Język nienawiści

Obrazek użytkownika Agent_Smith
Kraj

Do napisania mego pierwszego tekstu zmusiła mnie dziś TVP info.

Po obejrzeniu jakże emocjonującej i interesującej konferencji szefa PIS, z niejakim szokiem i zażenowaniem usłyszałem oto od prowadzącego program (po konferencji) redaktora i jego rozmówcy specjalisty od marketingu politycznego (?) już w pierwszym słowie komentarza, że oto ten niedobry Jarosław, znów, powtarzam, znów użył języka nienawiści!

Oglądając konferencję od początku, nie zauważyłem ŻADNEGO takiego słowa. Ale cóż tam ja, nieważne są moje odczucia i to, że wzrok i słuch mam zdecydowanie w porządku. Państwo redaktorstwo ze stosownych stacji jak i zaproszeni goście „specjaliści” wyjaśnią tym, co nie słyszeli, że właśnie jednak usłyszeli, a ich odczucia i zdolność zrozumienia są bardziej niż ograniczone.

Ot, socjotechniki w akcji.

Słowa (wypowiedziane kiedyś wcześniej przez prezesa PIS), jakie podczas konferencji pani redaktor z TVN uznała za ten niedobry język nienawiści (przypomina się stary dobry Orwell ze swoimi określeniami „nowomowy” – „newspeak”) używanymi przez reżimowe media obecnie na skalę niemal przemysłową, takimi jak „hatespeak” (mowa nienawiści), „crimethink” (zbrodnio-myśl), były słowa jakie prezes PIS jakoby użył w stosunku do określenia działań osobnika znanego z tego, iż pokazuje się z penisem w ręku, jako „lumpenproletariat”.

Przypomnijmy znaczenie i pochodzenie owego określenia:

„Lumpenproletariat (z niem. Lumpenproletariat - obszarpańczy proletariat) - w socjologii jest to zdeklasowana warstwa osób znajdujących się na marginesie społecznym w społeczeństwie kapitalistycznym. … Termin ten wprowadzony został przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa. Oznaczał grupę ludzi odrzuconych przez wszystkie klasy społeczne. Marks zaliczał do niej m.in.: oszustów, naciągaczy, właścicieli domów publicznych, szmaciarzy, kataryniarzy, żebraków i innych wyrzutków społeczeństwa. W ujęciu Marksa była to kategoria osób zadowolonych ze swojego położenia, niechętna zmianom, bezmyślnie popierająca liberalną burżuazję, od której zależał jej byt codzienny. - wiki”

I to właśnie słowo dało pretekst (od którego tak ochoczo swój występ rozpoczął pan redaktorzyna TVP info) do podsumowania, skąd inąd przedmiotowego wystąpienia prezesa PIS, tylko tym jednym określeniem – „język nienawiści”.

Nieważne było, że ludzie p. Jarosława rzeczowo podsumowali zbrodnicze przeciwko narodowi polskiemu poczynania PO, że nazwane zostały po imieniu występy świeżo upieczonego prezia: „Jaka prezydentura, taki zamach”, „Prezydent będzie gdzieś leciał i wszystko się zmieni”. Nie, to nie słowa POskiego pana prezia były napiętnowane, to wypowiedź p. Jarosława była przedmiotem bezczelnego wmawiania widzom że oto usłuszeli to, czego nie słyszeli, czyli „język nienawiści’ stosowany jakoby przez p. Jarosława.

Nie dziwi fakt, że tak jak w Orwellu („1984” - pasjonująca książka) z języka PO skiej nowomowy politycznej zniknęły (jeśli w ogóle się znalazły w jakiejś kłamliwej obietnicy wyborczej) słowa takie jak, m.in. : (cyt s.304 mojego egzemplarza) „honor, sprawiedliwość, moralność, religia”.

Używane przez Orwella nowosłowa, jak nie zgadnie pani redaktor z TVN, zastosowane były w „1984” po to, aby takie idee, taką polityczną socjotechniczną mowę ośmieszyć, wykpić i odsłonić podwójną mentalność (bo o moralności ani pojedynczej, ani mnogiej nie może być mowy) tyranicznej dyktatury samozwańczych i jedynie słusznych rządów mafijnej kliki. Nie, dziś sądy w Polsce (sprawa Alicji Tysiąc), jak i TVNowskie agentury używają tych słów nie zdając sobie sprawy z ich oryginalnego pochodzenia i znaczenia, stosując je tak, jak NKVDskie świnie rozprawiające się z Polskimi patriotami zaraz po wojnie („po wojnie” jest pojęciem mylącym, gdyż jak wszyscy wiemy, okupacja nie skończyła się w roku 1945, a de facto trwa do dziś).

