Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 25 maja 2012

Obrazek użytkownika Ciri
Kraj

 

 

Porozumienie na rzecz Obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych oraz Fundacja Paradis Judaeorum wzywają do uczczenia 64. rocznicy śmierci rtm.Witolda Pileckiego.

Pod adresem polityków ponowiono apel o konsekwentne i skuteczne działania celem ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Witold Pilecki "List do pułkownika Różańskiego", wyk. Antoni Kamiński

Zbigniew Herbert "Przesłuchanie Anioła", wyk. Przemysław Gintrowski

Lech Makowiecki "Pytasz mnie co to jest patriotyzm"

Tadek Firma Solo "Rotmistrz Witold Pilecki"

 

]]>111. Urodziny Rotmistrza Pileckiego]]> za nami. 13 maja w całej ]]>Polsce]]>odbyły się uroczystości rocznicowe poświęcone przypomnieniu postaci Ochotnika do Auschwitz. Odprawiono Msze św., odbyły się Marsze Rotmistrza i apele. ]]>Pamięć]]> Witolda Pileckiego czcić można bowiem na wiele sposobów, o czym wspominałem także w poprzedzającym rocznicę ]]>wywiadzie dla łomżyńskiego Radia Nadzieja]]>. Dla przykładu, na Dolnym Śląsku, w Klubie pod Muzami w Lubinie wyprawiliśmy Rotmistrzowi radosne przyjęcie urodzinowe (zob. ]]>materiał video]]> ). 

Obecnie przygotowujemy się do uczczenia europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Ufam, że słowa „Listu Rotmistrza Pileckiego”, „Przesłuchania anioła” Zbigniewa Herberta i songów Lecha Makowieckiego i Tadka Firmy Solo pomogą nam wejść w atmosferę i godnie przeżyć 64. rocznicę zamordowania Ochotnika do Auschwitz.

15 maja b.r. członkowie-założyciele Porozumienia na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych (czyli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Narodowe ]]>Siły]]>Zbrojne, Stowarzyszenie Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Jan Żaryn i Fundacja „Polska się Upomni”) oraz Fundacja Paradis Judaeorum wystosowały „Proklamację Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 25 maja 2012”.

Oto jej treść:

PROKLAMACJA

EUROPEJSKIEGO DNIA BOHATERÓW WALKI Z TOTALITARYZMEM 25 MAJA 2012

]]>Polska]]> w sposób szczególny przeciwstawiła się obu totalitaryzmom: komunistycznemu i nazistowskiemu.

- w roku 1920 przeciwstawiliśmy się najazdowi bolszewickiej Rosji, która po trupie Polski pragnęła w oparciu o ruchy komunistyczne narzucić totalitarny system całej Europie.

- w roku 1939, jako pierwsi zbrojnie przeciwstawiliśmy się narodowo-socjalistycznym Niemcom.

Po przegranej wojnie obronnej stworzyliśmy Polskie Państwo Podziemne, które zarówno zbrojnie jak w wymiarze cywilnym, sądowniczym, propagandowym przeciwstawiło się nazistowskiej okupacji.

- równolegle w latach 1944-1956 prowadziliśmy Walkę o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją - przeciwstawiliśmy się komunistycznemu totalitaryzmowi

- po 1956 r. przez cywilny opór w Polsce powstał masowy ]]>ruch]]> „Solidarność”, który w konsekwencji w 1989 r. doprowadził do upadku totalitarnego systemu panowania sowieckiego komunizmu w Europie.

W tych zmaganiach toczonych na przestrzeni okrutnego XX wieku, ponieśliśmy liczne ofiary w wyniku działań totalitaryzmów komunistycznego i nazistowskiego. Istotą stosunku Polaków do zbrodniczych, totalitarnych tyranii, była walka znaczona czynami Bohaterów.

Dlatego w styczniu 2008 r. krakowska Fundacja Paradis Judaeorum – inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) – wystąpiła z projektem ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Zgodnie z intencją projektodawcy dzień ów miałby w krajach Unii Europejskiej upamiętniać heroiczny wymiar człowieczeństwa, którego symbolem jest postać rotmistrza Witolda Pileckiego – Ochotnika do Auschwitz, zamordowanego przez komunistów 25 maja 1948 r.

Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, choć nie został dotąd formalnie ustanowiony, stał się świętem polskiego społeczeństwa obywatelskiego. Od 4 lat obchodzony jest przez Polaków w kraju i za granicą w wymiarze społecznym, obywatelskim, apolitycznym.

25 maja w sposób szczególny przypominamy rotmistrza Witolda Pileckiego. Bohatera, którego postawa reprezentuje walkę z nazistowskim a następnie komunistycznym totalitaryzmem. We wrześniu 1940 r. w ramach misji ZWZ (AK), Pilecki dostaje się dobrowolnie, (dał się złapać w łapance ulicznej), do KL Auschwitz, jako obozu zagłady i organizuje w nim opór przez założenie konspiracyjnego Związku Organizacji Wojskowej i wysuwa plany zbrojnego, wspartego z zewnątrz powstania. Po ucieczce z Auschwitz, Pilecki walczy w Powstaniu Warszawskim. Jako obrońca tzw. „Reduty Witolda” jest jednym z najwybitniejszych dowódców liniowych. Po II Wojnie Światowej, gdy Europę podzieliła Żelazna Kurtyna, podejmuje na polecenie prawowitych władz Polski misję rozpoznania komunistycznego totalitaryzmu w Polsce. W trakcie jej wykonywania ginie śmiercią męczeńską. Losy tysięcy Akowców i członków innych polskich formacji niepodległościowych są podobne. Żołnierze ci stali się Bohaterami walki z dwoma totalitaryzmami. Ginęli w walce, byli mordowani.

