W Unii Europejskiej trwa spór o zniesienie limitów produkcji cukru

Obrazek użytkownika Anonymous
Artykuł

Limity jeszcze przez pięć lat?

Komisja Europejska chce pójść na nieduże ustępstwa wobec rolników i cukrowni oraz dopuszcza wydłużenie kwotowania produkcji cukru do końca sezonu 2017/2018.

        

W Unii Europejskiej trwa spór o zniesienie limitów produkcji cukru. Organizacje rolnicze, zakłady cukrownicze chciałyby utrzymania obecnego systemu do 2020 roku. I mają poparcie Parlamentu Europejskiego.

Tymczasem Komisja Europejska i Rada UE zaproponowały, aby kwoty cukrowe dla poszczególnych krajów zostały zniesione w 2017 roku, gdy zakończy się kampania cukrownicza 2016/2017. Martin van Driel z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Komisji Europejskiej twierdzi, że wszystko wskazuje na to że kwoty produkcyjne zostaną zniesione w przypadku cukru w 2018 roku.

– Sezon 2017/2018 wydaje się obecnie najbardziej prawdopodobnym terminem zniesienia kwot produkcyjnych – stwierdził Martin van Driel. Jego zdaniem nierealne jest, aby kwoty cukrowe zostały wydłużone do 2020 roku, wszak KE chciała zniesienia limitów już w 2015 roku. Martin van Driel dodał, że rozmowy dotyczące przyszłości kwot produkcyjnych w sektorze cukru w UE zakończą się jeszcze latem tego roku. I na te rozmowy liczą jeszcze zwłaszcza rolnicy, którzy wciąż mają nadzieję, że Bruksela zmieni zdanie i utrzyma kwoty cukrowe do 2020 roku.

Organizacje zrzeszające plantatorów buraków cukrowych podkreślają, że jest to konieczne, aby branża cukrownicza w krajach UE miała więcej czasu na przygotowanie się do otwarcia rynku, bo inaczej tysiące gospodarstw i wiele cukrowni zbankrutuje.

Przypomnijmy, że limit produkcji cukru dla Polski wynosi 1,4 mln ton i około 40 proc. tego rynku przypada na Krajową Spółkę Cukrową.

KL

Źródło: http://www.naszdziennik.pl/ekonomia-polska-wies/30864,limity-jeszcze-przez-piec-lat.html

Satyr

0
Brak głosów

Komentarze

To nie jest przypadek, że krajowy potentat "Krajowa Spółka Cukrowa S.A.", w której Skarb Państwa ma 79,69 % udziałów, idzie pod młotek (poz.180 w "Planie prywatyzacji na lata 2012-2013").

Vote up!
0
Vote down!
0
#413900

jest zaprzeczeniem ideom i zasadom wolnego rynku. MOze być równiez bronią - to właśnie na skutek narzucenia Polsce niskich kwot produkcyjnych wystąpiła "nadprodukcja" polskiego cukru i zlikwidowano tyle dobrych i nowoczesnych zakładów, jak choćby cukrownię lubelską. W efekcie co roku importujemy ok 100tys. ton cukru niemieckiego rocznie.
--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Vote up!
0
Vote down!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#413902