Nowe materiały o Wałęsie! i "Nocna zmiana"po20latach!

Obrazek użytkownika baltowcom
Kraj

    

 

W Archiwum Służb Bezpieczeństwa (Archiv bezpečnostních složek) odnaleziono sensacyjne materiały z okresu PRL dotyczące Lecha Wałęsy. Dokument został przekazany dr. hab. Sławomirowi Cenckiewiczowi przez dr. Petra Blažka, jednego z najbardziej znanych czeskich historyków.Jest to notatka z rozmów przeprowadzonych przez towarzyszy czechosłowackich z dyrektorem Departamentu III „A” gen. bryg. Władysławem Ciastoniem na początku 1981 r. Dokument zatytułowany „Informacja o niektórych doniesieniach naczelnika Departamentu III »A« Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL” pochodzi z marca 1981 r.„Co do współpracy Wałęsy z funkcjonariuszami polskiej Służby Bezpieczeństwa, Ciastoń oznajmił, że do pozyskania Wałęsy doszło w roku 1970 w czasie strajków na Wybrzeżu. Informacje podobno pisał własnoręcznie. Podpisywał też potwierdzenia odbioru kwot pieniężnych, które otrzymywał za współpracę. Ciastoń nie wie, kiedy skończyła się współpraca Wałęsy z SB, ale trwała jeszcze w roku 1976” – czytamy w dokumencie.Dr hab. Sławomir Cenckiewicz, badacz historii najnowszej, współautor książki „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”, uważa odnaleziony dokument za niezwykle ważne źródło potwierdzające i uzupełniające stan wiedzy na temat przeszłości Wałęsy.– Uderzająca jest dosadność tych kilku zdań poświęconych Wałęsie. Zawiera się w nich wszystko, co najbardziej istotne w tej sprawie: potwierdzenie faktu współpracy agenturalnej, sporządzanie własnoręcznych doniesień i sygnowanie podpisem pokwitowań na odbiór pieniędzy – mówi Cenckiewicz „Gazecie Polskiej Codziennie”.– Ponadto gen. Ciastoń jednoznacznie stwierdził, że Wałęsa współpracował do 1976 r. To również wydaje mi się bardzo istotne, gdyż coraz częściej słyszymy o incydentalnej i co najwyżej kilkunastomiesięcznej współpracy Wałęsy z SB. Z książki „SB a Lech Wałęsa” wiemy, że jeszcze w 1992 r. w archiwach MSW znajdowały się doniesienia „Bolka” z 1974 r., a fakt wyrejestrowania Wałęsy z aktywnej sieci agenturalnej nastąpił w czerwcu 1976 r. Z dokumentu przekazanego mi przez Czechów wynika, że realna współpraca Wałęsy z bezpieką mogła trwać także po 1974 r. Jestem wdzięczny dr. Blažkowi za ten dokument. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, by pozyskać więcej takich źródeł. Nie ulega wątpliwości, że przeszłość Wałęsy interesowała służby całego bloku sowieckiego, a i polscy towarzysze specjalnie nie ukrywali w rozmowach faktu współpracy Wałęsy z bezpieką – dodaje Cenckiewicz.Historyk zapowiada szybką publikację tłumaczenia dokumentu z historycznym komentarzem na łamach najbliższego numeru dwumiesięcznika „Arcana”.Więcej tylko w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"!

http://niezalezna.pl/29381-tylko-w-gpc-sensacyjny-dokument-nt-walesy

 

 

Oświadczenie: Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB

http://baltow.salon24.pl/419864,oswiadczenie-lech-walesa-byl-tajnym-wspolpracownikiem-sb

 

 

Z wokandy sądowej: Lech Wałęsa vs Krzysztof Wyszkowski

http://baltow.salon24.pl/420422,z-wokandy-sadowej-lech-walesa-vs-krzysztof-wyszkowski

 

 

"Nocna Zmiana"-20latPO-Szacunek,Panie Janie!

http://baltow.salon24.pl/420458,nocna-zmiana-20latpo-szacunek-panie-janie

Brak głosów

Komentarze

rakovina- rak, nowotwór

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#261588

że popełnił zbrodnie pomyślenia?! Koniecznym jest wprowadzenie do prawa pojęcia "kłamstwa wałęsowskiegi" i ściganie go przez Trybunał w Hadze.
--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Vote up!
0
Vote down!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#261593

Poważny. Ciekawe, czy pan Andrzej i pan Janusz wprowadzą jakieś zmiany w scenariuszu dzieła, które już wkrótce zdobędzie tak upragnionego Oskara?

Vote up!
0
Vote down!
0
#261601

Bo później wrócił do rodzinnej WSI?
Od niej przecież zaczynał, będąc donosicielem w wojsku.
Dzięki za poszerzanie faktografii o bolku.
Ciastoń.
Czy to nie ta kreatura kierowała mordem na Księdzu Jerzym?
Pozdrawiam z 10
PS
Wiele zdrowia dla Pana Premiera Olszewskiego

Vote up!
0
Vote down!
0
#261649

Tenże. Aresztowany w 1984 i 1990, wypuszczony, uniewinniony. Uniewinniony też z zarzutu kierowania napadem na mieszkanie ks. Bradeckiego oraz tzw.sprawy prowokacji na Chłodnej (podrzucenie śp. ks. Jerzemu materiałow wybuchowych.

Pozdrawiam

PS. Czy ta kreatura kierowała mordem? Wątpię...

Vote up!
0
Vote down!
0
#261652

Witaj.
Kierowanie wiele ma imion.
To nazywa się sprawczym.
A że rozkazy przychodziły z góry?
Murder Incorporation też miało swoich szefów.
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#261666