Polacy z tudem żegnają się z mitem bohaterów

Obrazek użytkownika Jan Bogatko
Blog

Co za skandal: polskie podręczniki historii nadal przedstawiają tematykę wypędzeń* w niepełnym wymiarze – narzeka Thomas Urban z Süddeutsche Zeitung*.

Lecz będzie lepiej: niebawem zniknie historia z polskich szkół, pozostawiając jedynie opis polskich nieprawości. Od

40 lat

„pracuje” bowiem polsko-niemiecka Komisja podręcznikowa. Jej genealogia sięga PRL I, duchowego ojca aktualnego PRL II. Dyplomacja podręcznikowa peerelu przypominała chińską dyplomację ping-pongową. Jej celem było wyniuchanie, co przeciwnik chce. Teraz jest inaczej – ten,

kto ma pieniądze

ten wyznacza kierunek. Kto płaci, ten i żąda. Na przykład od prof. Krzysztofa Ruchniewicza (kolaborującego z fundacją Eriki Steinbach), dyrektora – cytat: „współfinansowanego z niemieckich środków Instytutu Willy Brandta uniwersytetu we Wrocławiu”. Profesor przyznał, że polscy

autorzy

ukrywają „wypędzenie i przymusowe wysiedlenia” pod pojęciem „masowej migracji”. Martwi to bardzo prof. Ruchniewicza; ubolewa nad tym – pisze Urban – że „podręczniki te nie wyjaśniają, dlaczego ten kompleks tematyczny wywołuje ostre emocje polsko – niemieckie”.

Urban

pisze dalej o „polskim nacjonalizmie”, prawicowym odchyleniu (co w Niemczech, gdzie brak prawicy, rozumie się jako narodowy socjalizm, wliczając w to zgoła ...PO). Urban wspomina o tym, że polski przewodniczący komisji, Włodzimierz Borodziej, był informantem

SB

oraz ubolewa nad tym, że niejaki Adam Michnik: „nominalnie wprawdzie nadal redaktor naczelny lewicowo-liberalnej Gazety Wyborczej, lecz faktycznie stojący niemał całkowicie poza publiczną debatą, wygłasza oto przemówienie z okazji 40-lecia komisji”. Kolejny cytat oznacza zgoła

demontaż ikony

jaką dla wielu przedstawicieli lewicy stanowi warszawski intelektualista żydowskiego pochodzenia (autor, czyli ja, miał nieszczęście uczyć się tzw. „historii” z podręcznika mamusi kawalera Orderu Orła Białego). Dla Urbana Adam Michnik to przemijające wspomnienie. A to dlatego, że –

cytat:

„właśnie Michnik* symbolizuje żądanie nie rozliczania komunistycznej przeszłości, przez co sam siebie postawił nad Wisłą raczej na politycznym marginesie”. Być może tu leży pies pgrzebany, dlaczego p. Ruchniewicz, tak skory do współpracy z Eriką Steinbach, broni Komisji podręcznikowej.

Ruchniewicza

denerwuje zwłaszcza bolesny fakt przypomnienia, że polscy naukowcy, uczestniczący w Komisji w latach komunizmu, nie rozprawili się z własną przeszłością (nieprawdę pisze Ruchniewicz – cytuję polskojęzyczny portal niemiecki - że „oskarżanie ich wszystkich o członkowstwo w

PZPR

lub zaangażowanie w prace Komisji z nadania tej partii jst ogronym nadużyciem!”). Urban niczego takiego nie napisał. Ale żarty na bok. Przejdę do samego planu wydania polsko-niemieckiego podręcznika historii. Toć to humbuk. Drogi humbuk. Ten projekt to nie historia, to

polityka

mająca na celu przeforsowanie neopruskiej wizji pisanej na nowo historii. „Trudne pożeganie z mitem bohatera” brzmi tytuł artykuli Urbana. Przecież dla Nowego Oświecenia Polacy to wraz z nazistami kaci Żydów i Niemców*. O tym powinien wiedzieć pracownik Instytutu Willy Brandta.

* wypędzano tylko Niemców, Polaków wysiedlano lub repatriowano.
* gazeta ta ma podobny koloryt, co GW
* Urban może nie wie, że rodzina Michnika obciążona jest kolaboracją z sowieckim okupantem, a jego brat przyrodni (na emigracji w Szwecji, odmowa ekstradycji) był katem bohaterów ruchu oporu.
* p. Erika Steinbach uważa przecież, że to Polska wywołała II Wojnę Światową; podobnie: Stefan Scheil.

http://www.youtube.com/watch?v=QPpQ0MNm4go&feature=related

Post scriptum: czy w ramach owej komisji trwają rokowania celu ustalenia winy za Grunwald?

