Fun is fun - Rassija wyjebiet was

Obrazek użytkownika AdamDee
Kraj

Ciekawa rzecz odnośnie rzekomej postawy rosyjskich kibiców. W rozwinięciu wpisu Honica Do czego służyć mogą "Bristol" i Torwar.

Rosyjscy kibice, którzy przyjadą na EURO 2012, nie będą mieli swojej strefy na Torwarze w Warszawie. Chodzi o uszanowanie miejsca, gdzie odbywały się uroczystości żałobne po katastrofie smoleńskiej.

Zna ktoś tą wersję ? Nie sądzę.
Jest tylko jedno źródło tej informacji - Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) z Moskwy

Koszerna kolportuje inną wersję, która najwyraźniej uzyskała status jedynie obowiązującej:

- Nie chodziło o pieniądze. Ot, złożyło się kilka powodów - mówi Nikołaj Komarow, rzecznik Rosyjskiej Federacji Piłki Nożnej. W szczegóły wchodzić nie chce.

Tak koniec idei zorganizowania rozległej rosyjskiej strefy kibica w Warszawie. Zaczęło się od rzuconego jeszcze zimą pomysłu, by miasteczko dla kibiców ze Wschodu powstało w parku Skaryszewskim. Ratusz odmówił, bo to za blisko Stadionu Narodowego i mogłoby być trudno zapewnić bezpieczeństwo. Zaproponował w zamian Pole Mokotowskie. Ta lokalizacja z kolei nie odpowiadała Rosjanom. Rozpoczęli rozmowy z Torwarem, które właśnie spaliły na panewce.

O co chodzi ?

Przecież jeżeli informacja IAR jest prawdziwa, to byłaby ona i sensacyjna i z wszech miar pożądana, jeśli komuś zależałoby na budowaniu dobrych relacji polsko-rosyjskich.

Ale tak się nie stało.

Dlaczego ?

Są dwa wyjścia - albo news z IAR to całkowita lipa lub koronkowa robota służąca wytworzeniu sztucznej mgły ukazującej rosyjskich gości Euro 2012 w jak najlepszym świetle. Albo po prostu komuś zależy, aby polsko-rosyjskie relacje były napięte do granic eksplozji - i z tego powodu pozytywna w sumie rzecz, jest spychana poza główny nurt informacyjny.

Obie hipotezy są niepokojące.

Według pierwszej - w jakim celu tak poważna agencja jak IAR miałaby publikować podobne nonsensy ? Bo chyba nie w wyniku przypadku. Trudno wyobrazić sobie, że redaktor Jastrzębski upił się i nie zrozumiał co się do niego mówi w Moskwie. Zatem skoro taka informacja się ukazuje, to może w konkretnym celu ? Na przykład w celu ukazania serdecznie nastawionych do Polaków Rosjan, których w trakcie mistrzostw spotyka w Polsce... no właśnie, co ?

Druga hipoteza sugeruje, że tu na miejscu są siły, którym nie w smak przypominanie "Smoleńska" w jakimkolwiek pozytywnym świetle. Nawet w takim, które mogłoby uzasadnić roztaczane dwa lata temu wizje i nadzieje, że nasza narodowa katastrofa posłuży wypracowaniu lepszych stosunków z naszymi sąsiadami.

Obie hipotezy sugerowałyby, że podejrzenia o szykującej się prowokacji są całkowicie na miejscu. Informacja nie wiatr, nie pojawia się znikąd i nie pędzi nie wiadomo gdzie i po co.

Na koniec dodam tylko tyle, że osobiście wątpię w taką postawę rosyjskich kibiców en gros. Nie z tego powodu, że uważam ich (Rosjan) za ludzi złych z natury, ale dlatego, że mogę zakładać iż Rosjanie sami żyją w swoim Matriksie i na co dzień są zapewne bombardowani doniesieniami z polskich działań dotyczących "Smoleńska".

W tym ich Matriksie pewnie udało się wytworzyć poczucie sprzeciwu do wniosków jakie wyciągają członkowie Komisji Parlamentarnej Macierewicza, które podbudowane są badaniami Polako-Amerykanów. Ostatnia zatem rzecz w jaką jestem w stanie uwierzyć to to, że kibice rosyjscy, dwa lata i miesiąc po "Smoleńsku" kierowaliby się współczuciem i poczuciem delikatności w odniesieniu do swojej dawnej strefy wpływów.

Na ile można się domyślać, w najdelikatniejszej wersji mieliby to po prostu gdzieś - fun is fun i żadne byłe województwo nie będzie Wielkiej Rosji dyktować gdzie i jak się będzie bawić.

