I hope so

Obrazek użytkownika Aniolka
Blog

‎100 rządowych prawników napisało zaledwie 20 projektów ustaw. W tym czasie ich zarobki łącznie wyniosły około 6,3 mln zł - podliczył kiedyś w styczniu "Puls Biznesu".

taki jest rząd Tuska - wszystko na pokaz.

http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/436460,smolenska_katastrofa_prawna.html

OPINIA - Marek Chmaj

Oba rozporządzenia wydane wiosną tego roku stanowią rażący przypadek naruszenia konstytucji. Mamy w nich do czynienia z ominięciem ustawy i rządzeniem rozporządzeniami. Oba są sprzeczne z art. 92 konstytucji i art. 140 ustawy – Prawo lotnicze. Żadne okoliczności nie mogą wpływać tu łagodząco – ani katastrofa, ani śmierć prezydenta. Ustawa może być zmieniona tylko ustawą.

Rozporządzenie może być wydane wyłącznie na podstawie upoważnienia zawartego w ustawie i w celu wykonania ustawy. Oznacza to, że upoważnienie powinno wskazywać dokładny przedmiot rozporządzenia i zawierać dokładne wytyczne dotyczące treści aktu. Rozporządzenie może uszczegóławiać regulacje, ale nie może zastępować ustawy. Jeżeli ustawa przewiduje pewne procedury, ustawa nie może ich rozbudowywać. Jeżeli więc ustawa reguluje, kto powołuje Komisję Badania Wypadków Lotniczych, rozporządzenie nie może tego zmieniać.

Rozporządzeniu do momentu stwierdzenia jego niekonstytucyjności służy domniemanie zgodności z prawem. Nad przestrzeganiem konstytucji czuwa prezydent, a Trybunał czuwa nad hierarchią aktów prawnych. Jeżeli premier po orzeczeniu Trybunału wciąż działałby zgodnie z niekonstytucyjnym rozporządzeniem, naruszałby prawo. Od tej pory podlegałby odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Ciepłe posadki dla przyjaciół i wspólników.Jakie kompetencje, takie stanowienie prawa.A dług co miesiąc o 5 mld. większy.
Pozdrawiam myślących.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#73553

Potrzebny "twardy reset", nie utrzymamy ich wszystkich !
Patrzcie i uczcie się : tutaj !

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#73568

wręcz nieprawdopodobny

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#74444

że Tusk jeszcze nie złamał prawa, dopiero po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ma taką możliwość? A co ze wszystkim złem, które wydarzyło się? Wygląda na to, że działali niezgodnie z prawem świadomie, wiedząc, że odpowiedizlności nie poniosą ?

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#73637

wszak to wciąż ci sami co w dziewiędziesiatych latach

"przeksztalcali" POLSKĘ

swiadomie i bezkarnie.......

pozdr dla myslących

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#74452