Dlaczego Ossów 2 listopada?

Obrazek użytkownika Koteusz
Kraj

Żeby ludzie nie mogli zaprotestować, to proste. Dzień Zaduszny jest bowiem dniem pracy. Kto przyjdzie w godzinach pracy? No przecież nikt, a przedstawienie cyrkowe zostanie zaprezentowane.
O co w tym wszystkim chodzi? O deklarację lojalności, moim zdaniem. Jak się dostaje pieniądze za szczekanie, to się szczeka jak pan każe. A najlepiej na łamach „gówna”, bo wielu, nazbyt wielu, niestety, kieruje się wskazówkami Wiodącego Tytułu Prasowego (wide: mama Łukaszka).
 
Dylematy: mogiła, 100% mogiła, pomnik, mogiła wojenna?
 
Niech się końcu zdecydują różnego rodzaju sługusy (pozwolę sobie nie używać słowa na „k” w zestawieniu z określeniem „różne”) co zostanie odsłonięte (uroczyście?) w Dzień Zaduszny w Ossowie.
 „Jest gigantyczna różnica między pomnikiem a mogiłą wojenną. Pomnik to oddanie hołdu, czci, jest uznaniem czyjegoś bohaterstwa albo manifestacją wdzięczności. Mogiła natomiast zapewnia godziwy spoczynek szczątkom żołnierza.
– Nie wiem, czy udało mi się przedstawić te racje,ale pod koniec jeden z uczestników protestu zaczął używać określenia mogiła, a nie pomnik.
Jakże śmiesznie przy tym brzmi pytanie Pawła Wrońskiego i odpowiedź Kunerta:
Czy idea mogiły była konsultowana z ambasadą rosyjską w Polsce?
- Nie. To był nasz pomysł.
Okazuje się, że pomysł od początku dotyczył mogiły, a nie pomnika. Toż to k…a kpina czystej wody und mydlenie oczu. Kto nie pamięta wypowiedzi o pomniku, niech sobie wygoola, bo ja nie zamierzam wszystkie na tacy podawać.
 
Zmiana nazwy, czyli przyznanie się do winy
 
Ale teraz nawet takie elementy jak doradcy prezydenta mówią o mogile, a nie o pomniku.
– W atmosferze zrodzonej przez pewne opamiętanie, które niesie za sobą tragiczna wymowa mordu Łódzkiego będzie łatwiej o poświecenie tej mogiły sowieckich najeźdźców.
– Minister Kunert , który rozmawiał z mieszkańcami Ossowa doszedł do wniosku, że zmiana formy pomnika jest możliwa i będzie zmierzała w tym kierunku aby to był 100 procentowy grób a nie grób, który niektórzy podejrzewali, że jest formą upamiętnienia wojsk Tuchaczewskiego.
Macie więc wprost przyznanie się do tego, że planowany był pomnik a nie grób, czy jakieś tam inne ekwilibrystyczne słownie dzieło.
Swoją drogą to bardzo się dziwie, że wszelkiego rodzaju elementy tak szybko reagują na akcje ludzi, bo zazwyczaj ograniczają się do stwierdzenia, że lud jest głupi i nie ma świadomości.
Czy oni maja świadomość, że lud nie jest już taki głupi? Widocznie nie mają, bo robią to, co robią. 2 listopada też!
 

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

pozdr
Koteusz

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Koteusz
=======
Polacy domagają się prawdy o Smoleńsku!

#100191

Jan Bogatko

...to uwłacza pamięci bohaterów, walczących z agresorem.

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#100216

Mi to mówisz? Spróbuj powiedzieć Nałęczowi i Kunertowi.

pozdr
Koteusz

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Koteusz
=======
Polacy domagają się prawdy o Smoleńsku!

#100291

Ale mi POpaprańce zrobiły urodzinowy prezent!!!
Dwaj bracia mojej babci ze strony matki, po walkach w Powstaniu Wielkopolskim wzięli udział w wojnie polsko-bolszewickiej i zginęli w tej strasznej wojnie.
Pomimo, że moja babcia i dziadek a później moja mama poruszali niebo i ziemię do dzisiaj nawet nie wiemy gdzie polegli i jak i gdzie ich ruscy zakopali.
Brat mojej babci ze strony ojca w tej właśnie wojnie został wzięty do niewoli i pieszo wypędzony na sybir.
Podczas tego "transportu" wielu jego współwięźniów zginęło lub po prostu wycieńczonych zostało dobitych przez eskortę.
Po 45 roku udało mu się zbiec do Poznania, gdzie przed nową władzą ukrywał się do śmierci bojąc się ponownego aresztowania. Miał odmrożone palce u obu rąk a dla przeżycia musiał w domu zarabiać szewcowaniem (naprawą butów) Jego przejścia spowodowały u niego nerwowe trzęsienie się całego organizmu przypominające objawami chorobę parkinsona, lecz nią nie były.
Do tego w dniu 02.11.1946 roku nasz papież wówczas świeżo wyświęcony na księdza Karol Wojtyła miał na wawelu swoją pierwszą mszę prymisyjną.
Nie ma co fajną sobie wybrali datę na taką podłość wobec naszych bohaterów, których ci "polegli" przyszli zabijać na naszej ziemi. To nie byli szeregowi niewinni żołnierze armii czerwonej, którzy walczyli na naszej ziemi z hitlerowcami, to byli najeźdźcy mordujący obrońców naszej ojczyzny!!!
niezależny Poznań

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

niezależny Poznań

#100340

Oni tak chyba w imię tej miłości i zgody. Tak widocznie ją rozumieją parszywcy.

pozdr
Koteusz

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Koteusz
=======
Polacy domagają się prawdy o Smoleńsku!