Należy skończyć z tą farsą za publiczne pieniądze.O ileż pożyteczniejsze byłyby publiczne kongresy historyków o tematyce polsko-niemieckiej!

Mitem jest wizja polsko-niemieckiego podręcznika historii, odpowiadającego prawdzie, a nie doraźnej potrzebie politycznej. Historia zawsze pozostanie narodową.

Polska nie pożegna się też z mitem bohatera. Przypomną jej o tym niezliczone miejsca kaźni, przypomni dłużej trwająca od Holocaustu Pożoga (1917 – 1956 , pakt Hitler-Stalin, Palmiry, Auschwitz i Katyń, Powstanie Warszawskie, Kołyma i Kazachstan, wspomnienie o Wilnie, o Lwowie, o zabitej Warszawie, której już nie ma, o zachodnim państwie, które po dekapitacji elit stało się jedynie krajem, gdzieś, hen, na wschodzie Europy.

To nie jest temat historyczny, lecz polityczny. Nie ma traktatu pokojowego z Niemcami. Opracowania historyczne stanowiły natomiast zawsze dowody, na których opierały się rozstrzygnięcia konferencji pokojowych, np. w kwestiach granic. Cóż dopiero uzgodnione między państwami!

Bolesna sprawa wypędzenia Niemców miała początek w dniu podpisania paktu Hitler – Stalin, a koniec w Poczdamie.

Oba te wydarzenia odbyły się, o ile wiem, bez udziału Polski.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Panie Janie, co te Niemce wypisują! Borodziej "informantam SB"! Dobre sobie! :-)))Syn płk. Wiktora Borodzieja "informantem" :-))). Czy Suddeutsche Zeitung to pismo satyryczne? :-)))

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#257788

Jan Bogatko

...tak, w pewnym sensie to gazeta satyryczna. Urban pisze dosłownie, że Borodziej był wspierany przez SB (nr. 69108),

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#257791

Jego właściciel sprzedawał nowe - stare książki po symbolicznej cenie.Mógł to być rok 2000. Koszt jednego egzemplarza wynosił złotówkę:)
Ileż tam było peerelowskiej literatury! Od dzieł Lenina po lektury szkolne z radziecką myślą przewodnią.

Kupiłam kilka opowieści z lat wojny, o dokonaniach lewicowej partyzantki i parę pozycji wspomnieniowych dotyczących lat przedwojennych, w środowiskach żydowskiej biedoty łódzkiej.

Sklepik szybko zbankrutował, bo niewielu było kupców.

Jestem przekonana, że podobny los spotka te wszystkie "dzieła" historyczne, o których pisze Autor i tylko szkoda, że marnuje się na nie pieniądze, które są dzisiaj tak potrzebne ludziom.
Czy zaszkodzą? Nie sądzę, ponieważ nikt, kto ma choć trochę oleju w głowie, nie uwierzy w te opisane bzdury, a głupcom jest zupełnie obojętne,jakie treści zawieraja książki, po które i tak nie sięgną:)

To minie Panie Janie. To się rozpadnie, bo nastąpi "zmęczenie materiału".Ludzie pogonią tych cudaków.
Pozdrawiam:)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#257826

Jan Bogatko

...wprawdzie pociesza mnie możliwość zmęczenia materialu, ale ja wolę na zimne dmuchać, póki co,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#257828

Dlatego głodowaliśmy w 6 regionach w kraju. Teraz potrzebować bedziemy pomocy by nie tylko obudzic naród ale i zmusic go do działań obronnych. Jak edukacje odpuscimy to polska przestanie istniec

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#257844

zmusić?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#257871

Jan Bogatko

...rozumiem, że w drodze perswazji,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#257929

Jan Bogatko

Zgadzam się z tym, że edukacja jest najważniejsza.Trzeba się zastanowić nad ruchem Nowych Uniwersytetów Ludowych,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#257873

