Łupkowy sen o potędze

Obrazek użytkownika Jan Bogatko
Blog

W zasadzie miałem wziąć na ząb temat polityczny, ale lektura wywiadu w WELT AM SONNTAG sprowadziła mnie na biegun gospodarczy. Mam dobre wiadomości, albo… złe.

WELT AM SONNTAG rozmawia z dwoma ekspertami z USA na temat kryzysu w Europie i w USA – z Ethanem Harissem (Bank of America/Merrill Lynch) i Davidem Woo, analitykiem rynków obligacji. Zdaniem obu nie jest różowo, a niebawem może być szaro buro.

„Obyś żył w ciekawych czasach”

brzmi chińskie przekleństwo – i w takich czasach żyjemy. Ale to też prawda, że w tragedii tkwi szansa. Otóż Woo mówi, że inwestorzy zauważyli tymczasem, że produkcja w Chinach i w Indiach zdrożała i powoli powraca do USA. Pomaga w tym też względnie słaby dolar. A

Polska

grilluje i ogląda mecze. A może by tak wyruszyć na podryw inwestorów? To jedno. Inwestorzy wracają do USA (mimo fatalnej polityki gospodarczej Buraka Husseina), bo gaz jest tani. Kosztuje pięć razy mniej, niż w Europie. Pięć razy mniej! A dlaczego? Bo złotem są

łupki

i ropa, pozyskiwana z tego cennego surowca. Prawdziwy boom! Alaska, dotąd najważniejszy producent ropy w USA, stracił pozycję lidera na rzecz Północnej Dakoty. Ten stan na obszarze Wielkich Równin to centrum przemysłu łupkowego. „Tak wstrzymano upadek przemysłu w

USA

- mówi David Woo. Tymczasem z Polsce dzieją się dziwne rzeczy. Exxon rezygnuje z polskich łupków. Rosjanie szykują się do przedbiegów. Oczywiście mówią, że to łupki to ekologiczne ryzyko (Rosja to światowy lider ekologii). To ryzyko zniknie, jak tylko

Rosja

(może Gazprom) zajmie się eksploatacją łupków. Bo Polak (nie) potrafi. Może, jako gastarbajter, budować na przykład drogi w Niemczech, ale nie w Polsce. To samo z łupkami. Trudno się spodziewać racjonalizmu ze strony rządu, którego jedynym celem jest walka z kaczyzmem.

Chłop żywemu nie przepuści. Film o stanie edukacji narodowej.

http://www.youtube.com/watch?v=RBVL8v_rL-w

Krótki komentarz: w Dakocie właściciele ziemi zarobili krocie. W Niemczech prawo zezwala nawet na rozbiórkę zabytkowych zamków, gdzie chodzi o złoża surowców.
Post scriptum: bez polityki się jednak nie obejdzie. Niejaki Halicki znowu wraca do mantry, że Kaczyński rzuca trumnami. Jakież to ambitne słowa! Platformers ma za złe Polakom, że mają pamięć. Ma pecha. Jako wierny uczeń tow. Bieruta wysyła Kaczyńskiego do psychiatry, zamiast poprosić lekarza o diagnozę dla siebie. Halicki bredzi coś o „skrajnie prawicowych pismach” donoszących o epidemii samobójstw. No to już wiemy – naziole dochodzą w Polsce (znowu?) do głosu! A już raz przecież założyli Auschwitz.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Bardzo ciekawe informacje i spostrzeżenia. Ale opinia publiczna nigdy nie dowie się prawdy o zasobach w Polsce. W przypadku ich eksploatacji nie dowiemy się o tym ile straciliśmy poprzez nieprofesjonalną sprzedaż licencji. W przypadku zaniechania eksploatacji nie dowiemy się ani tego, jakie faktycznie były zasoby, ani tego, dlaczego naprawdę porzucono pomysł ich wydobycia.

Od dwóch lat moja intuicja szepce, że polskie łupki mają bardzo wiele wspólnego ze Smoleńskiem. Może nawet najwięcej wspólnego...

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#268527

Jan Bogatko

...wie Pan, to samo przyszło mi do głowy, ale wystraszyłem się podszeptu ducha,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#268547

w Polsce moze zbankrutowac przemysl monopolowy czy zbrojeniowy.
Ale zeby do tego doszlo to potrzeba sabotarzystow w rzadzie inaczej przy prawidlowym zarzadzaniu sie nie da.
Zamach smolenski smierdzial gazem i to nie jest zadne odkrycie energie czylio wladze nad Polska ma postkomusza mafia kacapskoWSIowa a ich pacholki w PO pilnuja POrzadku to znaczy zeby tej bandzie nikt wlosa z glowy nie zrwal kiedy beszczelnie niszcza i okradaja nasz kraj.Ile sie jeszcze matolstwu polskiemu musi nalac za kolnierz zeby poszli na wybory i pogonili ta bande zdrajcow raz na zawsze wlacznie z sadownictwem poststalinowskim i mediami antypolskimi kazdego trzeba rozliczyc i rozbroic bande niby oichroniarzy ktorzy sa mafijna milicja do pilnowania interesow oligarchow.Wszczac sledztwo miedzynarodowe w sparwie morderstwa smolenskiego jak i innych pseudosamobojstw.Kara smierci powinna byc przywrocona wraz z odpowiedzialnoscia osob w rzadzie podejmujacych szkodliwe dla Polski decyzje.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#268560

