Raport Pitery. Kto składał wyjaśnienia a kto nie
Liczący ponad 100 stron raporcik Pitery to zwykłe pitolenie bez sensu. Wszystkie dokumenty zawarte w raporcie są w zasadzie powszechnie znane i nie stanowią żadnej rewelacji. Tyle tylko, że wszystko jest w jednym miejscu.
Za co ta Pitera bierze pieniądze i zajmuje tak wysokie stanowisko, to nie sposób jest pojąć, bo taka pracę mógłby wykonać praktycznie każdy urzędnik, a nie specjalnie powołany minister od korupcji.
Dość kuriozalne są niektóre wnioski raportu pt.: „Proces nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych w latach 2008 – 2009. Analiza, ocena, wnioski”. [http://bip.kprm.gov.pl/g2/2010_07/3015_fileot.pdf ]
M.in. taki:
Nie stwierdzono, aby organy administracji działały z zamiarem spowolnienia procesu i uczynienia go nieprzejrzystym; udowodniono jednak, że taki był efekt ich postępowania.
Kontrole ujawniły zarówno szereg naruszeń przepisów Regulaminu pracy Rady Ministrów, jak i działań nierzetelnych i niecelowych. W rezultacie proces legislacyjny okazał się przewlekły i nieskuteczny – po 18 miesiącach prac cel, jakim była zmiana przepisów w obszarze gier i zakładów wzajemnych, nie został zrealizowany, a zaangażowanie wielu instytucji i ich zasobów nie zostało wykorzystane.
Niepowodzenie nowelizacji pokazało, że próba zmiany prawa w obszarze oddziałującym na interesy finansowe silnego środowiska branżowego, okazała się szczególnie trudna, a sam proces uwidocznił wiele słabości systemowych dotyczących zarówno procedury legislacyjnej, jak i przepisów w zakresie lobbingu.
Nie mniej ważną przesłanką stanowiącą uzasadnienie powyższej oceny jest przyzwolenie na wystąpienie szeregu zjawisk, które miały istotny wpływ na postrzeganie prowadzonych prac legislacyjnych jako niezgodnych z zasadami przejrzystego i uczciwego stanowienia prawa.
W wielkim skrócie można stwierdzić, że Pitera nasmarowała, iż urzędnicy są niekompetentni i się opierdzialają oraz to, że z realizacją litery prawa jest u nich kiepsko. W zasadzie nic nowego. Ja takie coś mogę stwierdzić za mniejsze pieniądze niż bierze Pitera.
Ciekawy jest też jeden z załączników, numer 2 mianowicie, gdzie znajdujemy:
Wykaz osób – pracowników kontrolowanych Ministerstw, którzy brali udział w pracach nad nowelizacją ustawy.
Osoby te złożyły wyjaśnienia w sprawie kontaktów z lobbystami – udzieliły odpowiedzi na pytania zawarte w załączniku nr 1. Wyboru tych osób dokonano na podstawie ich udziału w procesie legislacyjnym, odzwierciedlonego zarówno w skontrolowanej dokumentacji w formie paraf, dekretacji czy adnotacji, jak również faktycznych czynności podejmowanych w toku prac legislacyjnych.
Okazuje się, że papierki musiało dostarczyć Piterze aż 106 urzędników (Ministerstwo Finansów – 69, Ministerstwo Sportu i Turystyki – 27 oraz Ministerstwo Gospodarki – 10).
Jednak na liście „kontrolowanych” nie widnieją nazwiska szefów resortu. Okazuje się więc, że:
a/ albo ministrowie kierujący tymi resortami nie mają w nich nic do gadania w trakcie procesu legislacyjnego
b/ albo minister Pitera nie posiada uprawnień do kontrolowania innych ministrów.
Po co więc ją trzyma premier Tusk za tak dużą kasę? Tego, niestety nie wiem, jednak ciekaw jest tych powodów, bo było nie było dopłacam przekazując podatki, do „śledczej” Pitery. A wychodzę z założenia, że jak za coś płacę, to powinienem otrzymać w ramach tej opłaty porządny towar, a nie jakieś barachło.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 827 odsłon