Proklamując tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, my, przedstawiciele środowisk byłych żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Batalionów Chłopskich, oraz Fundacji „Polska się Upomni” i Fundacji Paradis Judaeorum, apelujemy:

- do Polaków i Europejczyków, by 25 maja, przypomnieć o Rotmistrzu Pileckim – patronie europejskich Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, Żołnierzu Wyklętym i wszystkich Bohaterach narodów Europy i świata, którzy przeciwstawili i przeciwstawiają się systemom totalitarnym,

– do polityków w tym europarlamentarzystów i parlamentarzystów, o konsekwentne i skuteczne działania na rzecz ustanowienia 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów walki z Totalitaryzmem. 

PRZYPOMNIJMY O ROTMISTRZU! TRZEBA DAĆ ŚWIADECTWO..  

Podpisali:

Jerzy Scheur

 w imieniu Porozumienia na rzecz obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych, prezes Fundacji „Polska się Upomni” ]]>www.honor.pl]]>

Michał Tyrpa

prezes Fundacji Paradis Judaeorum, inicjator akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) ]]>www.michaltyrpa.blogspot.com]]>

Łódź – Kraków, 15 maja 2012 r.   

Proklamacja to kolejny krok na drodze zapoczątkowanej w styczniu 2008 r. Warto w tym kontekście wspomnieć między innymi fakty, o których mowa pod następującymi adresami:

1) Petycja z 7 września 2009 r. pt. „Nowym europosłom przypomnijmy o Rotmistrzu Pileckim”. Wersja online: ]]>http://www.petycje.pl/4376]]> 

2) Depesza Polskiej Agencji Prasowej z 18 listopada 2010 r. ]]>"Petycja ws. europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem"]]>

3) Informacje o akcji w zachodniej Irlandii i na wschodniej Ukrainie, zob. ]]>"News from Galway" z 13 marca 2011]]> r. , a także relację z ]]>Biegu "Przypomnijmy o Rotmistrzu"]]> w Galway 26 marca 2011 r.

4) Podpisy pod petycją wolontariusze naszej akcji zbierali także m. in. w Warszawie, Zabrzu, Czechowicach-Dziedzicach, Wieluniu. Linki do materiałów na ten temat w wywiadzie opublikowanym 13 marca 2011 r.: ]]>„WITOLD PILECKI – WZÓR UNIWERSALNY”]]>. Przed Wielkanocą roku 2011 zbierano podpisy na krakowskim Rynku Głównym, zob. fotoreportaż z 17 kwietnia 2011 r. ]]>„Przypomnijmy o Rotmistrzu w Niedzielę Palmową”]]>

5) Apel do premiera Donalda Tuska z 14 czerwca 2011 r. ]]>Skan]]> udostępniony w materiale z 14 czerwca 2011 r. ]]>"Rotmistrz Pilecki priorytetem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej"]]> . Zob. także ]]>link]]> 

6) Prośby o wsparcie apelu do premiera, kierowane do Prezydenta RP, europosłów i posłów, zob. materiał z 15 lipca 2011 r. ]]>"Przypomnijmy o Rotmistrzu Prezydentowi Komorowskiemu"]]>

7) Depesza Katolickiej Agencji Informacyjnej z 21 lipca 2011 r. ]]>"Co z Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem?"]]>

8) Materiał z 14 lutego 2012 r. ]]>"Przypomnijmy o Rotmistrzu w 70. rocznicę Armii Krajowej"]]>.

Akcja „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) trwa. Zaproszenie do niej jest nadal otwarte. Każdy może czytać i polecać znajomym „Raport Witolda” (i w wersji ]]>polskiej]]>, i w tłumaczeniu ]]>angielskim]]>). Każdy może podjąć starania, aby w jego miejscowości była ulica bądź plac Rotmistrza Witolda Pileckiego (o ile wcześniej tego nie załatwiono). Każdy katolik może zamówić Mszę św. z modlitwą o beatyfikację Witolda Pileckiego, taką jak ta, w której uczestniczyliśmy 25 stycznia 2009 w Katedrze Wawelskiej. Każdy może podpisać naszą petycję online, bądź ]]>wydrukować plik]]> i pomóc zbierać podpisy, a także słać listy do polityków i mediów w sprawie europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Zapraszam także do działającego od 5 lutego b.r. facebookowego profilu wydarzenia: 

]]>Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem]]>

]]>Macierzysta strona akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) ]]>
 
]]>Najnowsze aktualności w profilu akcji na Facebooku: ]]>

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo...

 



 

 

Brak głosów