GŁODÓWKA KLAUDIUSZA WESOŁKA

Obrazek użytkownika Ciri
Ogłoszenie

wyrazem protestu wobec odmowy nadania mu statusu więźnia politycznego.  

W dniu dzisiejszym (22 kwietnia 2011 r.) Poseł PiS Zbigniew Kozak wraz z Waldemarem Kalinowskim z Porozumienia Rawskiego, odwiedzili Klaudiusza Wesołka, przebywającego w areszcie śledczym na ul. Kurkowej 18 w Gdańsku Głównym. Relację z wizyty oraz treści rozmów z Klaudiuszem uzyskaliśmy z rozmowy z Waldemarem Kalinowskim.

Klaudiusz Wesołek oświadczył, że od momentu osadzenia w areszcie rozpoczął głodówkę w proteście wobec odmowy nadania mu statusu więźnia politycznego, o co wystąpił na mocy artykułu 107 KKW.

Art. 107 KKW (Kodeks Karny Wykonawczy)

§ 1. Skazani za przestępstwo popełnione z motywacji politycznej, religijnej lub przekonań ideowych odbywają karę w oddzieleniu od skazanych za inne przestępstwa; mają prawo do korzystania z własnej odzieży, bielizny i obuwia oraz nie podlegają obowiązkowi pracy.

§ 2. Z uprawnień, o których mowa w § 1, nie korzystają skazani za przestępstwa popełnione z użyciem przemocy.

Artykuł ten jak podkreśla Klaudiusz Wesołek (magister prawa) jest artykułem martwym, jako że „nikt nie uznaje się władnym do rozpatrzenia wniosku o nadanie mi statusu więźnia sumienia” – mówi redaktor naczelny Niezależnej Telewizji Internetowej TVG-9.

Po zapadnięciu wyroku (w dniu 17 grudnia 2009 r., o czym znajdziecie informację w jednym z poniższych filmów) Klaudiusz wystąpił z wnioskiem o ścigania przestępstwa sądowego do Ministerstwa Sprawiedliwości. Żadnej wiążącej odpowiedzi nie otrzymał, a wyrok w międzyczasie się uprawomocnił.

Klaudiusz Wesołek udzielił Waldemarowi Kalinowskiemu pełnomocnictwa do wyboru pełnomocnika procesowego reprezentującego jego interesy w postępowaniu 2W 594/09 oraz uzyskania kserokopii akt niniejszej sprawy z sopockiego sądu. Z wnioskiem o umożliwienie wglądu w akta sprawy i wykonanie kserokopii wystąpił również gdyński poseł PiS, Zbigniew Kozak.

Parlamentarzyści PiS – poseł Andrzej Jaworski oraz poseł Zbigniew Kozak wzięli czynny udział we wczorajszej pikiecie pod Aresztem Śledczym w Gdańsku, relacja z pikiety została umieszczona TUTAJ.

Klaudiusz przebywa w czteroosobowej celi, osadzony jest wraz z mężczyzną skazanym za rzekome stosowanie przemocy w rodzinie.

Strażnicy SW – wg relacji odwiedzających oraz wg słów samego więźnia III RP – byli uprzejmi i życzliwi. Szef strażników, major Artur Król poświadczył prawdziwość podpisu Klaudiusza na pełnomocnictwie dla Waldemara Kalinowskiego. Zezwolono również na dokonanie bez dodatkowych zezwoleń zakupów w więziennym sklepie. Ze względu na podjętą głodówkę zakupiono jedynie wodę mineralną i papierosy.

Odwiedzający dostarczyli również dwie paczki – jedną z odzieżą i środkami czystości (Klaudiusz został aresztowany tak jak stał, nie pozwolono mu nic ze sobą zabrać), drugą paczkę żywnościową, przekazaną przez Annę Kołakowską, a przygotowaną ze środków zebranych podczas wczorajszej pikiety. Książki przekazane również zostały dostarczone, mimo naszych obaw, że zostaną zarekwirowane.

Jakiekolwiek dalsze kroki prawne w prawie Klaudiusza będzie można podjąć po otrzymaniu kopii akt sprawy z sądu. W dniu dzisiejszym nie było osoby władnej wyrazić zgodę na wykonanie ksero.