Zacytujmy następny klasyczny opis takiej orwellowskiej nowomowy (acz dość starej):

“Wojna to pokój
Wolność to niewola
Ignorancja to siła”

Jak widać są to słowa i praktyki powszechnie stosowane przez wszystkie dyktatury, począwszy od amerykańskiej („Jedziemy do Iraku krzewić demokrację” – efekt – 2 mln zamordowanych niewinnych cywilów), a na polskim reżimie skończywszy („Jarosław – krzewca „mowy-nienawiści”).

Niestety, durna i podatna część społeczeństwa już i tak urobiona, tych socjotechnik w ogóle nie zauważy i nadal będzie powtarzać, jako swoje, skończenie idiotyczne i kłamliwe twierdzenia gadających głów.

My tutaj zgromadzeni, wiemy wszakże, że polskojęzyczna telewizja kłamie i kłamać będzie w każdym swoim słowie, szczególnie po tym, jak KRRiT została przejęta przez jedynie słuszną partię, pod przewodnictwem jedynie słusznego wodza, po to, by karmić barany o wypranych mózgach jedynie słuszną propagandą.

 

Brak głosów

Komentarze

Wspaniałe odwołanie się do klasyki. Ta książka to majstersztyk. Aż dziw, że napisał ją socjalista;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#77967

TVP info w ostatnim czasie mocno staje po stronie rządu.Po wypowiedzi którejś z pseudo reporterek wyłączyłem TV i poszedłem zapalić. Pani ta mocno zarzucała p.Kaczyńskiemu to że jakoby miał odrzucać rękę zgody p.Komorowskiego nie pojawiając się na zaprzysiężeniu. Poziom obłudy i kłamstw TVP info jest przerażająca, to nawet TVN zaprasza przeciwników rządu.

Vote up!
0
Vote down!
0
#77972

Witam na niepoprawnych w swoim imieniu

Pierwszy tekst zachęcający i celny. Oby tak dalej...

A... nie pozostaje nam nic innego jak tylko teraz przekładać z "telewizyjnego" (juz w całości razem z TVP i PR) na "nasze"... i przekazywac dalej... chocby pisaniem takim jak ten...
Pozdrawiam

W wolnej chwili polecam: http://krzysztofjaw.blogspot.com/2009/12/t-lis-mistrz-propagandy.html
krzysztofjaw
http://krzysztofjaw.blogspot.com/; kjahog@gmail.com)

Vote up!
0
Vote down!
0

krzysztofjaw

#78000

Witaj w imieniu całej społeczności. Im mniej adminów na portalu tym lepiej.;)
To tak jak w "hamerykańskim" pubie w Californi, starzy bywalcy witają gości.
Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#78039

Witam
Nie chciałem w jakiś sposób "wkraczać w kompetencje", co by nie być posądzonym o jakąś uzurpację... Ale ok... być może to trochę nawyk z s24, gdzie Admini kreują się na "..."... Masz rację niepoprawni są inni...

Pozdrawiam serdecznie
krzysztofjaw
http://krzysztofjaw.blogspot.com/; kjahog@gmail.com)

Vote up!
0
Vote down!
0

krzysztofjaw

#78050

Admini (przynajmniej u nas na portalu) to też ludzie, z krwi i kości.;)

Pozdrawiam serdecznie.
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#78059

Dzięki za miłe przywitanie.

Postaram się sprostać oczekiwaniom :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#78040

obrzydliwe!
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#78002

Agata !Jezeli juz po ang to pisz poprawnie .Nie;"hate speak" ale "hate speach" !Nie;"news speak" ale "new language "!A ten nastepny zlepek-"crime think"to juz musi byc twoja wlasna inwencja jezykowa bo takiego 'zlepka' w jezyku ang. nie ma !!! Shame on you ! Agata ,time for serious studing !!!

Vote up!
0
Vote down!
0
#78018

JoannaS
Ludzi, którzy widzą całą tą propagandę telewizyjną jest cały czas zbyt mało!!! A tych mądrusiów co lepiej wiedzą i rozumieją co chciał powiedzieć autor myśli to mam po dziurek w nosie. Jak to możliwe,że tacy ludzie jak np. p. Kuczyński, Żakowski i wielu wielu innych wiedzą wszystko najlepiej. A ja myślę, że najlepiej jest zwyczajnie wystawić telewizor na parapet niech inni oglądają bo mnie już się nie chce.A od września będzie już tylo gorzej założę się, że zniknie Pospieszalski, Wildstein, "Misja specjalna" nie będzie niedzielnych poranków z Antysalonem Ziemkiewicza a pozostaną tylko ci, którzy się zobowiążą mówić o PiS i Kaczyńskim źle albo wcale.

