Układ rządzi, układ radzi, układ nigdy Cię nie zdradzi...

Obrazek użytkownika WTQ
Kraj

Aby zrozumieć sens pojęcia „układ”, musimy cofnąć się w przeszłość aż do czasów obrad okrągłego stołu. Podczas tego ważnego dla Polski wydarzenia, albo nawet wcześniej, podczas rozmów w Magdalence pomiędzy stroną ówczesnego rządu, a tzw. „konstruktywną opozycją” powstała niepisana umowa, której ranga znacznie przekraczała konstytucję. Każdy, kto znajdował się wówczas przy stole wiedział doskonale, że wypracowywane stanowisko jest wiążące. Nie było ważne, że umowa nie została podpisana na papierze. Najważniejsza zasada zamykała się w pojęciu: „My nie ruszamy waszych, a Wy nie ruszacie naszych”.

W myśl tego niepisanego porozumienia powstała zasada „grubej kreski”, która zakładała nie rozliczanie byłych działaczy PZPR z ich przeszłej działalności. Umowa ta stworzyła fundamenty dla wszelkiej maści przestępstw i afer, które widzimy i dziś. Co więcej, nawet jeśli zostanie ktoś przyłapany, sprawa zostanie wyciszona, a następnie umorzona.

Już w 2005 roku, gdy PiS wygrało wybory, a Platforma ostentacyjnie odrzuciła wyciągniętą do nich dłoń, podniósł się medialny krzyk. Prawo i Sprawiedliwość jako podstawowy cel postawiło sobie wyeliminowanie całego korupcyjnego i przestępczego „drzewa” wraz z korzeniami (które sięgają miejscami głębokiego PRL). Po to właśnie powstało CBA, które do dziś jest solą w oku większości polityków i biznesmenów. Wielu chętnie zniszczyłoby te struktury. Jednak nawet 2 lata po odejściu od rządu PiS, ani SLD, ani PO nie udał się udowodnić żadnych nieprawidłowości w działaniu CBA.

Najbardziej nieprawdopodobne jest jednak to, że lament jaki rozszedł się po całym kraju za pomocą mediów potrafił przekonać przeciętnego Kowalskiego, że może zostać aresztowany o 5 rano. Było to jasne wprowadzanie w błąd zwykłych obywateli. Dopiero przy okazji wyborów okazało się, jak skutecznie media mogą wyprać człowiekowi mózg.

Majętni biznesmeni, którzy wyłożyli spore sumy na taką właśnie kampanię medialną z pewnością uśmiechnęli się pod nosem, gdy zobaczyli efekty swojej inwestycji. A przed wyborami kilku znanych i majętnych Polaków uciekało z kraju w obawie przed odpowiedzialnością.  Po wyborach i zmianie władzy wrócili do kraju, a do dziś prokuratura nie postawiła im żadnych zarzutów. Zresztą trudno dziwić się, skoro Platforma zawdzięcza właśnie tym biznesmenom swoją obecną pozycję w kraju. Czy jest to forma odwdzięczania się? Oceńcie sami.

Przypomnę jeszcze sylwetkę Beaty Sawickiej (byłej posłanki PO), która pod koniec rządów PiS została przyłapana na ustawianiu przetargu oraz przyjęciu sporej łapówki. Wyrok skazujący był w zasadzie formalnością. Jednak po zmianie rządu sprawa Sawickiej przycichła na znaczny okres czasu. Dziś okazuje się, że Pani Sawicka przed sądem jeszcze nie stanie. Poddano w wątpliwości nagrania jakie przedstawiło CBA przeciwko byłej posłance. Ponownie próbuje się przedstawić te służby jako oszustów działających poza prawem. Materiały trafiły do ekspertyzy, jednak na ich wyniki można będzie czekać miesiącami. A to zapewnia Beacie Sawickiej czas.

Po tym przykładzie widać jasno, że ktoś jednak sprawuje pieczę nad „swoimi ludźmi”. Nie bez powodu Beata Sawicka otrzymuje kolejne miesiące wolności. Nie bez powodu Jacek Karnowski (były działacz PO) otrzymał spore wsparcie różnych środowisk przy okazji swojej wpadki korupcyjnej. Czy przypadkiem nie mamy tutaj obrazu niepisanej umowy, która została zawarta przed 20 laty?

Dziś już w ten „układ” uwikłanych jest tylu wpływowych ludzi, że jedynym w pełni oddającym tę sytuację stwierdzeniem jest stare powiedzenie: „Ręka rękę myje”. Czy to z lojalności, z poczucia obowiązku, czy też strachu politycy i biznesmeni wzajemnie się kryją, tego nie wiem. Wiem jedynie, że jest to zatrważająco skuteczne.

 I z tymi chwastami trzeba nam właśnie walczyć. Dla dobra nas samych, naszych znajomych oraz naszych dzieci. Dla dobra przyszłych pokoleń. Dla dobra Polski.

Brak głosów

Komentarze

jedyny sposób na chwasty to WYRWAĆ z korzeniami

pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#15520

jedyny sposób na chwasty to WYRWAĆ z korzeniami

pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#15521

Dobry tekst - niemal pełna zgoda. Chociaż w przypadku Karnowskiego byłbym bardziej ostrożny, tam jest sprawa chyba bardziej złożona.

pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#15563

Zgadzam sie z toba,ale jak pomysle sobie jaka slila bylismy w latach80,a kim jestesmy teraz to ogarnia mnie pusty smiech,jedyna forme walki jaka prowadzimy sa fora internetowe.Przegralismy eszystko,pisze to rowniez o sobie,nie wiem jaki impuls musi nastapic aby nasz Wspanialy Narod dojrzal do tego,ze nalezy zmienic ten caly balagan jaki wprowadzil nas w blad.Pisze to z przykroscia ,ale wedlug mnie tak to wyglada
pozdrawiam Boniek.

Vote up!
0
Vote down!
0
#15568