FUKUSHIMA 1 JAKO STAŁY MOGLINIK NA ODPADY NUKLEARNE
90% światowych 270 000 ton zużytego paliwa jest magazynowane w reaktorach
Japońskie Atomic Energy Society rozważa plan zamienienia elektrowni atomowej Fukushima 1 na stały moglinik na odpady nuklearne z tejże elektrowni.
- Budowa specjalnego mogilnika kosztowałaby tryliony yenów – oświadczył Muneo Morokuzu, profesor polityki środowiskowej i energetycznej z uniwersytetu w Tokio.
Japońskie Atomic Energy Society liczy sobie ponad 7000 naukowców i inżynierów nuklearnych, a zajmuje się rekomendowaniem rządowi właściwej polityki nuklearnej.
- Cały czas zastanawiamy się, jak oczyścić elektrownię Fukushima 1 z odpadów nuklearnych, zaś zbudowanie tam właśnie mogilnika na odpady byłoby niezłym rozwiązaniem – oświadczył Morokuzu, jeden z 50 ekspertów pracujących nad tym tematem. Prace ekspertów nad tym problemem obserwują przedstawiciele TEPCO oraz Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu.
Chociaż w Fukushima 1 nie doszło do wybuchu nuklearnego, tak jak miało to miejsce w 1986 roku w Czernobylu, przecieki radioaktywne ze stopionych rdzeni w trzech reaktorach sprawiły, że katastrofa osiągnęła rangę tę samą, co ukraińska elektrownia tomowa.
20-kilometrowa strefa śmierci wokół Fukushima 1 sprawiła, ze konieczną stała się ewakuacja 50 000 gospodarstw domowych, rzeź zwierząt gospodarskich i zniszczenie zbiorów.
- Tereny o promieniu 30 km od Czernobyla pozostają wciąż strefą śmierci – przypomniał 26 kwietnia, w 25-ą rocznicę katastrofy, Mikoła Kulinicz, ukraiński ambasador w Japonii.
- Lokalna administracja w Fukushimie, oddalonej od Tokio o 220 km na północ, nie ma pojęcia o planach zamiany elektrowni atomowej w mogilnik na odpady nuklearne – oświadczył Hisashi Katayose, przedstawiciel rządu d/s katastrofy w prefekturze Fukushima. Odmówił dalszych komentarzy.
- Zbudowanie mogilnika na odpady nuklearne w Fukushima zajmie co najmniej 10 lat – oznajmił Morokuzu z uniwersytetu w Tokio. TEPCO potrzebuje co najmniej 5 lat na zdekontaminowanie reaktorów, włączywszy w to usunięcie wodoru, aby zapobiec eksplozjom.
Z trzech japońskich tymczasowych mogilników na silnie radioaktywne odpady dwa znajdują się w prefekturze Aomori – na północnym cyplu Honshu w Rokkasho oraz w Sekinehama. Trzeci lezy w Tokai, w prefekturze Ibaraki.
Jako że są tymczasowe, wciąż trwa poszukiwanie lokalizacji na głęboki, podziemny mogilnik, zgodnie z wytycznymi World Nuclear Association z siedzibą w Londynie. Wybór miejsca powinien być zakończony do 2025 roku, a mogilnik otwarty od 2035 roku.
90% światowych 270 000 ton zużytego paliwa jest magazynowane w reaktorach, w większości w 7-metrowej wysokości zbiornikach, takich jak te, które odsłonił wybuch wodoru w Fukushima 1 znosząc dachy reaktorów.
- Trzeba solidnej debaty, zanim podejmie się decyzję, co począć z terenem elektrowni Fukushima – oznajmił Tetsuo Ito, przewodniczący Atomic Energy Research Institute na uniwersytecie w Kinki. – To rząd powinien przejąć odpowiedzialność za tę decyzję.
W ostatnich dwóch tygodniach TEPCO oznajmiła, że pręty paliwowe w reaktorach R1,R2 i R3 prawdopodobnie całkowicie się stopiły. To by się zgadzało z oceną katastrofy przez ekspertów USA we wczesnej fazie kryzysu. Stwierdzali oni wówczas, że katastrofa jest groźniejsza, aniżeli przyznaje to TEPCO.
- Większość prętów paliwowych jest stopiona, a zniszczenia są najrozleglejsze w reaktorze R1, mniej rozległe w R3, a najmniejsze w R2 – oświadczył rzecznik TEPCO, Junichi Matsumoto.
opracowane na podstawie:.
http://search.japantimes.co.jp/cgi-bin/nn20110526x2.html
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 2138 odsłon
Komentarze
... STAŁY MOGILNIK ...
26 Maja, 2011 - 18:12
Cyt." Cały czas zastanawiamy się, jak oczyścić elektrownię Fukushima 1 z odpadów nuklearnych, zaś zbudowanie tam właśnie mogilnika na odpady byłoby niezłym rozwiązaniem – oświadczył Morokuzu, jeden z 50 ekspertów pracujących nad tym tematem. Prace ekspertów nad tym problemem obserwują przedstawiciele TEPCO oraz Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu".
Oczyszczenie elktrowni nie jest takie łatwe i czasochłonne. Domyślam się, że również kosztowne.
Całą historię katastrofy nuklearnej w Japonii powinni poznać zwolennicy EJ.
Pozdrawiam
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków
Stały Mogilnik
26 Maja, 2011 - 18:16
gość z drogi
Ciociababcia,a "nasi" wciąz zapominają,ze Atomówka,to tykająca bomba
i jeszcze odpady radioaktywne przez setki lat
pozdrawiam
gość z drogi
gość z drogi
26 Maja, 2011 - 19:47
Żeby setki! Taki pluton występuje w postaci izotopu 239Pu, powstającego jako produkt naturalnych reakcji jądrowych, oraz cięższego 244Pu. Ten izotop ma okres połowicznego rozpadu ponad 80 milionów lat i jest najcięższym z pierwotnych nuklidów występujących na Ziemi
Pozdrawiam
Sigma
ciociababcia
26 Maja, 2011 - 19:43
Właśnie dlatego staram się informować na bieżąco, co w Japonii się dzieje. Żebyśmy nie wierzyli w te brednie, które nam wmawia rząd.