Vote up!
0
Vote down!
0

JoannaS

#78024

......TAK to się zaczęło

doskonale pamietam tamten CZAS

Czas niesłychanej AGESJI,Zamulania i personalnych napadow,

ublizano nam gdzie tylko się pojawialismy ,wtedy w REALU znali nasze twarze,dzisiaj w Sieci

wypuszczją bojowki tzw "młodych" niby naszych....ot stare metody

GDY przyszedł stan WOJNY

zostałam z 500 ulotkami o tresci jak wyzej.........w czasie gdy

nas "likwidowano",czyli zabierano wszystko,gazety,dokumentację,

pieczątki,maszyne do pisania,konta księgowe,pieniądze z kasetką....itd

my z KOLEGĄ wynosiliśmy NASZE

ulotki

pozniej pełno ich było na przystankach,a DZIECIAKI swoje

i obce kleiły je po NOCACH,gdzie sie TYLKO dało.

prowokacje Dzisiejsze

zupełnie jak TAMTE

z tą roznicą,ze wtedy sb nazywało nas "wolną europą",a dzisiaj Moherami

"seanse nienawisci na usługach władzu"

SUPER tytył z Gazety Polskiej  TRAFNY,:)

od wrzesnia byc moze zejdziemy "do podziemia"czyli

udamy sie na emigrację wewnętrzną,pozdr

dla myslących.........:)

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#78031

Przypuszczam, że gdyby Chrystus pojawił się ponownie zarzuty byłyby takie same: " język nienawiści", wypowiedzi "pełne jadu", "dzielenie", "jątrzenie" itp ;)
Nie mam też najmniejszych wątpliwości z czyich szeregów pochodziłby tłum skandujący "ukrzyżuj go".
Historia zatoczyła koło.

pozdrawiam

W. red

Vote up!
0
Vote down!
0

W. red

#78028

dycha,bez nienawisci :)

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#78035

giczy_kop

 

... (awaria kompa + brak zamienników) i mówiąc w wielkim skrócie pozbawiona możliwości regularnego zwyczajowo weryfikowania info w necie , tj zaglądania na niezależną i niepoprawnych , od dwóch tygodni babrzę się w syfie tzw "przekazu miedialnego" . I w sumie to jest b ciekawe doświadczenie ...

Po pierwsze ja także oglądałam i słuchałam dzisiejszego wystąpienia Jarka i mam dokładnie takie same odczucia jak autor tekstu . Ale : problem jest bardziej złożony . Otórz zmuszona do "opierania się" o tv jako głowne źródło wiadomości , zauważyłam z autentycznym bólem tyłka ale bez grama zaskoczenia , że dziennikarze tvp info od dwóch tygodni z kawałkiem definitywnie dają już dupy na całego . Zachowują się tak ,że jestem w stanie założyć się o to jak wyglądała odprawka na której wytłumaczono im jak teraz w POlandii wyglądać ma przekaz medialny ale już tak "po bandzie" i co mówić należy , jak , kogo zapraszać , a kogo pod żadnym pozorem nie i co nalkeży załatwiać "zamilczaniem" .

Powiem więcej właśnie wróciłam z "wakacji" z terenów około zalewowych i z góry przepraszam , bo z pewnością obrażę parę porządnych osób ale sorry : ja mieszkając w Wawce mam kompetnie inny horyzont widzenia dzisiejszej politycznej rzeczywistości niż przeciętny kowalski na lubelszczźnie . Może akurat to mój pech ,że w mojej dalszej rodzinie trafiła mi się brygada rasowych , 100%ych ignorantów ale oni tam , ani netu nie mają , ani Gazety Polskiej nie znają , za to oglądają "wszystkie najważniejsze programy publicystyczne" i wydaje im się , że ... "kumają bazę" . Uważają ,że pod krzyżem stoją "fanatycy" - naprawdę i kłóca się z zacięciem godnym bulldoga o to czego symbolem jest krzyż . Wierzą , że Donek podatki podnieść musi i to że podniósł vat o 1% to i tak za mało , bo powinien podnieść więcej - ci ludzie zdychają z głodu , pracują na czarno , bo koleś który jest szefem zakładu pracy , który oskakują moi familijni jest ch... i rżnie państwo na podatkach , więc obciął zatrudnienie i płaci ludziom , tym co pracują u niego na lewo 35 zł dniówki zamiast 100zł . Czyli na własnych dupach czują to dobrodziejstwo platformy , a Kaczora nienawidzą nienawiścią żywą i niekwestionowaną . Nie da się z nimi rozmawiać . A i to nie jest tak ,że ja mam ochotę albo misje kogokolwiek nawwracać , ja nie wyrabiam tych kurewnie durnych i debilnych komentarzy i włączam się dopiero jak czuję ,że jak się nie odezwę i nie zgaszę "mądali" to po prostu wstanę z kanapy , wezmę z kuchni nóż i zakończę męczące rozmowy .