Na zdjęciu rosyjski kibic z wymalowanym na klacie hasłem - RASSIJA WYJEBIET WAS, tłumaczenie chyba zbędne.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

cytowaną wersję wypowiedzi znalazłem w kilku źródłach, między innymi tu: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/609667,Rosjanie-nie-na-Torwarze-Z-szacunku-do-katastrofy Może to jest prawda, może nie. W swoich komentarzach starałem się być ostrożny, stąd "moje wrażenie". Być może jest to część konstrukcji informacyjnej i logicznej, która ma służyć czemuś złemu, nie wiadomo przez kogo i w jakim celu obmyślanej. Prawda zawsze może być inna niż nam się wydaje. Na przykład, nie ryzykowałbym przypuszczenia że polscy kibice automatycznie akceptują wszystko co sprokuruje miłościwie nam panująca władza.
Pozdrawiam
Honic

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258371

[quote=Honic]cytowaną wersję wypowiedzi znalazłem w kilku źródłach, między innymi tu: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/609667,Ro... Może to jest prawda, może nie. W swoich komentarzach starałem się być ostrożny, stąd "moje wrażenie".[/quote]

Tak, i to właśnie jest interesujące - ta dość ciekawa informacja pojawia się jedynie w radiowych źródłach.

[quote=Honic]Prawda zawsze może być inna niż nam się wydaje. Na przykład, nie ryzykowałbym przypuszczenia że polscy kibice automatycznie akceptują wszystko co sprokuruje miłościwie nam panująca władza.[/quote]

Może i tak być.

Niemniej kibice rosyjscy są sami w sobie dość interesującym zjawiskiem i wbrew temu co może się nam wydawać w porównaniu do naszych, niemała ich część jest specyficzną emanacją dzisiejszej Rosji.

Zdjęcie, którego użyłem jest oczywiście przykładem kibolskiej bandyterki i zapewne tacy będą stanowić margines. Więcej będzie takich, którzy mogą sobie pozwolić na podróżowanie i zabawę.

Znany z całego świata obraz kibica - rozradowany gość wysmarowany swoimi narodowymi barwami, w fikuśnej a`la pajac czapce - w rosyjskim wydaniu jest mocno kontrowersyjny.

Mała próbka:

Pojawienie się takich ludzi w jakimkolwiek cywilizowanym miejscu na świecie, a już szczególnie w polskich miastach, może być uznane za prowokację.

To tak jakby niemieccy kibice paradowali w czarnych uniformach podobnych do mundurów SS, a na głowach nosili stylizowane czapki z totenkopf albo nawiązujące kształtem do znanych wszystkim hitlerowskich hełmów.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#258385

Są linki, także do komentarzy, np.:
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/609667,Ro
http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl/420127,rosyjscy-kibice-madrzejsi-od-wladz-warszawy-im-dziekujemy
http://m.interia.pl/fakty/news-nie-bedzie-rosyjskiej-strefy-kibica-z-powodu-smolenska,aId,1799935
Linków jest więcej, ale rzeczywiście chyba wszystkie pochodzą z jednego źródła - jest nim rozmowa moskiewskiego korespondenta Polskiego Radia z Prezydentem Wszechrosyjskiego Zjednoczenia Kibiców Aleksandrem Szpryginem. Pozostaje mi nieznana relacja pomiędzy Wszechrosyjskim Zjednoczeniem Kibiców a Rosyjską Federacją Futbolu. Nazwisko Szprygina jest dla mnie czymś nowym; nie wiem jak traktować tę postać.
Znając język rosyjski przedstawiciele mojego pokolenia mają możliwość prześledzić w rosyjskiej części netu kim jest Szprygin i jakie są problemy rosyjskich kibiców (kto wie, może nieco zbliżone do naszych?), ale na to trzeba czasu...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258500

No to pięknie, co i raz bardziej tajemniczo się robi...

Trzeba było odkurzyć ruski bo to co google translator robi z tym językiem przechodzi ludzkie pojęcie.

Ciekawa rzecz - w Moskwie też o mało miało nie być strefy kibica ze względu na protesty przeciwko Putinowi.
W Rosji najwyraźniej też jest podgrzewana atmosfera:

W marcu Szprygin oświadczył, że istnieje czarna lista, według której, konkretnym kibicom odmawia się wjazdu na Euro 2012 do Polski. Miał powiedzieć - "Widocznie boją się Rosjan. Nie trzeba bać się Rosjan. Przyjedziemy, nie bójcie się"
Polska ambasada nie skomentowała tej wypowiedzi.

http://www.sovsport.ru/news/text-item/516028

I tu ciekawostka. Jeśli według info z IAR to Szprygin miał powiedzieć o rosyjskich (jak należy mniemać) zastrzeżeniach odnośnie lokalizacji "Ruskiego Domu" na Torwarze, to jakim cudem 22 maja powiedział coś takiego:
 

W ramach przygotowań do Mistrzostw Europy, ciągle pojawiają się jakieś problemy. Na przykład, RFC (to chyba rosyjski PZPN) już zapłaciła za dzierżawę budynku, w którym planowano umieścić tzw "rosyjski dom". Ale w ostatniej chwili to nie wyszło.
W budynku odbywały się uroczystości pogrzebowe za zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, Polacy stwierdzili, że my będziemy tańczyć na kościach zmarłych. Koncerty tam się odbywają, ale według nich, to nie jest taniec na kościach.

http://sport.mail.ru/news/football-euro/9031896/

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#258525