależą od pogody: poziom wód w rzekach często ogranicza chłodzenie czyli moc, a z drugiej strony temperatura zewnętrzna warunkuje zapotrzebowanie]. Rzadziej można jednak przeczytać, że zadłużenie EdF (Electricite' de France) związane z budową energetyki jądrowej wynosiło w 1990 r. odpowiednik 42 miliardów dolarów, a więc było zbliżone do ówczesnego długu post-PRL-owskiego. Pozatem decyzja de Gaulle'a była decyzją strategiczną, mającą na celu  uniezależnienie  Francji od arabskiej ropy i szantażu. Koszty nie były więc tak istotne.

            Pamiętajmy też, że po rozpadzie Związku Sowieckiego i po bankructwie jego przemysłu wojskowego państwa atomowe (i rakietowe) mają ogromny nadmiar plutonu i U235. W samej Rosji znajduje się obecnie przeszło 160 ton czystego plutonu, przydatnego do celów wojskowych. A reaktory produkują go dalej. Na przykład w podziemnym (dosłownie i w przenośni) mieście Krasnojarsk-26 (częściowo i na krótko odtajnionym w 1992 roku) pracują i produkują pluton reaktory ze zwierciadłem grafitowym, będące prototypami (!!) reaktorów RBMK (Czarnobyl).

 

Gdzie, jak i za ile będzie składowane paliwo?

            O tym, gdzie, jak i za ile będzie składowane wypalone paliwo, ile realnie kosztować będzie zabezpieczenie na wieczne czasy zużytego reaktora, zwolennicy koncepcji jądrowej nie wspominają. Nieznany mi jest sposób uwzględniania kosztów śmierci dziesiątków tysięcy górników rud uranowych i pracowników zakładów wzbogacania uranu i oczyszczania plutonu. A koszty chorób? W analizie takiej muszą pozatem być jawnie uwzględniane tak koszty inwestycyjne, eksploatacyjne, jak i realne koszty paliwa. Tylko takie 'uogólnione koszty' można i należy porównywać z kosztami produkcji energii z różnych źródeł kopalnych, z energii odnawialnych, czy też z kosztami zwiększenia potencjału energetycznego poprzez poszanowanie energii.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Szanowny Panie. Jak już zacznie Pan liczyc koszty energetyki weglowej, to niech niech zapomni po stronie kosztów doliczyc setki miliardów złotych wydanych na przywileje emerytalne górników.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#148158

Ale nim zacznie Pan liczyć, proponuje odpowiedzieć na moje pytania zawarte pod wczesniejszą notką o energetyce jądrowej.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#148260

Nie jestem specjalistą od atomistyki. Jestem raczej ekonomistką i to w zakresie średnim. Zdecydowanie jednak uważam, że EJ są nam niepotrzebne. Jesteśmy w stanie zabezpieczyć się w energię na długie lata w oparciu o zasoby naturalne (o geotermii jest za cicho).

A jakiekolwiek rozmowy o energii atomowej powinne toczyć się nie tylko w kierunku budowy tychże, ale równocześnie w kierunku składowania odpadów.

Odpowiedź na poniższe zapytania powinniśmy od rządu otrzymać tu i teraz. Nie wtedy gdy wydamy miliardy na budowę i okaże się, że nie mamy składować odpadów.

Cyt."

Gdzie, jak i za ile będzie składowane paliwo?
            O tym, gdzie, jak i za ile będzie składowane wypalone paliwo, ile realnie kosztować będzie zabezpieczenie na wieczne czasy zużytego reaktora, zwolennicy koncepcji jądrowej nie wspominają. Nieznany mi jest sposób uwzględniania kosztów śmierci dziesiątków tysięcy górników rud uranowych i pracowników zakładów wzbogacania uranu i oczyszczania plutonu. A koszty chorób? W analizie takiej muszą pozatem być jawnie uwzględniane tak koszty inwestycyjne, eksploatacyjne, jak i realne koszty paliwa. Tylko takie 'uogólnione koszty' można i należy porównywać z kosztami produkcji energii z różnych źródeł kopalnych, z energii odnawialnych, czy też z kosztami zwiększenia potencjału energetycznego poprzez poszanowanie energii"
Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#148184

gość z drogi

czyli

Gdzie,jak i za ile będzie składowane Wypalone  paliwo

i na tym chwilo poprzestanę..........

dla mnie i dla pokolenia naszych Dzieci i Wnuków.......TO

pytanie POdstawowe

i oczekuję Odpowiedzi tak jak słusznie jest mówiono powyżej....

TU i TERAZ

nie za dwadzieścia parę LAT,ale TERAZ...........

dycha za temat......

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#148195