#100386

Wpis WIESŁAWY na moim blogu na S24 pozwolę sobie wkleić tu w całości by "priorytety" tow.Kunerta nie szokowały więcej nikogo...

"@contessa > czemu i komu hołduje aktualnie kierowana przez tow.Kunerta Rada, proponuję zmienić jej nazwę na ZSRR Pewne światło rzuca informacja na temat stanowiska jakie zajęła Rada w sprawie budowy mauzoleum w którym miałyby spocząć szczątki powstańców listopadowych. Ich zbiorową mogiłę, jedną z największych w Polsce, odkryto w Kopnej Górze k. Białegostoku.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie zaakceptowała projektu mauzoleum, w którym w oddzielnych grobach miałyby spocząć szczątki powstańców listopadowych. Ich zbiorową mogiłę, jedną z największych w Polsce, odkryto w Kopnej Górze k. Białegostoku. Przekazy historyczne mówią o 56 ciałach powstańców w sposób barbarzyński wrzuconych przez Rosjan do jednego dołu. Rada chce, by szczątki obrońców Ojczyzny znów pogrzebać razem.

Zupełnie odmienne zdanie mają na ten temat organizatorzy prac archeologicznych, które od początku miesiąca trwają na Kopnej Górze. - Naszym pragnieniem jest, aby szczątki każdego z powstańców zostały godnie uczczone oddzielnymi mogiłami. Jest to ważne również dlatego, że moskiewscy żołdacy wrzucali chaotycznie, jedno na drugie, ciała powstańców do jednej jamy pogrzebowej, bez należnego im szacunku, więc przy ponownym pochówku nie możemy przecież tego naśladować - mówi Radosław Dobrowolski, historyk i prezes Stowarzyszenia Collegium Suprasliense, które prowadzi prace w miejscu zbiorowego grobu. - Z badań obecnie prowadzonych przez patomorfologów wynika, że ciała powstańców wrzucone do jamy pogrzebowej były jeszcze miażdżone kopytami koni - dodaje historyk.
Niestety, nic niestosownego w ponownym masowym pochówku szczątków powstańców nie widzi Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która nie zaakceptowała projektu mauzoleum z pojedynczymi mogiłami, przedstawionego przez Stowarzyszenie Collegium Suprasliense. "Rada nie akceptuje przedstawionego projektu urządzenia mogiły" - napisał Adam Siwek, naczelnik wydziału krajowego ROPWiM. W stanowisku przekazanym Stowarzyszeniu Rada uzasadnia, że szczątków powstańców nie da się wydobyć oddzielnie, więc nie ma sensu sprawianie im pojedynczych mogił. Co innego jednak twierdzą archeolodzy i patomorfolodzy, którzy pracują na Kopnej Górze. - Do tej pory udało się nam już wydobyć ponad 40 osobnych szkieletów powstańców. Dziwne jest więc stanowisko Rady, biorąc pod uwagę ten fakt i to, że nikt z jej przedstawicieli nawet nie pofatygował się przybyć na miejsce i zobaczyć, jak jest naprawdę. Przypomnijmy, że zgodę na realizację projektu mauzoleum, przygotowanego przez Stowarzyszenie Collegium Suprasliense, wyrazili już wojewoda podlaski i Rada Gminy Supraśl - twierdzi Siwek.
Rada uważa ponadto, że koszty postawienia powstańcom oddzielnych mogił są zbyt wysokie. Znów jednak nie przedstawia, w jaki sposób je wyliczyła. Natomiast zwolennicy uczczenia oddzielnymi mogiłami ofiary życia, którą złożyli pod Kopną Górą obrońcy Ojczyzny, mówią że koszty te będą minimalne. Nagrobki mają bowiem powstać z głazów narzutowych, których na Kopnej Górze jest bardzo dużo. Przygotowany jest już również taras na stoku, na którym ulokowane miałoby być mauzoleum. - W końcu nie chodzi nam nawet o pieniądze od Rady, jeżeli ich nie ma, to sami się o nie jakoś postaramy, Polacy są ofiarni, ale chodzi nam o to, żeby Rada poparła nasze działania, albo żeby przynajmniej nam nie przeszkadzała - mówi Radosław Dobrowolski. Wsparcie finansowe budowy mauzoleum zapowiedzieli już gmina Supraśl, urząd wojewódzki i starostwo białostockie. Jednak bez akceptacji Rady realizacja tak dużego projektu dotyczącego miejsca pamięci może być bardzo trudna.(...)
("Kunert skąpi na powstańcze mogiły", Nasz Dziennik, 27 października 2010, Nr 252 (3878))

WIESŁAWA 0 5212 | 30.10.2010 23:42"

contessa

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#100552