Pozdrawiam serdecznie
Sigma
włos się na głowie jeży jak słucham tych "genialnych" pomysłów
26 Maja, 2011 - 20:14
- składowali odpady pod dachem a ponoć nie było Fukushimie podwójnego płaszcza ochronnego co od dawna jest już standardem - genialne ;/
- plan składowania odpadów na terenach najaktywniejszych sejsmicznie na globie - genialne ;/
- zaczęli niedługo przed katastrofą ładować jeden z reaktorów w Fukushimie brudnym paliwem MOX - też "genialny" wynalazek ;/
- załadowanie skażonej wody na gigantyczna barkę w celu jej "zdekontaminowania" czytaj zapewne zatopienia daleko od brzegu - genialne ;/ (znowu znajdą na plażach martwe stwory morskie i będą się niezwykle dziwować)
- PRowskie zagrywki "uspokajające" opinię publiczną - ostatni trick - "w Japonii nie można dostać dozymetru, bo w fabrykach je składają ręcznie, więc produkcja zaledwie 2000/dzień" ha ha ha
itd itd
byłem za energetyką jądrową jako czystszą niż palenie miliony ton węgla ale teraz raczej jestem anty- gadki, że w Polsce będzie najnowocześniejsza technologia nuklearna jak tu od 50 lat nawet nie potrafią przedłużyć pohitlerowskiej betonowej autostrady brzmi conajmniej nieprzekonywująco
A może docelową rolą Polski we Wspólnocie pod "światłym przewodem" PO/WSI jest zrobienie z naszej Ojczyzny mogilnika dla całej UE??
co o tym sądzisz/sądzicie?
pzdrawiam serdecznie!
"Nie odzywając się w towarzystwie ryzykujesz uznanie za głupka, odzywając się rozwiejesz wszelkie wątpliwości" O. Wilde
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart
Polon210
26 Maja, 2011 - 20:24
Miód na moje serce, że zmieniłeś zdanie ;)
Obama zapewne będzie nam wciskał elektrownie atomowe Westinghouse, Francja dalej swoje Areva, a Ruskie swoje arcydzieło z Kaliningradu.
A potem już się potoczy po równi pochyłej. Ratunku!
Pozdrawiam serdecznie
Sigma
A potem już się potoczy po równi pochyłej
26 Maja, 2011 - 21:27
A mój sceptyczny mózg zaatakowała straszna myśl, że ani od jankesów, ani od żabojadów i nawet nie od kacapów tylko Endżi wcisnie głupiemu pieskowi salonowemu Tuskowi (sorry, masło maślane wyszło ;) te swoje stare elektrownie co je w "zagłębieniu rury" demontują oooo, tylko nie tooo!!
Lepiej wygrajmy te wybory!!
miłego wieczoru ;)
"Nie odzywając się w towarzystwie ryzykujesz uznanie za głupka, odzywając się rozwiejesz wszelkie wątpliwości" O. Wilde
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart
Polon210
26 Maja, 2011 - 21:48
Może się pożrą między sobą ustalając, kto ma większe prawo wcisnąć nam swój złom ;)
Ale wybory lepiej wygrajmy, bo miłoby byłoby jeszcze trochę pożyć nie świecąc (chyba że przykładem)
Dziękuję i nawzajem miłego wieczoru;)
Sigma
Najbardziej radioaktywny wątek na niepopkach
26 Maja, 2011 - 23:56
i to nie tylko z powodu tematu, ale także z powodu abudancji Polonu210.
Na poważnie. W technice obowiązywała dotychczas zasada, że dopóty nie wykorzysta się do maksimum stosowanej aktualnie technologii, to nie wprowadza się nowej na szeroką skalę. Robi się to w momencie gdy nowa technologia okrzepnie, bo duża skala zwiększa ryzyko sporych strat materialnych, a w przypadku środowiska zwiększa możliwość jego zanieczyszczenia lub skażenia.
tadman
27 Maja, 2011 - 09:09
No coś podobnego! Przepraszam za posądzenie, że mogłes przestac się interesować tematyką nuklearną ;)
Popromiennie pozdrawiam
Sigma
BŁĄD!
27 Maja, 2011 - 07:32
W Czarnobylu nie było wybuchu jądrowego, tylko wybuch chemiczny! Ponadto, gasząc nieumiejetnie pożar (do tej pory nie opublikowano danych o wszystkich substancjach chemicznych używanych przez strażaków), spowodowano uwolnienie do atmosfery dodatkowej ilości radioaktywnych izotopów. Tym niemniej, z wybuchem jądrowym nie ma to nic wspólnego.
Za podważenie własnej wiarygodności przy opisywaniu poważnego, a trudnego zagadnienia - 1
Lucy
Re: BŁĄD!
27 Maja, 2011 - 09:06
To jest dokładne tłumaczenie artykułu opublikowanego wczoraj w "The Japan Times". Jeżeli chce się Pani z japońskimi atomistami kłócić kwestii tego, czym był Czernobyl - życzę miłej zabawy!Ktoś z tej mafii przyznaje że w Czarnobylu wzrost 10.000 razy mocy reaktora to jednak wybuch jądrowy ! Na tyle był wyskalowany miernik.
Może uda się złamać zmowę milczenia, która panuje u nas od 25 lat
Pozdrawiam
Sigma