Ukraiński polityk: "Polska będzie mogła wziąć sobie Kaliningrad"

Obrazek użytkownika Andy-aandy
Nazwa serwisu: 
wiadomosci.onet.pl
Cytat: 

Ukraiński polityk przewiduje rozpad Rosji. "Polska będzie mogła wziąć sobie Kaliningrad"

Sekretarz ukraińskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ołeksyj Daniłow ocenił, że po obecnej wojnie Rosja rozpadnie się jako państwo. Przewidywał przy tym, że Japonia odzyska Wyspy Kurylskie, a Polska "jeśli będzie chciała, może sobie wziąć Obwód Kaliningradzki".

Ołeksyj Daniłow rozmawiał na ten temat z ukraińską telewizją. Jego słowa przytoczył ukraiński dziennikarz Wiktor Kowalenko.

– Mogę powiedzieć, że na koniec tej wojny, kiedy Rosja się rozpadnie, a to stanie się na pewno, Japonia odzyska Wyspy Kurylskie, które zostały jej zabrane po II wojnie światowej – powiedział Daniłow. – Jeśli Polska będzie chciała, będzie mogła po wojnie wziąć sobie Obwód Kaliningradzki – dodał.

Słowa Daniłowa nie mają żadnego odzwierciedlenia w działaniach Polski, ani obecnych, ani przeszłych. Polska nigdy nie zgłaszała roszczeń do Obwodu Kaliningradzkiego. Terytorium to zostało odebrane przez Związek Radziecki Niemcom po II wojnie światowej, a po jego rozpadzie weszło w skład Federacji Rosyjskiej.

W połowie marca szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow bezpodstawnie zarzucił Polsce "chęć przejęcia kontroli nad zachodnią Ukrainą i Lwowem". Tego typu tezy były stawiane już wcześniej przez Rosjan, dążących do prowokowania konfliktów między Polską a Ukrainą.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (3 głosy)