Polacy nie gęsi (jeszcze) a Ukraińcy już cielaki??

Obrazek użytkownika Polon210
Idee

Gdy po śmierci śp Prezydenta L.Kaczyńskiego urząd objął błyskawicznie i ochoczo B. Komorowski, nie dawała mi spokoju analogia do niewiele wcześniejszego ulokowania Janukowycza, ruskiego figuranta o przestępczej przeszłości na analogicznym urzędzie u wschodnich sąsiadów.

Na pytanie czy podążamy ścieżką "ukraińską" ku rusyfikacji może jeszcze za wcześnie, ale z pewnych symptomów wnioskuję że niestety tak!

W TV i PR nie są już rzadkością reklamy w języku rosyjskim (np reklama operatora GSM z niby "kaszpirowskim" co hipnotyzuje konsumentów "adin, dwa, tri...", konkursy wiedzy "rusologicznej" (w audycji PR1 zgaduj co to "kukuruźnik", "pepesza" czy "katiusza" - dość dziwne jak na udycje dla młodzieży, prawda?), gwiazdki muzyki pop tejże prowiniencji, np: Iwan Komarenko czy panienka o ksywce Sasha co mało, że do próżniaczej klasy "celebrytów" nam tu wrzuceni w pakiecie z jakimiś KGBistami w ruskich ambasadach to koniecznie mają Polskę w Eurowizji reprezentować!!

Istnieje też zjawisko zalewu światka "wiądących" mediów (w skrócie "mendiów") przez osoby śpiewnie i mięciutko zajeżdżające z ruska- oto garść przykładów z pamięci a zapewniam, że to tylko próbka:

 Anna Murawska - TVP2
Arleta Bojke - TVP1
Beata Płomecka - PR1
Dorota Piotrowska - PR1
Anna Furdyna - PR1
Ewa Syta PR1
Włodzimierz Pac PR1
Kasia Oborska-Marciniak TVP
Milena Drzewiecka - TVP Info

Ku czemu ta tendencja zmierza? no mam nadzieje, że do Ukrainy nam jeszcze sporo brakuje w tej rusyfikacyjnej agenturalnej robocie, ale prześladowanie ludzi we własnym kraju za używanie ojczystego języka to już mega-przegięcie na Białorusi od czasów łukaszenkowskich (też ruski aparatczyk!) a na Ukrainie też już odnotowywane są takie incydenty- oto próbka:

Drogówka w Odessie, na południu Ukrainy, zemściła się na autorze zamieszczonego w internecie filmu o sierżancie, który nazwał język ukraiński "cielęcą mową" - poinformowała organizacja "Kontrola drogowa", rejestrująca naruszanie prawa przez milicję. Kierowca-filmowiec, niezadowolony z tego, że milicjant nie chciał rozmawiać z nim w języku ukraińskim, siedzi obecnie w areszcie.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/zemsta-ukrainskiej-drogowki-za-cieleca-mowe,1,4173458,wiadomosc.html

Brak głosów

Komentarze

Jedna mała uwaga: na wschodzie (to znaczy poza obecnymi granicami Polski) jest wielu Polaków mówiących po polsku, niektórzy pięknym "literackim" językiem ale ze swoistym akcentem (między innymi tak mówił Marszałek Piłsudski). To świadczy o tym że język ojczysty jest dla nich, jako polskich patriotów, ważniejszy niż dla wielu obecnych obywateli "IIIRP". Rosjanin próbujący mówić po polsku wtrącałby rosyjskie wyrazy czy raczej zwroty gramatyczne (ostatnio zauważyłem coś takiego słuchając tłumaczenia na bieżąco "raportu Anodiny" w telewizji). "Miękka" wymowa nie świadczy o rosyjskim języku ojczystym mówiącego, a w domyśle - uprawianej przez niego rosyjskiej propagandzie. To było przyczyną mojej dezaprobaty wobec dawniejszych występów w telewizji Cejrowskiego ("W.C. kwadrans").
Oczywiście, wiem jakie są intencje Twojej wypowiedzi, potwierdzam je zresztą, a moje uwagi - to tak tylko na marginesie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#135319

ważny jest kontekst - jak osoba wygłasza propagandowe hasła w polskojęzycznych mediach, to rosyjski akcent ma działanie potęgujące niepokój- sam w sobie w innych kontekstach może mieć diametralnie inne znaczenie- pełen szacunek dla Rodaków, którzy wytrwali w polskości na "nieludzkiej ziemii"!! 

