Rosyjska gospodarka zniszczona. Druzgocący raport naukowców z Yale School Management

Obrazek użytkownika Andy-aandy
Nazwa serwisu: 
filarybiznesu.pl/
Cytat: 

Wojna ekonomiczna z Rosją "zbiera żniwo na Zachodzie", a stan rosyjskiej gospodarki wskazuje na jej "odporność", a nawet panujący w Rosji "dobrobyt" - takie opinie, ku satysfakcji Moskwy, pojawiają się coraz częściej w narracji ośrodków zainteresowanych powrotem do współpracy z Kremlem. Tymczasem jest to po prostu nieprawda - dowodzi czarno na białym raport naukowców z prestiżowej Yale School of Management.

Amerykańskie opracowanie to w zasadzie pierwsza kompleksowa analiza ekonomiczna oceniająca bieżącą aktywność gospodarczą Rosji w pięć miesięcy po inwazji i opisująca realne perspektywy gospodarcze Rosji.

Z raportu wynika jasno, że wycofywanie się biznesu i sankcje katastrofalnie wyniszczają rosyjską gospodarkę. Jak twierdzą eksperci:

- Strategiczna pozycja Rosji jako eksportera towarów nieodwracalnie się pogorszyła

- Mimo pewnej nieszczelności sankcji rosyjski import w dużej mierze się załamał, a kraj stoi przed poważnymi wyzwaniami związanymi z zabezpieczeniem kluczowych czynników produkcji, części i technologii od dotychczasowych partnerów handlowych, co prowadzi do powszechnych niedoborów dostaw w gospodarce krajowej.

- Pomimo złudzeń Putina o samowystarczalności ekonomii Rosji rosyjska produkcja krajowa całkowicie stanęła w miejscu, bez możliwości zastąpienia utraconych firm, produktów i talentów; wydrążenie rosyjskiej bazy innowacyjnej i produkcyjnej doprowadziło do gwałtownego wzrostu cen i irytacji konsumentów.

- W wyniku wycofywania się biznesu Rosja straciła firmy odpowiadające za 40 proc. jej PKB, odwracając prawie wszystkie inwestycje zagraniczne z ostatnich trzech dekad. (...)

Słowem: gospodarka rosyjska jest w rozsypce i nie wróci do dawnego kształtu, dopóki kraje sprzymierzone będą jednomyślnie utrzymywać i zwiększać presję sankcyjną wobec Rosji. (...)

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)