Z relacji ustnej jednej z uczestniczek.Wycieczka wiejskiej szkoły do stolicy. Pan przewodnik lat około 30 na ulicy Konwiktorskiej tłumaczy dzieciom:"To jest pomnik mieszkańców getta wywiezionych do obozów koncentracyjnych. Nikt nie reaguje, wszak przewodnik ma autorytet i zapewne wie co mówi. Tej uczestniczce nie pasują jakoś te krzyże do ofiar wyznania mojżeszowego i po powrocie do domu sprawdza: Poległym i pomordowanym na wschodzie.
Kompletna ignorancja, zapaść historyczna i semantyczna.( Tuskizm zaawansowany w praktyce - róbta co chceta- nic nie jest ważne)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#257865

A pamiętamy chyba jeszcze powszechną wdzięczność ludności tubylczej wyrażaną Romanowi Polańskiemu za to, że w kilkuminutowej sekwencji "Pianisty" pokazał światu tzw. drugie powstanie warszawskie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#257868

Jan Bogatko

O, tak. W książce Oskarżona Wera Gran czytamy o tym, że Szpilman był policjantem żydowskim w getcie.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#257876

Jan Bogatko

...w Niemczech, jak tylko mówiłem o Powstaniu Warszawskim, to zawsze słyszałem, jaki to był dramat dla mieszkańców getta.

ps: czy ten przewodnik nadal ma licencję?

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#257875

Tak. Z tej perspektywy powołanie Muzeum Powstania Warszawskiego trzeba rozważać w kategorii cudu, a na pewno jako akt heroiczny.
Co w tym muzeum robi szufladka "prof". Bydłoszewskiego co to idąc Szucha z torbą pełną bułek bardziej obawiał się żołnierzy AK niż gestapo?
Przezorne PO przejęło muzeum dla zapewnienia treści właściwych, zapewne będzie sala poświęcona bohaterskim czynom dziadka Tuska ratującego dzieci.
Kolba, kolba szajba, szajba. I tylko nie ma komu dać w mordę tym gnojom.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#257877

Jan Bogatko

Jak to kto? My! Medialnie!

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#257879

Gnoje dostały w mordę w 2004 roku, gdy MPW otwarto. Dopiero teraz otrząsają się z nokautu. A jeszcze parę rund przed nami... ;-)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#257888

Jan Bogatko

...tych rozstrzygających.

W Warszawie nadal brak Muzeum Bitwy Warszawskiej. Trzeba podjąć inicjatywę w tej sprawie!

Utworzę stosowną grupę na fejsbuku.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#257895

Jan Bogatko

...tę grupę już utworzyłem i zapraszam do udziału:

http://www.facebook.com/groups/103225619817776/

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#257905

Cenna inicjatywa. Co prawda brak mi wiary w moc sprawczą fejsbuka, ale wierzę w jego moc medialną. Zapewne wielu fejsbukowców nie słyszało o Bitwie Warszawskiej ;-)

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#257908

Jan Bogatko

...to tym bardziej właściwe to miejsce. Tłumaczyć, tłumaczyć, tłumaczyć...

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#257914

Rozwijam Borodzieja...

Jaki ojciec, taki syn ? - link

Służby - Bohaterowie drugiego planu - link

Pozdrawiam

jwp - Ja też potrafię w mordę bić.

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#257904

Jan Bogatko

...doskonały materiał, dziękuję i polecam,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#257907

Nie długo ten profesorek wielbiciel Eriki Steinbach,powie że to Polacy napadli na biednych Niemców,już się mówi Polskie obozy zagłady,a jak się jeszcze doda wyPOwiedz Bydloszewskiego ze SSmani to ludzie rycerscy,to wyjdzie przekaż że Polacy to faszyści i zbrodniarze,a usłużny i POdpożądkowany MSZ Radka-zdratka jakoś zaniemógł w tych kwestiach

pozdrawiam pana,chyba przyjdzie zagrać wsiadanego aby uratować ten kraj,obym się mylił,ale jak na razie nie widzę innej alternatywy

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#257918

gość z drogi

nie uda im sie ta "praca od POdstaw"

serd pozdr z 10 :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#257924

Jan Bogatko

...na pewno się nie uda,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#257928

Jan Bogatko

...przed nami trudna droga, ale cel jasny ułatwia jej pokonanie,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#257926

Niestety mamy w Polsce całą rzeszę dywersantów którzy działają we wszystkich istotnych sferach naszego kraju. Najgorsze jest to, że również na najwyższych stanowiskach.

___________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

___________________ Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#257972

Jan Bogatko

...po obaleniu władzy komunistów i ich rodzin należy ich postawić do kąta,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#257977