Dwa tygodnie obcowani z tzw "zwykłymi ludźmi" , brak netu i tvp info jako jedyna dostępna , "kompetentna" stacja telewizyjna uświadomiły mi ,że żyję w trudnych czasach , a Jarek naprawdę ma jaja ,że pomimo wszystko ... wierzy ,że warto .

Wczoraj ex mąż mojej ciotki , z którym na szczęście mamy wspólny punkt widzenia , powiedział mi ,że mam "romantyczną naturę" , że mam zasady , poglądy i że umiem ich bronić i faktycznie to robię (pewnie dlatego moja kariera rozwija się odrobinkę oporowo) i kurcze dotało do mnie ,że facet ma rację . Ja jak oglądam BRAVEHEART to płaczę z każdym razem , wiem ,że nie tylko ja tak mam ale do jasnej cholery , jak to jest ,że prawie wszyscy płaczą na Braveheart a 9 milionów głosowało na tego ch... ??? Sam fakt ,że mnie to zastanawia oznacza , że jestem przykładem tragicznej romantyczki

Przynajmniej jedynka sie jeszcze wysiliła i przypomniała bohaterstwo \lecha Kaczyńskiego z przed dwóch lat . 13 sierpnia miną dwa lata od jego pamietnego wystapienia w Tibilisi

...

Vote up!
0
Vote down!
0

giczy_kop

#78071

giczy_kop

...przesz "rz" ... ale wtopa . sorry

Vote up!
0
Vote down!
0

giczy_kop

#78072

giczy_kop

Vote up!
0
Vote down!
0

giczy_kop

#78073

giczy_kop

 

...nie mój komp , inna lawiatura...

Vote up!
0
Vote down!
0

giczy_kop

#78075

Ja sobie tylko pomyślałem, żyrandol wart jest mszy
stwierdzili nasi ukochani przywódcy. Bierut chodził na procesje w Boże Ciało, doniu wziął ślub przed wyborami, a bronek wywala krzyż sprzed pałacu namiestnikowskiego, ale po wyborach.

Vote up!
0
Vote down!
0

drfaustus

#78120

...stale myślą.

Vote up!
0
Vote down!
0
#78123

Oni nie myślą, tylko robią wszystko pod publikę, tak jak im podpowiadają specjaliści od PR. Liczą się wszystkie głosy, nawet te z "ciemnogrodu" !

Vote up!
0
Vote down!
0
#78143

Obserwuję od dłuższego czasu interesujące zjawisko. U osób używających stale nowomowy następuje wyraźny regres językowy. Błędy logiczne, nieumiejętność zrelacjonowania przebiegu zdarzeń, niepotrzebna rozwlekłość sasiadująca ze skrótem pomijającym istotne szczegóły. Zdarza się też mnóstwo śmiesznych błędów wynikających ze złego doboru słów. Niedawno usłyszałem w telewizji że budowniczowie paryskiego metra natrafili na złe warunki glebowe (!). Niekiedy śmieszność nie jest tak oczywista - przykładem może być ujawnianie - może mało kto zauważył ale od conajmniej roku rząd czy tez premier przestali informować , demontować , oswiadczać, wyjaśniać itd - z relacji G..wna wynika że jedynie ciągle UJAWNIAJĄ. Odżywają różne ste zwroty - my tu sobie pokpiwamy a w telewizyjnej relacji całkiem serio dziennikarz mowi że premier złożył gospodarską wizytę.Inni jak za starych czasów zgłaszają zapotrzebowanie ..itd. itp. 

 

Vote up!
0
Vote down!
0
#78150

TVN wyeksponowała zgrzyt (to moja ocena), kiedy JK przytoczył słowa obecnego prezydenta o tym, że wszystko się zmieni, gdy LK gdzieś poleci. wg mnie tego nie wolno robić - to duża nadinterpretacja, a w zasadzie manipulacja.
natomiast TVP1 nawet o tym nie pisnęła.
:(((

Vote up!
0
Vote down!
0
#78163