"Nie odzywając się w towarzystwie ryzykujesz uznanie za głupka, odzywając się rozwiejesz wszelkie wątpliwości" O. Wilde

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart

#135351

ponieważ miałem znajomych Rosjan długo mieszkających w Polsce i dobrze mówiących (gramatycznie ) po polsku. Przypadkowo skipując po kanałach włączyłem Superstację i usłyszałem spikerkę z wyraźnym rosyjskim akcentem wyśmiewającą prezydenta Kaczyńskiego. Źle znoszę kalumnie rzucane na tego człowieka, a zwłaszcza z ruskim akcentem... Po chwili tematykę podtrzymali Palikot i Poradowska, już bez akcentu.

Vote up!
0
Vote down!
0

Leopold

#135357

ja też nie znoszę chamstwa okazywanego(zwłaszcza) publicznie wobec ludzi uczciwych i godnych szacunku. I nie ma dla mnie znaczenia czy wypowiadane jest najczystszą literacką polszczyzną, regionalną gwarą czy w obcym, a zrozumiałym dla mnie języku. W trosce o moją równowagę emocjonalną tego gówna po prostu nie ogladam. Wyjątkowo wredne.

Vote up!
0
Vote down!
0
#135368

ale ja mając w pamięci rozmowy z Polakami zarówno z Wilna jak rejonów Kobrynia czy Lwowa (a także z Rosjanami, Białorusinami i Ukraińcami; po litewsku nie umiałbym się porozumieć) nie umiałbym powiedzieć na czym polega "rosyjski akcent" przeciwstawiając go akcentowi Polaków z tamtych stron. Czy słyszałeś kiedyś charakterystyczną lwowską mowę? (na przykład Szczepko i Tońko). Ten obszar nigdy nie należał do Rosji, przed pierwszą wojną światową to były Austro-Węgry. Są też nagrania głosu Józefa Piłsudskiego (to z kolei dawna Polska północno-wschodnia).
Zdarzało mi się kilka lat temu (nie śledziłem tego dokładnie) słyszeć mowę korespondentów polskiej telewizji z Litwy - to musieli być miejscowi Polacy, nie Polacy z obecnej III RP i nie Rosjanie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#135359

Prawdziwy "ruski szpion", wyuczy się polskiego tak, że będzie Polaków poprawiał:). W wymowie też:). Tak to działa.
A tych całych "cielębrytek" to ja nawet nie słucham i nie oglądam:).

Vote up!
0
Vote down!
0
#135391

Chyba "szpijonem" jestem, że chciałam poprawić właśnie.. :) Acz nie jest polski moim językiem ojczystym, kiedyś słyszałam od pewnego profesora językoznawcy o tych "gęsiach".. a więc w powiedzeniu: Polacy nie gęsi, lecz swój język mają - "gęsi" jest przymiotnikiem. Ale gra słów co do naszej (ukraińskiej) sytuacji jest wspaniała! Dziękuję Autorowi! Na temat kina rosyjskiego, szczerze - jest bardzo dobre (najlepiej to stare, jeszcze niektóre filmy nowe). Ale również muszę przyznać, że na (najbardziej we Wschodniej) Ukrainie właśnie na takiej zasadzie przedstawia się wyższość "cywilizacji rosyjskiej", że mają na wyższym poziomie kinematografię, tv, rozrywkę i ogólnie kulturę popularną, nie to co ta chłopska ukraińska :(

Vote up!
0
Vote down!
0
#139590

Fajnie że się odezwałaś na polskim patriotycznym forum - jesteś z pochodzenia Ukrainką i to absolutnie nie przeszkadza a wręcz przeciwnie! Poruszyłem problem który dotyczy obu naszych Nacji jak i Białorusinów, Gruzinów czy mieszkańców Pribałtiki - brońmy się świadomie przed ruską infiltracją i bezczelną rusyfikacją!!

Pozdrawiam serdecznie :)

"Nie odzywając się w towarzystwie ryzykujesz uznanie za głupka, odzywając się rozwiejesz wszelkie wątpliwości" O. Wilde

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart

#142036

I jakoś dziwnym trafem TVP Kultura zachwyca się kinem rosyjskim...

Vote up!
0
Vote down!
0
#135460