Klaudiusz zostanie zwolniony z aresztu w dniu 4 maja 2011 r.

W dniu 26 kwietnia 2011 r., zaraz po świętach o godzinie 12-tej odbędzie się druga pikieta w sprawie uwolnienia Klaudiusza Wesołka – więźnia sumienia III RP, redaktora naczelnego Niezależnej Telewizji Internetowej TVG-9, blogera Nowego Ekranu – naszego kolegi. Zbiórka jak wcześniej na parkingu Policji na rogu ulic Nowe Ogrody i 3-go Maja w Gdańsku.

Przypomnijmy – Klaudiusz został zabrany przez funkcjonariuszy policji ze swojego mieszkania w dniu 19 kwietnia 2011 r., bez powiadomienia go uprzednio do stawienia się do odbycia zasądzonej kary. Kary, która jest kuriozalna, z wyroku, który nigdy nie powinien zapaść w demokratycznym państwie prawa, gdzie respektowana jest wolność mediów.

ponieważ nie zastosował się do wyroku nakazowego (który nie wiadomo czy mu doręczono – wyrok jest prawomocny) wydanego za FILMOWANIE na sesji Rady Miasta Sopot akcji „Akcja Alternatywna Naszość” Piotra Lisiewicza (a wcześniej wskazanie im budynku RM Sopot oraz przeprowadzenie z nimi krótkiego wywiadu)

 

oraz po akcji, również za FILMOWANIE momentu spisywania członków „Akcji Alternatywna Naszość” przez funkcjonariuszy policji

Z otrzymanego w dniu 7 grudnia 2009 roku przez Klaudiusza zawiadomienia wynika informacja o skierowaniu wniosku o ukaranie go razem z członkami „Akcja Alternatywna Naszość” – Krzysztofem Joachimiakiem, Łukaszem Kubiakiem, Piotrem Lisiewiczem, Michałem Kajdanem, Piotrem Montowskim oraz Radosławem Stawickim.

Wniosek skierowany do II Wydz. Karnego Sądu Rejonowego w Sopocie zawierał m.in. zarzut rzekomego wymuszenia uległego zachowania na przewodniczącym Rady Miasta Sopot Wiaczesławie Augustyniaku (W 21-osobowej Radzie Miasta Sopotu zasiada 9 radnych PO, którzy tworzą koalicję rządzącą wraz z sześcioma radnymi z Samorządność Sopot. Opozycyjne PiS ma pięciu radnych, jeden radny jest niezrzeszony.)

W dniu 17 grudnia 2009 r. (jak wynika z filmu Klaudiusza, o fakcie tym dowiedział się z internetu) zapadł w stosunku do jego osoby wyrok nakazowy ograniczenia wolności w postaci odpracowania 30 godzin na rzecz MOP.

O niesprawiedliwości wyroków sądów – nie jest to bowiem pierwszy tak krzywdzący wyrok w sprawie Klaudiusza – napiszę w kolejnym artykule.

 

Ciri

Brak głosów

Komentarze

Byłabym ostrożna w osądzeniu tego dziennkarza. Bo na pewno będzie dużo krytki. Z racji tego,że jestem chrześcijanką głodówki nie popieram.Nie popieram tego typu akcji. Chyba,że to konieczność. Ale, jak nie ma innego wyjścia, przyłączam się.Widać, zaszliśmy za daleko. Jesteśmy zagrożeni. My, zwykli obywatele tego państwa. Trzeba coś z tym zrobić. Zaczyna się zwykle od bohaterów. Od małej iskry.Nie chciałabym aby to była iskra zapalna, bo tak zwykle bywa. Ale, jak nie ma innego wyjścia.....wykropkowałam.Już w naszym kraju jest bardzo dużo zła.

Vote up!
0
Vote down!
0

Xenia

#154152

Klaudiusz jest apolityczny, poza tym to wspaniały i życzliwy człowiek, ma wielu przyjaciół, więc nie sądzę, żeby głosy krytyki się pojawiły, chyba że z "nasłanych". Ale z takimi sobie poradzimy.

Ciri
===============================================
Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat! J.K.Piłsudski

Vote up!
0
Vote down!
0

Ciri
===============================================
Balansujcie dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat! J.K.Piłsudski

#154214