Jan Bogatko

...czytając "Długie ramię Moskwy", solidną, naukową pracę Cenckiewicza, innej możliwości brak.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#268561

Zapewne - o czym pisałem od dawna - kwestia polskiego gazu łupkowego była jedną z przyczyn zamachu smoleńskiego. Od listopada 2009 R. Sikorski rozmawiał z USA na temat licencji na poszukiwanie i wydobycie(za 2 a nie 20% wartości przyszłego wydobycia - sic!). Później - tuż przed 10 kwietnia (7,8,9) - nastąpiły rozmowy w Pradze Miedwiediewa i Obamy, otwarcie rurociągu północnego. Uratowanie przez L. Kaczyńskiego Gruzji tez związane jest z energetyką: własnie tylko poprzez Gruzje można poprowadzić rurociągi z ropa kaukazką i azerską z pominięciem Rosji. Sądzę, ze został dokonany energetyczny podział swiata, co może potwierdzać wycofanie się Amerykanów z polskich łupków. Zostaliśmy sprzedani ponownie Rosji a w części tez Izraelowi.

Pozdrawiam

P.S.
W 2005 roku Gazprom sporządził raport, w którym stwierdzał, że gaz łupkowy może zagrozić hegemonii Rosji w zakresie gazu konwencjonalnego. Gazowe (łupki) uniezależnienie się USA od Rosji spowodowało obniżenie przez Gazprom przychodów aż o 15-20%. Zasoby w Polsce szacoowane są na 120-300 lat samowystarczalności, więc swobodnie moglibyśmy stać sie potegą gazową, ale nie tylko. Z łupkami związane jest też wydobycie... ropy łupkowej. Zapomina sie o tym. USA dzięki ropie łupkowej mogą stać się jeszcze większą petropotęgą o czym nawet 3 stycznia pisała Gazeta Wyboracza (na piewrszej stronie!).

krzysztofjaw

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#268627

Jan Bogatko

To wszystko zaczyna układać się w logiczny obraz,

pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#268685

Podane fakty są mi znane. Jak zaznaczyłem w swoim komentarzu, ta niepokojąca intuicja pojawiła się bezpośrednio po katastrofie smoleńskiej. Opisywany ciąg wydarzeń tylko ją umocnił. Wszelkie hipotezy muszą podlegać weryfikacji, a weryfikacja tej jest póki co niemożliwa. Ale czas biegnie, przynosząc coraz to nowe wskazówki...

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#268692

wydaje mi się tymczasowe dopóki Kreml nie zrobi nowego porządku z zakresie nadzoru nad polityką energetyczną. Gazprom bowiem zostaje powoli odsuwany w cień na korzyść dwóch firm związanych z władzą. Jak zrobi się tam "porządek", to wówczas wróci temat łupków w Polsce. A do tej pory będą korzystać z głupoty naszych negocjatorów i sprzedawać nam gaz po cenach najdroższych w Europie (coś około 500dol/tys.m3 podczas gdy inni odbiorcy w Europie płacą w granicach ponad 300dol). Sądzę, że amerykański Exon wycofał się z Polski po dogadaniu się z firmami Putinowskimi i im sprzedał koncesje na nasze łupki. Ostatecznie Putin z Obamą doskonale się dogadują. I tak możemy stać się w przyszłości jedynie rosyjską kolonią łupioną z łupków, co zresztą jest przewidziane w planach NWO gdzie Polska została "przydzielona" do rosyjskiej strefy wpływów. A polskie łupki będą stanowić doskonałe zabezpieczenie na wypadek gdyby rosyjski gaz zaczął się kończyć, bo ponoć jego zasoby wcale nie są tak ogromne jak powszechnie się uważa. Gdzieś to czytałam. Zresztą Rosja od kilku lat dogaduje się z Chinami na dostawy dla nich gazu i jeżeli w końcu dojdzie do ustalenia ceny, to może wówczas zacznie się myśleć o eksploatacji polskich łupków ale myślę, że to nie nastąpi szybko. To taka rezerwa, która może sobie poczekać aż się przyda.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#268648

Jan Bogatko

...strategiczne działanie odpowiada charakterowi Kremla. I jego agentów (płatnych i dramowych, tzw. pożytecznych idiotów) - jemu zawdzięczam jedynkę za ten temtat.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#268686